Na prvním místě by se tento měsíc ve volbách umístila Občanská demokratická strana s 28,3 procenta. Jenom o setinu méně by získali sociální demokraté. Obě strany, jak ODS, tak ČSSD, by tak ve sněmovně měly po 79 křeslech.

Na třetím místě by skončili komunisté se 12,8 procenta a 31 poslanci a čtvrtí by byli lidovci. KDU-ČSL by prošla do parlamentu se 6,2 procenta hlasů a jedenácti zástupci.

Strana zelených by získala pouhých 2,7 procenta hlasů. Téměř čtvrtina volebních lístků by propadla ve prospěch silnějších stran, protože by se jejich „adresáti“ nedostali do parlamentu. Současná mediální hvězda, Kalouskova a Schwarzenbergova TOP 09 v tomto průzkumu ještě nebyla hodnocena.

Z průzkumu vyplývá, že ČSSD ztratila své čelné postavení. Naopak její největší konkurentka ODS vyrovnala svůj květnový pokles a navázala na své postavení z března a dubna.

Průzkum STEM se přitom uskutečnil první dva týdny po volbách do Evropského parlamentu (EP). Podle jeho autorů jde o základní, hrubý údaj. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou zpravidla nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

Voleb se chce podle průzkumu zúčastnit 51 procent občanů, 17 procent svou účast jasně odmítá. Nerozhodnutých je 32 procent voličů. Ochota jít k volbám se v posledních měsících výrazně nemění. Jenom pro porovnání, nedávných voleb do EP se zúčastnila zhruba čtvrtina oprávněných voličů. Pravdouu ovšem je, že tyto volby pravidelně trpí nezájmem lidí.