Česká republika, zvláště její západní část, je téměř prošpikovaná lázněmi. K léčení využívají dary Země, které nám zde zůstaly z doby tektonických proměn. V posledním desetiletí se výrazně pozvedla úroveň péče o zákazníky, spousta zařízení je zrekonstruována a přizpůsobena novému životnímu stylu. Nemusíte tedy čekat, až vás vyšle doktor, a klidně vyjeďte sami.

K načerpání ztracené energie může stačit i prodloužený víkend nebo týdenní dovolená. Vezměte s sebou kamarádku nebo partnera a užijte si hýčkání v moderních wellness zařízeních. Také poukaz jako vánoční dárek určitě ocení každý. Nabízíme čtyři tipy pro podzimní nebo zimní pobyt.

Jáchymov – vzpruha pro bolavé klouby

Léčivý zdroj: radon

Radonová léčba pomáhá při onemocnění kloubů, periferního nervového systému a páteře a při kožních nemocech. Vylepšuje stavy u nemocných s cukrovkou, ale také po úrazech a operacích. Velmi ceněná je při léčbě Bechtěrevovy choroby. Mimo léčebných pobytů nabízejí lázně Jáchymov relaxační wellnes procedury a krátkodobé pobyty.

Tip: Radonová voda je přiváděna potrubím do jednotlivých balneo provozů. Účinků záření není třeba se bát. Celková dávka, kterou absorbují pacienti během jednoho pobytu, je na úrovni jednoho rentgenu plic.

Kde bydlet Jestli toužíte po klidu lesoparku a zbožňujete zdobné období secese, ubytujte se v hotelu Radium Palace v jednolůžkových nebo dvoulůžkových pokojích. Komfort nabízí i hotel Běhounek, Curie, Astoria, Dagmar a Dalibor. V lázeňském domě Agricola si užijete jak wellness procedury, tak bazén s vodními atrakcemi.

Co si lze ještě užít: Až si odbudete procedury, vyrazte ven s hůlkami na nordic walking, které vám zde zapůjčí. Vyšlápněte do místních kopců a objevujte zajímavosti krušnohorského kraje, který letos získal ocenění UNESCO. V zimě vyrazte třeba na Klínovec a provětrejte se na lyžích nebo na běžkách. Doveze vás sem lanová dráha Prima Expres, jejíž oranžové krycí bubliny vás spolehlivě ochrání před špatným počasím. A jestli tu chcete prožít Vánoce bez shonu a stresu, místní personál pro vás připraví sváteční program. Více na: www.laznejachymov.cz

Mariánské Lázně – na srdce a cévy

Léčivý zdroj: vaková plynová uhličitá koupel

Vaková se nazývá proto, že budete, mimo hlavy, uzavřeni do plastového vaku naplněného čistým oxidem uhličitým. Díky němu dojde k rozšíření všech cév až po vlásečnice současně se zvýšením obsahu kyslíku v krvi. Výsledkem je povzbuzení imunitního systému a nastartování hojivých schopností těla. Uhličitá koupel je vhodná zejména při onemocnění srdce, vede ke zpružnění cév, žil a vlásečnic, potlačení tvorby křečových žil, prokrvení končetin, potlačení následků roztroušené sklerózy a ke zlepšení prokrvení mozku. Pomůže při potížích s klimakteriem nebo upraví nepravidelný menstruační cyklus.

Kde bydlet: Většina z hotelů vypadá jako nazdobený šlehačkový dort. Sladkým tajemstvím uvnitř je množství služeb přímo v historickém prostředí citlivě zrekonstruovaných interiérů. V mnoha z nich se nachází léčivý pramen nebo je tam přiveden. Okouzlující jsou budovy hotelu Centrální Lázně, Pacifik a Svoboda, ale také hotely Vltava, Hvězda či moderní Butterfly. Pokud se ponoříte do nádherných Římských lázní v hotelu Nové Lázně, můžete vzpomenout na osobnosti kulturních a politických dějin, třeba na Fryderyka Chopina, Johana Wolfganga Goetha nebo na anglického krále Edwarda VII., kteří tam léčili své neduhy dávno před vámi.

Co si lze ještě užít: V okolí se nachází více než 100 minerálních pramenů, ve městě jich je 40. Jsou zastřešeny kolonádou a altány, což vytváří pravou lázeňskou atmosféru. Zajímavostí je Dendrologická stezka Václava Skalníka. Objevit na ní můžete přes 150 dřevin, označených porcelánovými jmenovkami s určením jejich rodového a druhového jména. Trasu při objevování dřevin si stanovte sami. Více na: www.marianskelazne.cz

Kostelec u Zlína – pro lepší kůži

Léčivý zdroj: sirné koupele

Sirná koupel v minerální vodě s obsahem sirovodíku uvolňuje svalové napětí a působí dobře na psychiku i při léčbě lupénky, atopického ekzému nebo akné. Popíjení sirné vody pomáhá při onemocnění trávicího a vylučovacího ústrojí, ale také při onemocnění látkové výměny nebo při zácpě. Sirovodík chrání buňky našeho těla před rakovinou i strašákem dnešní doby – demencí. Hlavní součástí léčby je specializovaná dermatologická hydroterapie. Zlepšuje prokrvení, zrychluje proces hojení, zvyšuje odolnost kůže proti bakteriím a má přírodní antialergický efekt. „Do skupiny dermatologické hydroterapie, která je poskytována formou celkových individuálních koupelí, patří kromě sirného pramene také olejové koupele. Odstraňují odumřelou kůži a napomáhají obnovovat porušenou ochrannou epidermální bariéru,“ říká lázeňský lékař MUDr. Aleš Sklenář.

Kde bydlet: Lázeňská budova, kde probíhají procedury, má zvenku historický, secesní kabát, uvnitř je moderní a pohodlná. Zkuste Hotel Lázně Kostelec s vynikající kuchyní s mezinárodními specialitami, tradiční českou kuchyní a fit recepty.

Co si lze ještě užít: Oceníte koupele ve vyhřívaných bazénech i venkovní vířivky, například uhličitou pro antistresový účinek nebo ovesnou pro posílení nervové soustavy. Na výběr je z 16 druhů a všechny využívají sílu sirných pramenů. Po koupelích si můžete jako aktivní odpočinek vybrat golf, minigolf či tenis. Půjčit si lze kolo, navštívit nedaleký Zlín, zoologickou zahradu nebo zříceninu hradu Lukov. V lázních se starají o bohatý kulturní program. Můžete zde oslavit i Silvestr. Více na: www.laznekostelec.cz

Lázně Vráž – po operacích a úrazech

Léčivý zdroj: peloid

Peloidy nebo také rašeliny, slatiny a bahna jsou v podstatě organický odpad a používají se v podobě koupelí a zábalů. Výhodou je, že poměrně dlouhou dobu drží stálou teplotu, která se přenáší do ošetřovaného místa, zvyšuje se jeho prokrvení a zároveň se uvolňují minerální látky, na které je rašelina bohatá. Peloidy se kombinují s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami a příhodnými klimatickými podmínkami. Léčba je zaměřena na nervová onemocnění, poruchy pohybového aparátu, poúrazové a pooperační stavy, rehabilitaci po amputaci a celkové zlepšení zdravotního stavu.

Kde bydlet: Lázně sídlí v prostorách novogotického zámečku a k němu jsou přistaveny lázeňské budovy. Blízká obec Vráž leží v romantickém prostředí lesů v údolí řeky Otavy, nedaleko Písku. V roce 1936 zde otevřel sanatorium MUDr. Jiří Vítek, jeden z nejlepších neurologů a později profesor Karlovy univerzity. Bavit vás bude zámecká atmosféra.

Co si lze ještě užít: Cvičení ve vodě pro seniory i regenerační masáže – záleží jen na vás, co si vyberete. Udělejte si pánskou jízdu nebo si domluvte dámský dýchánek či s partnerem prodloužený relaxační víkend. Připraveni jsou na všechny tyto možnosti. Užijte si uvolňující masáže, cvičení ve vodě nebo procházky zámeckým parkem a ochutnávky místních specialit. Vyberte si od každého trochu. Sport i kulturu, objevte jedinečnou okolní přírodu a vydejte se na výlety za historickými a technickými památkami regionu. A pokud vás nebaví být na Silvestra doma, dopřejte si ho v lázních. Obdržíte slavnostní večeři, pochoutky zámeckého pána a bavit vás bude bohatý program. Více na: www.lazne-vraz.cz

FRANTIŠKA TĚŠÍNSKÁ