Klub také chce, aby premiér svolal koaliční jednání ve formátu K9. Novinářům to dnes řekla předsedkyně frakce Karolína Peake. Častější jednání koaličních lídrů žádají také poslanci TOP 09.

"Poslanecký klub vyzývá premiéra Petra Nečase, aby nezasahoval do personálního obsazení pozice vicepremiéra pro boj proti korupci. Protože pouze Radek John nese odpovědnost za tým, který s ním bude pracovat," řekla Peake na tiskové konferenci po jednání klubu.

John si chce přivést do úřadu z ministerstva vnitra Michala Moroze. Nečas ale už dříve uvedl, že Moroz se Johnovým náměstkem na úřadu vlády nikdy nestane. "Jasně dáváme podporu Radku Johnovi k tomu, aby sestavil svůj tým, se kterým bude ve svém novém úřadě pracovat. On je jediný člověk zodpovědný za práci úřadu, měl by být také jediným, kdo sestavuje svůj pracovní tým," uvedla Peake. John přitom hrozí, že odejde z vlády, pokud si svůj tým nebude moci sám zvolit.

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík nepovažuje za šťastné, že koaliční partneři řeší své spory v médiích. Měli by se podle něj naopak častěji setkávat u jednacího stolu. "Náš poslanecký klub dnes přijal usnesení, že žádáme premiéra, aby v tomto čase, kdy mají jít do sněmovny zásadní reformní zákony, svolával koaliční jednání co nejčastěji, zpravidla každý týden," řekl Gazdík novinářům.

Klub VV podle Peake diskutoval i o rekonstrukci vlády, kterou VV požadují. Nečas ji sice už dříve avizoval, ale o víkendu už o záležitosti mluvil velmi opatrně. Poslanci VV k obměnám kabinetu žádné usnesení nepřijali. Podle Peake ale nejmenší parlamentní strana požaduje po Nečasovi, aby splnil slib, že obměna vlády bude kompletní do hlasování o důvěře, které se uskuteční v červnu. "Nebudeme diktovat, čeho se mají změny týkat. Pouze čekáme dodržení tohoto slibu," prohlásila Peake na tiskové konferenci.

VV podporují plně Johna

Poslanci VV na dnešním zasedání také vyjádřili podporu pondělnímu prohlášení svého předsedy Johna, který požaduje, aby nový návrh zákona o veřejných zakázkách byl součástí reformního balíku, s nímž chce vláda spojit ve sněmovně hlasování o důvěře kabinetu.

Údajně okrajově debatovali poslanci VV o zrušení anonymních akciích. Chtějí o tom hovořit na koaličním jednání. Poslanecký klub podle Peake vyjádřil znepokojení nad tím, že Nečas už deset dní jednání ve formátu K9 nesvolal.