Řekl to Josef Středula z odborového svazu KOVO. Demonstraci na Václavském náměstí pořádají odbory a dvě desítky organizací a iniciativ. Akce je součástí kampaně odborů a iniciativ Stop vládě, jejímž cílem je zastavení vládních reforem, demise kabinetu Petra Nečase (ODS) a předčasné volby.

Protivládní demonstraci zahájil protestní pochod, který krátce před polednem vyšel od domu odborů a směřoval na Václavské náměstí. Kolem 13. hodiny už byla horní část Václavského náměstí zaplněna až po Jindřišskou ulici, průvod však ještě zdaleka nekončil, stále ještě procházel ulicí Politických vězňů směrem k Jindřišské ulici.

Účastníci průvodu, který kvůli velkému počtu lidí musel oproti plánu vyrazit o něco dříve, mají barevné vesty a čepice, nesou transparenty, české vlajky i vlajky odborových svazů a balonky, ozývá se troubení a pískání. Na transparentech jsou vedle ústředního hesla kampaně Stop vládě i nápisy „Když se nespravedlnost stane normou, odpor se stane povinností“ či „Nechceme vládu politické mafie.“

„Naše vláda je nejen asociální, ale také nejhloupější ze všech vlád, co jsme kdy měli,“ řekl jeden z účastníků demonstrace.

V čele průvodu kráčejí odboroví předáci, například Jaroslav Zavadil z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) či Josef Středula z odborového svazu KOVO a také europoslanec Richard Falbr (ČSSD).

Účastníky do Prahy od rána přivážely desítky autobusů i zvláštní vlaky. Autobusy najížděly po magistrále na Václavské náměstí, a odtud směřovaly Italskou ulicí na záchytné parkoviště. Pražští policisté kvůli demonstraci odklonili dopravu v Seifertově ulici, neprůjezdná je i Legerova ulice, kterou přehradili členové Asociace svobodných odborů (ASO) balíky slámy.

Václavské náměstí je pro dopravu kompletně uzavřeno. Na provoz a bezpečnost dohlížejí pořadatelé, policisté i pracovníci pražského dopravního podniku. Nad centrem města létá vrtulník.

Před dům odborů dorazily první skupinky demonstrantů už kolem 09:00, kolem 10:45 už se zde začal řadit průvod „Přijíždí jeden autobus za druhým, je vidět, že lidem to není jedno. Nenechají si vše líbit a vyjádří svůj názor,“ řekla dopoledne místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.

Čtěte také: Na protivládní demonstraci přijedou do Prahy tisíce lidí

Prohlášení premiéra Petra Nečase k protivládní demonstraci

Respektuji právo občanů vyjádřit svůj názor, odmítám však politizaci akce odborů ze strany ČSSD a KSČM.

Respektuji právo občanů vyjádřit svůj názor demokratickou formou. Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné.

Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň. Jejich zájmy a prostředky jsou totožné: chaos, negace, konec nezbytných reforem, absence věrohodné alternativy. To bych považoval za velké nebezpečí pro naši ekonomiku v dnešní situaci, kdy se řada evropských zemí potýká s mnohem většími problémy a musí provádět mnohem bolestivější zásahy do životní úrovně obyvatel.

Jako premiér i jako předseda ODS cítím velkou zodpovědnost za to, aby se naše země nedostala do dluhové pasti, aby stále patřila mezi evropské státy s nejnižší nezaměstnaností a aby se o nás v souvislosti s negativním vývojem ekonomiky nepsalo na titulních stránkách evropských novin.

Proto se nemůžeme chovat populisticky, proto musíme pokračovat v rozpočtově zodpovědné politice snižování zadlužování státu. Chceme o ní diskutovat i s odbory, a není to vláda, kdo tato jednání bojkotuje.

Petr Nečas, předseda vlády

Před polednem 21. dubna začala v Praze protivládní demonstrace, tisíce účastníků směřovaly na Václavské náměstí od náměstí I. P. Pavlova a od domu odborů.