V roce 2010 o místa v Senátu ve 27 obvodech, kde se bude volit i letos, bojovalo 227 kandidátů. O dva roky později to bylo stejně jako letos 233 adeptů a předloni 244 uchazečů o senátorské křeslo.

Nejmenší nabídku by měli mít letos voliči na Kutnohorsku a Novojičínsku, kde se do voleb přihlásilo jen po šesti kandidátech. Naopak na Bruntálsku jich bylo 11 a na Mělnicku, Pardubicku, Ústecku, v Ostravě a v Praze 6 deset stejně jako v Praze 10.

O znovuzvolení se letos uchází 19 z 27 senátorů. Patří mezi ně místopředsedové horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých nebo místopředseda ODS Miloš Vystrčil. O mandát naopak nebude usilovat jeden z nejdéle sloužících senátorů Přemysl Sobotka (ODS).

Mezi senátory by mohli patřit nynější poslanci, například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nebo bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Ke kandidátům tohoto vládního hnutí budou patřit rovněž tanečník Vlastimil Harapes nebo žokej Josef Váňa.

Kandidují také filozof Václav Bělohradský (za ČSSD a Stranu zelených), bývalý generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený (za ČSSD), předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (za Úsvit), bývalý disident František "Čuňas" Stárek (za ODS), hudebník Felix Slováček (za Stranu soukromníků), protiislámský aktivista Martin Konvička (za Alternativu pro Českou republiku 2017) nebo filmař Václav Chaloupek (za Občany patrioty).

Většinu kandidátů budou tvořit tradičně regionální politici včetně některých starostů, primátorů nebo jejich náměstků a další místní osobnosti. O návrat do horní komory se pokoušejí i někteří bývalí senátoři, například Vladimír Dryml (dříve ČSSD) kandiduje za Úsvit.

Počet kandidujících se může ještě změnit podle toho, zda všichni nominovaní dostojí zákonným požadavkům a projdou registračním sítem. To bude trvat do 19. srpna. Adeptem na vyloučení je třeba jednatřicetiletý Lukáš Černohorský z České pirátské strany, protože nesplňuje věkový limit 40 let a chce se domáhat jeho zrušení u Ústavního soudu. První kolo senátních voleb se uskuteční souběžně s krajskými volbami 7. a 8. října.

Přehled známých kandidátů pro letošní volby do Senátu

Přehled známých kandidátů v jednotlivých volebních obvodech pro letošní volby do Senátu, jejichž první kolo se koná 7. a 8. října (v rámci obvodu řazeni abecedně, v závorce navrhující politický subjekt):

Volební obvod č. 1 - Karlovy Vary

stávající senátor - Jan Horník (zvolený za Evropské demokraty, později za TOP 09 + STAN), od 2004

Věra Bartůňková (KSČM) - zastupitelka města Karlovy Vary a Karlovarského kraje

Pavel Čekan (ČSSD) - starosta Ostrova

Jiří Brdlík (ODS) - lékař

Jan Horník (STAN/TOP 09/KDU-ČSL/KOA) - senátor, starosta Božího Daru

Jiří Kotek (ALTERNATIVA) - manažer, vydavatel, zastupitel města Karlovy Vary a Karlovarského kraje

Věra Ježková (SZ) - zaměstnankyně krajského pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR v Karlových Varech

Josef Váňa (ANO) - žokej

Volební obvod č. 4 - Most

stávající senátorka - Alena Dernerová (zvolená za Severočeši.cz), od 2010

Jiří Biolek (STAN) - lékař

Alena Dernerová (Severočeši) - senátorka, lékařka

Libuše Hrdinová (ODS) - ředitelka školy

Josef Nétek (KSČM) - bývalý starosta Lomu

Jiří Maria Sieber (Řád národa) - podnikatel

Jiří Šlégr (ČSSD) - bývalý hokejista

Ota Zaremba (DSSS) - bývalý vzpěrač

Volební obvod č. 7 - Plzeň-jih

stávající senátorka - Dagmar Terelmešová (ČSSD), od 2010

Jiří Dort (TOP 09/STAN) - lékař

Marcel Hájek (ODS s podporou KDU-ČSL, Konfederace politických vězňů a Svazu pomocných technických praporů) - lékař

Pavel Havlíček (Strana soukromníků ČR) - majitel řeznictví

Václav Chaloupek (Občané patrioti) - filmař

Martin Koller (Úsvit - Národní Koalice) - vojenský analytik

Jan Rejfek (KSČM) - bývalý starosta Dešenic

Miloslava Rutová (ANO) - poslankyně

Dagmar Terelmešová (ČSSD) - senátorka

Volební obvod č. 10 - Český Krumlov

stávající senátor - Tomáš Jirsa (ODS), od 2004

Jindřich Florián (ČSSD) - lékař, radní Českého Krumlova

Pavel Himl (SZ) - historik a VŠ pedagog

Radim Hreha (Alternativa pro Českou republiku 2017) - mediální analytik

Tomáš Jirsa (ODS) - senátor

Miroslav Máče (KSČM) - VŠ pedagog

Tomáš Novák (Česká pirátská strana) - IT administrátor

Marie Paukejová (Úsvit - Národní Koalice) - sociálně právní poradkyně

Jitka Zikmundová (KDU-ČSL) - ředitelka mezinárodního projektu rozvoje cestovního ruchu v regionu mezi Dunajem a Vltavou

David Žák (TOP 09/STAN) - středoškolský učitel

Volební obvod č. 13 - Tábor

stávající senátor - Pavel Eybert (ODS), od 1996

Jindřich Bláha (ODS) - starosta Soběslavi

Jiří Fišer (Koalice Tábor 2020 a STAN) - starosta Tábora

Pavel Klíma (TOP 09) - ředitel ZŠ

Martin Konvička (Alternativa pro Českou republiku 2017) - VŠ pedagog

Petr Král (Česká pirátská strana) - důchodce, IT specialista

Jan Mládek (ČSSD) - ministr průmyslu a obchodu

Ladislav Šedivý (KSČM) - předseda KSČM v Táboře

Jaroslav Větrovský (ANO) - starosta Mladé Vožice

Volební obvod č. 16 - Beroun

stávající senátor - Jiří Oberfalzer (ODS), od 2004

Jan Holásek (nezávislý kandidát s podporou hnutí Nestraníci, KDU-ČSL, zelených a pirátů) - advokát

Miroslav Matyáš (KSČM)

Jiří Oberfalzer (ODS s podporou Strany soukromníků) - senátor

Jiří Peřina (ČSSD) - náměstek hejtmana

Bohumil Stibal (ANO) - podnikatel a starosta Všeradic

Tomáš Trč (TOP 09/STAN) - lékař

Volební obvod č. 19 - Praha 11

stávající senátor - Milan Pešák (ODS), od 2010

Jana Čunátová (KSČM) - ekonomka

Ladislav Kos (koalice Hnutí pro Prahu 11, KDU-ČSL, SZ, Piráti s podporou Patnáctka náš domov) - OSVČ

Jan Koukal (Strana soukromníků ČR) - bývalý pražský primátor, diplomat

Jakub Lepš (TOP 09) - místostarosta Prahy 11

Miroslava Skovajsová (ČSSD) - lékařka

Marta Šorfová (ODS) - pracovnice úřadu Prahy 11, bývalá starostka

Helena Válková (ANO) - právnička, bývalá ministryně spravedlnosti

Volební obvod č. 22 - Praha 10

stávající senátorka - Ivana Cabrnochová (SZ), od 2014

Irena Bartoňová Pálková (ODS) - viceprezidentka Hospodářské komory ČR

Ivana Cabrnochová (SZ a ČSSD) - senátorka

Jiří Holubář (TOP 09) - lékař

Renata Chmelová (Vlasta - koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, LES s podporou Pirátů) - vedoucí projektu v hnutí Arnika

Eva Kislingerová (ANO) - náměstkyně primátorky

Miroslav Koranda (Patrioti ČR) - ředitel základní školy

Ludmila Nedělkova (KSČM) - učitelka, publicistka

Felix Slováček (Strana soukromníků ČR) - hudebník

Volební obvod č. 25 - Praha 6

stávající senátor - Petr Bratský (ODS), od 2010

Václav Bělohradský (ČSSD a SZ) - filozof, sociolog

Bedřich Danda (Strana soukromníků ČR) - předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR

Pavel Franěk (KSČM) - odborník na cestovní ruch

Vlastimil Harapes (ANO) - choreograf, baletní mistr Národního divadla

Jiří Růžička (TOP 09 s podporou STAN a KDU-ČSL) - ředitel gymnázia

František "Čuňas" Stárek (ODS) - pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů

Volební obvod č. 28 - Mělník

stávající senátorka - Veronika Vrecionová (ODS), od 2010

Petr Holeček (TOP 09/STAN) - starosta Kralup nad Vltavou

Stanislav Huml (ČSSD) - poslanec

Igor Karen (ANO) - lékař

Martin Mach (SZ a KDU-ČSL) - starosta Mšena

Zdeněk Štefek (KSČM) - krajský radní

Veronika Vrecionová (ODS) - senátorka

Volební obvod č. 31 - Ústí nad Labem

stávající senátor - Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), od 2010

Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) - senátor

Martin Hausenblas (SZ a piráti) - podnikatel

František Holešovský (ANO) - profesor ústecké univerzity

Stanislav Körner (KSČM) - zaměstnanec krajského úřadu

Petr Kůstka (nezávislý kandidát) - starosta Malečova

Jiří Madar (Ústecké fórum občanů - UFO) - náměstek primátorky

Vítězslav Štefl (ČSSD) - ředitel střední školy

Ilona Tajchnerová (TOP 09) - advokátka a zastupitelka Ústí nad Labem

Jan Tvrdík (ODS) - zastupitel Ústí nad Labem

Tomáš Vandas (DSSS) - předseda strany

Volební obvod č. 34 - Liberec

stávající senátor - Přemysl Sobotka (ODS), od 1996

Martina Bufková Rychecká (ODS) - jednatelka firmy

Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj/STAN) - starosta Chrastavy

Petr Černý (Nový směr) - ředitel bytového družstva

Jaroslav Havelka (KSČM) - bezpečnostní expert

Peter Hromádka (TOP 09) - lékař

Jan Korytář (Změna) - náměstek primátora

Pavel Ploc (ČSSD) - poslanec

Lidie Vajnerová (Nová Budoucnost pro Liberecký kraj) - manažerka

Marek Vávra (ANO) - majitel pivovaru

Volební obvod č. 37 - Jičín

stávající senátor - Josef Táborský (ČSSD), od 2010

Věra Beranová (KSČM) - učitelka

Tomáš Czernin (TOP 09) místostarosta Dymokur, lesník a zemědělec

Ivan Doležal (ODS) - místostarosta Hořic

Vladimír Dryml (Úsvit-Národní Koalice) - lékař

Jiří Fiala (Strana zdravého rozumu) - publicista

Jan Malý (ANO) - starosta Jičína

Josef Táborský (ČSSD) - senátor a radní Královéhradeckého kraje

Volební obvod č. 40 - Kutná Hora

stávající senátor - Jaromír Strnad (ČSSD), od 2010

Lenka Bochníčková (KSČM) - zastupitelka obce Vrdy

Jaromír Strnad (ČSSD) - senátor

Ivo Šanc (STAN s podporou KDU-ČSL) - bývalý starosta Kutné Hory a krajský zastupitel

Julius Špičák (ANO) - lékař, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM

Milan Vodička (Svobodní s podporou ODS a Strany soukromníků ČR) - člen Republikového výboru Strany svobodných občanů

Volební obvod č. 43 - Pardubice

stávající senátorka - Miluše Horská (zvolena za Nestraníky), od 2010

Jiří Čáslavka (TOP 09 a Starostové a nezávislí s podporou Pardubáků, Patriotů Pardubic a Liberálně ekologické strany) - ekonom

Karel Daňhel (Úsvit - Národní koalice) - bývalý vojenský pilot

Miluše Horská (Nestraníci a KDU-ČSL) - senátorka

Jaroslav Menšík (ANO) - starosta městského obvodu I

Vladimír Ninger (ČSSD) - pardubický radní

David Novák (ODS) - zemědělec

Petr Novotný (Strana soukromníků ČR) - projektant

Pavel Studnička (KSČM) - trenér, zastupitel Pardubic

Petr Štěpánek (Alternativa pro Českou republiku 2017) - novinář, hudebník

Emanuel Žďárský (nezávislý kandidát) - soudní znalec

Volební obvod č. 46 - Ústí nad Orlicí

stávající senátor - Petr Šilar (KDU-ČSL), od 2010

Soňa Hlavová (Strana práv občanů) - lékařka

Jan Lipavský (ANO) - advokát

Martin Strnad (Úsvit - Národní koalice)

Petr Šilar (KDU-ČSL) - senátor

Antonín Vyšohlíd (KSČM) - manažer, bývalý místostarosta Králík

Jaroslav Zedník (TOP 09) - starosta České Třebové

Dalibor Zelený (ČSSD) - manažer, bývalý ředitel ČD

Volební obvod č. 49 - Blansko

stávající senátor - Jozef Regec (zvolen za ČSSD, později SPO, nyní za Stranu soukromníků), od 2010

Mária Koudelová (KSČM) - zastupitelka Adamova

Jan Machač (ODS) - lékař

Jiří Míšenský (ANO) - bývalý předseda představenstva Adastu Adamov a učitel tance

Ivo Polák (ČSSD) - starosta Blanska

Jozef Regec (Strana soukromníků ČR) - senátor

Drago Sukalovský (TOP 09/STAN) - starosta Kuřimi

Jiří Šoltys (Národ sobě)

Robert Štěpánek (Úsvit - Národní koalice)

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) - místostarostka Boskovic

Volební obvod č. 52 - Jihlava

stávající senátor - Miloš Vystrčil (ODS), od 2010

Zdeněk Faltus (ANO) - lékař

Rudolf Chloupek (ČSSD) - primátor Jihlavy bývalý primátor Jihlavy za ODS Vratislav Výborný

Milan Kolář (TOP 09 a SZ) - náměstek primátora Jihlavy

Zdeněk Kučírek (Moravané)

Jiří Nápravník (Koruna Česká - monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) -

Petr Paul (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) - jednatel společnosti

Michal Stehlík (KDU-ČSL) - historik

Helena Vrzalová (KSČM) - právnička

Miloš Vystrčil (ODS/Starostové pro občany/SNK-ED/Strana soukromníků ČR) - senátor

Volební obvod č. 55 - Brno-venkov

stávající senátor - Jan Žaloudík (zvolen za ČSSD), od 2010

Radoslav Skála (KSČM) - zastupitel Ivančic

Pavel Staněk (ANO) - radní Brna

Jiří Ventruba (ODS) - lékař

Jan Žaloudík (ČSSD) - senátor

Volební obvod č. 58 - Brno-město

stávající senátor - Stanislav Juránek (KDU-ČSL), od 2010

Barbora Antonová (TOP 09/Žít Brno/SZ) - předsedkyně hnutí Žít Brno

Jiří Čejka (ČSSD) - starosta městské části Vinohrady

Oldřich Duchoň (KSČM) - automobilový závodník

Jiří Dušek (ANO) - ředitel brněnské hvězdárny

Stanislav Juránek (KDU-ČSL) - senátor

Jiří Pernes (ODS/Moravané) - historik

Volební obvod č. 61 - Olomouc

stávající senátor - Martin Tesařík (ČSSD), od 2010

Ivo Barteček (Strana soukromníků ČR) - univerzitní profesor

Milan Brázdil (ANO) - lékař

Eva Hrindová (Alternativa pro ČR 2017) - zakladatelka hnutí Naštvané matky

Lumír Kantor (KDU-ČSL) - lékař

Jaroslav Morávek (ODS) - živnostník

Zdenka Szukalská (KSČM) - starostka

Martin Tesařík (ČSSD) - senátor

Volební obvod č. 64 - Bruntál

stávající senátor - Jaroslav Palas (zvolen za ČSSD, později SPO), od 2010

Jaroslav Chalupa (DSSS) - učitel v penzi

Vítězslav Maláč (KDU-ČSL) - lékař

Bronislav Sedláček (STAN) - lékař

Ladislav Sekanina (KSČM) - podnikatel

Rudolf Skandera (Úsvit - Národní koalice) - podnikatel

Salome Sýkorová (SNK-ED s podporou SZ) - starostka Zátoru

Radoslav Štědroň (Strana státu přímé demokracie - Strana práce) - ekolog, geograf

Ladislav Václavec (ANO) - ředitel nemocnice

Ladislav Velebný (ČSSD) - poslanec

Jiří Žák (ODS a Strana soukromníků ČR) - bývalý senátor

Volební obvod č. 67 - Nový Jičín

stávající senátor - Zdeněk Besta (ČSSD), od 2010

Jiří Demel (Česká pirátská strana) - předseda krajského sdružení

Jaroslav Dvořák (ČSSD) - starosta Nového Jičína

Pavel Jurečka (Úsvit - Národní koalice) - učitel v penzi

Petr Orel (SZ a KDU-ČSL s podporou Naše Beskydy ) - vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích

Pavel Pisch (KSČM) -podnikatel

Jiří Strýček (ANO) - manažer společnosti Tonak

Volební obvod č. 70 - Ostrava-město

stávající senátor - Antonín Maštalíř (ČSSD), od 2010

Radim Babinec (ANO) - náměstek ostravského primátora

Jan Becher (Česká pirátská strana) - knihkupec

Petr Borna (DSSS) -

Liana Janáčková (Nezávislí) - starostka Mariánských Hor a Hulváků, bývalá senátorka

Tomáš Málek (Ostravak) - lékař

Zdeněk Nytra (nezávislý kandidát) - ředitel moravskoslezských hasičů

Josef Pravda (ČSSD) - majitel bezpečnostní agentury

Ilja Racek (KDU-ČSL) - někdejší ředitel České televize v Ostravě

Ivan Strachoň (KSČM) - náměstek hejtmana

Alena Vitásková (Úsvit - Národní koalice) - předsedkyně ERÚ

Volební obvod č. 73 - Frýdek-Místek

stávající senátor - Petr Gawlas (ČSSD), od 2010

Jiří Cienciala (OBČANÉ SPOLU - NEZÁVISLÍ) - vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj

Lukáš Černohorský (Česká pirátské strana) - projektový manažer

Petr Gawlas (ČSSD) - senátor

Pavla Golasowská (KDU-ČSL) - poslankyně a zastupitelka Třince

Gustav Pilch (KSČM) - předseda představenstva zemědělského podniku

Ivo Raška (ANO) - lékař

Volební obvod č. 76 - Kroměříž

stávající senátor - Miloš Malý (ČSSD), od 2010

Eva Badinková (KSČM) - občanská zaměstnankyně policie

Jan Hašek (ANO) - předseda kroměřížské okresní agrární komory a Agrodružstva Postoupky

Daniela Hebnarová (ODS) - ředitelka Domu kultury v Kroměříži

Jaroslav Chmelař (ČSSD) - místostarosta Holešova

Šárka Jelínková (KDU-ČSL) - ředitelka domova pro seniory a zastupitelka Bystřice pod Hostýnem

Josef Novák (Strana práv občanů) - advokát a krajský radní

Petr Šicl (Koruna Česká) - obchodní zástupce

Vojtěch Škrabal (STAN) - lékař

Zdeněk Zlámal (Nezávislí) - podnikatel

Volební obvod č. 79 - Hodonín

stávající senátor - Zdeněk Škromach (ČSSD), od 2010

Jana Bačíková (ODS) - starostka Vacenovic

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) - starostka Ratíškovic

Ján Lahvička (KSČM) - pojišťovací specialista

Zdeněk Škromach (ČSSD) - senátor

Josef Zimovčák (ANO) - mistr světa v jízdě na vysokém kole