Kvůli časové tísni se už nyní kabinet snaží některým změnám usnadnit legislativní cestu tím, že je ve Sněmovně přidá k již projednávaným normám formou poslaneckého návrhu, jde například o navýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné. Poslední šanci na úspěšné absolvování celého legislativního procesu budou mít podle končícího ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) předlohy dodané zákonodárcům na jaře. Od jeho nástupce Jana Chvojky jako dlouholetého člena ústavně právního výboru si premiér slibuje pomoc v legislativním finiši.

Ministra spravedlnosti za ANO Roberta Pelikána požádal Sobotka o návrh insolvenčního zákona, exekučního řádu a zákona o bezplatné právní pomoci. Z dílny ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) chybí podle premiéra dlouho očekávaný předpis o veřejnoprávní instituci v kultuře. Od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) čeká, že do konce roku předloží zákon o zahraniční službě. Z priorit sociálních demokratů zatím ve Strakově akademii neleží zákon o sociálním bydlení.

Ve Sněmovně jsou z vládních předloh před úvodním kolem projednávání tři desítky předloh. Nejstarší je ústavní novela, která upravuje mimo jiné pravomoci prezidenta. Vláda ji doručila do Sněmovny už loni v červnu, je však pravděpodobné, že Sněmovna předlohu vůbec neprojedná. V prvním čtení je taky například návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Poslanci ji mají od loňského července. Letos v březnu předlohu podpořil ve Sněmovně prezident Miloš Zeman, tím její projednávání v úvodním kole zatím skončilo. Protože i pro její schválení vláda potřebuje v obou parlamentu třípětinovou většinu, je osud návrhu nejistý.

O státním zastupitelství

Od letošního dubna leží ve Sněmovně vládní návrh nového zákona o státním zastupitelství, který například ruší obě vrchní státní zastupitelství v Praze a v Olomouci a naopak zakládá takzvaný protikorupční speciál. Poslanci měli už dřív k předloze výtky, pravděpodobně by ji neschválili. Zadrhlo se i projednávání nového památkového zákona. Poslanci k němu zahájili kritickou debatu v dubnu, dosud se k ní nevrátili.

Předloh, které podali poslanci, čeká na úvodní debatu ve Sněmovně sedm desítek. Je pravděpodobné, že část z nich zůstane v tomto stavu do konce volebního období, kdy takzvaně spadnou pod stůl. V jednotkách se počítají krajské a senátní návrhy, které čekají na otevření.

Před druhým čtením je ve Sněmovně 16 vládních předloh, mimo jiné vládní daňový balíček, ke kterému chce vicepremiér Andrej Babiš (ANO) přidat změny v elektronické evidenci plateb. Ale také desítka poslaneckých předloh, mimo jiné novela skupiny zákonodárců z ČSSD, která by prodloužila lhůtu na kontrolu rozhodnutí o vydání majetku církvím v restitucích. Poslanci v tomto případě od září 2014 nedokončili druhé čtení návrhu.

Na závěrečné schvalování poslanci čeká 17 předloh. Je mezi nimi i sporný návrh o rozšíření pravomocí ombudsmana. Na schůzi, kterou zahájí poslanci příští týden, by mohla být schválena jak pravidla pro národní parky, tak by mohl být schválený také takzvaný protikuřácký zákon.