Energetická společnost ČEZ evidovala dnes odpoledne až 42 tisíc odběratelů bez proudu. Kolem 17:00 už byla situace klidnější a bez elektřiny bylo zhruba 16 500 odběratelů, zejména na východě Čech, uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firma předpokládá, že většinu poruch se podaří opravit dnes, případně v noci na úterý. Hlavně na severní Moravě, kde začalo foukat později, se ale může odstraňování následků protáhnout až do úterního rána.

Kvůli popadaným stromům nejezdily kolem 14:00 vlaky na více než deseti místech. Stojí například železniční provoz mezi Mšenem a Mladou Boleslaví, Jihlavou a Rantířovem nebo Veselím nad Lužnicí a Ševětínem. Mnoho dalších spadlých stromů se už hasičům podařilo z kolejí od rána odstranit. Opatrní ale musí být také řidiči, spadlé stromy a větve jsou i na silnicích.

Již v ranních hodinách způsobil silný vítr první škody na majetku. Pražští hasiči například museli zasahovat v ulici Lohinského, kde došlo k pádu stromu na dvě zaparkovaná vozidla. Popadané stromy zaznamenali hasiči také v Pardubickém a Středočeském kraji.

„V Plzeňském kraji jde především o Tachovsko, Klatovsko a Domažlicko. Ve Středních Čechách potom o Benešovsko a Kolínsko. Jsme samozřejmě v terénu a pracujeme na obnovení dodávek elektřiny našim zákazníkům,“ upřesnila pro Radiožurnál po sedmé hodině ranní mluvčí společnosti ČEZ Soňa Hollingerová.

Další zhruba 1100 domácností bez proudu měla kolem 17:00 distribuční společnost E.ON. Na Vysočině přetrvávají potíže na Třebíčsku a v oblasti Velkého Meziříčí. V jižních Čechách jsou největší omezení na Prachaticku. Na Moravě zbývá podle firmy připojit již jen několik desítek domácností v oblasti Moravských Budějovic a na Blanensku. Ráno evidoval E.ON na celém svém distribučním území 11 500 odběratelů bez proudu.

Popadané stromy zastavily vlaky

Spadlý strom ve Starých Jesenčanech na pardubicku zastavil provoz na železniční trati mezi Chrudimí a Pardubicemi. „V úseku Pardubice hlavní nádraží - Pardubice-Rosice nad Labem cestující použijí jiné vhodné vlaky,“ informují České dráhy. Více informací o situaci NA PARDUBICKU naleznete zde: 

Na západě Čech hasiči od rána vyjížděli již k více než 50 událostem. „Nejvíce případů je na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku. Ale nevyhlo se to ani Plzni severu. Stromy padaly nejen do komunikací, ale také na železniční trať, nebo na rodinný dům, či na vozidlo," sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Více informací o situaci V PLZEŇSKÉM KRAJI naleznete zde:

Komplikace působí vítr i na jihu Čech. I ze museli na několika místech hasiči zasahovat u popadaných stromů či dopravních značení. Nejsilněji vítr udeřil na Strakonicku, kde meteorologové zaznamenali náraz o rychlosti 98 kilometrů v hodině. Více informací o situaci V JIHOČESKÉM KRAJI naleznete zde:

V celém OLOMOUCKÉM KRAJI evidovali hasiči do 15. hodiny přes třicet výjezdů. Nejčastěji šlo o popadané stromy na silnicích. Ulomené větve komplikovaly dopravu i na kolejích, se zpožděním desítky minut museli počítat například cestující ve Stražisku na Konicku nebo mezi Olomoucí a Štěpánovem.

„V Tovačově vítr shrnul plechovou střechu z budovy. Jelikož hrozilo, že spadne na silnici, hasiči ji pomocí výškové techniky vrátili zpět a zajistili dřevěnými latěmi. Plechy na budovách byly poškozeny i v dalších třech případech,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Více informací o situaci na Olomoucku naleznete zde:

Ve středních Čechách zůstaly tisíce lidí bez elektrické energie. Popadané stromy komplikovaly na mnoha místech dopravu a zavinily přerušení železniční dopravy na trase Čerčany - Benešov a Beroun - Rakovník. Více informací o situaci VE STŘEDOČESKÉM KRAJI naleznete zde:

Bez proudu se ocitli i obyvatelé brněnské části Líšeň, kde došlo k vůbec největšímu výpadku elektřiny na jihu Moravy. „Na opravách intenzivně pracujeme, poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme,“ informovala mluvčí E.ONu Martina Slavíková před půl desátou dopoledne. Více informací o situaci V BRNĚ naleznete zde:

S následky řádění silného větru bojují i hasiči na Třebíčsku. Do terénu museli vyrazit i technici společnosti E.ON, aby obnovili dodávku elektřiny v některých obcích. Na několika tratích navíc došlo k přerušení železniční dopravy. Více informací o situaci NA VYSOČINĚ naleznete zde:

Škodu vítr způsobil i v pelhřimovské nemocnici. Poškodil 120 čtverečních metrů střechy nad garážemi uprostřed areálu. Nikdo se nezranil, spadlé plechy ale poškodily zaparkované auto a sanitku.

K celkem 28 zásahům musely před pondělním polednem vyjíždět hasiči v Ústeckém kraji. Také zde se nejčastěji jednalo o popadané stromy a větve. Stromy odstraňovali z vozovek u Chodoun, Dobříně či v Roudnici nad Labem. V Mostě v ulici Čsl. armády spadl strom na zaparkované auto, v Chudeříně se strom opřel o dům," uvedl mluvčí hasičů Marvan. Více informací o situaci V ÚSTECKÉM KRAJI naleznete zde:

Mezi obcemi obcemi Chodouny a Polepy na Litoměřicku se převrátil kamion. Podle řidiče kamionu byl příčinou nehody právě silný boční vítr, který vozidlo natlačil ke krajnici. Při pokusu o návrat na silnici pak došlo vlivem dalšího poryvu větru k převrácení kamionu. 

Kvůli vichřici musel být přerušen přívoz v centru Nymburka. Na místní molo se totiž zřítila dvojice mohutných stromů. Kdy se provoz podaří obnovit, zatím není jasné. Více o situaci NA NYMBURSKU naleznete zde: 

Jak se při vichřici chovat?

„V souvislosti se silným větrem vyjížděli hasiči již k 629 událostem. Nejvíc v kraji Středočeském, Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině. Hasiči odstraňují popadané stromy a větve na komunikacích, kde brání provozu, stromy popadaly také na zaparkovaná auta, domy, nebo dráty vysokého napětí. V několika případech zasahovali hasiči u utržené střešní krytiny,“ uvedla v prohlášení tisková mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Nicole Studená a zároveň připojila několik rad, jak se při silném větru chovat:

„Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku,“ upozorňuje Studená. „Nedržujte se v blízkosti větších stromů. Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).“

Vyhýbat by se lidé měli pobytu v lese či v budovách s narušenou statikou. Při jízdě autem se pak doporučuje snížit rychlost nebo zastavit, poryvy větru totiž mohou způsobit neovladatelnost vozidla a zvýšit nebezpečí nehody.

„Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích. Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu. Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.),“ pokračuje Studená a dodává, aby lidé v případě bezprostředního ohrožení života neváhali volat linku 112 nebo 150.

A jak se vypořádat s následky vichřice? „Pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně,“ uzavírá Studená.

Výstraha až do dnešních 20:00 hodin

Výstraha před silným větrem platila v celé republice až do dnešních 20:00. V úterý už by měl vát většinou jen mírný vítr, prudší nárazy se mohou objevit na východě země a na hřebenech hor na severu a severovýchodě. Podle informací meteorologů do šesté hodiny ranní zaznamenala nejvyšší náraz větru na území Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu.

V Nitře na jihu Slovenska padající strom zabil čtrnáctiletou dívku a další děti zranil. Neštěstí se stalo při procházce žáků.

Vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer se v noci přehnal rovněž přes části Německa. Spadlý strom ochromil dálkové vlakové spoje mezi Brémami a Hannoverem. Dálková železniční doprava byla přerušena také na dalších tratích, například mezi Berlínem a Hamburkem. O větších škodách či zraněních zatím informace nejsou, hasiči ale například museli z pastvin v záchranném člunu evakuovat ovce. Dočasně uzavřené byly obě berlínské zoologické zahrady.