Novinářům to řekl po páteční schůzce s prezidentem Václavem Klausem. Prezident dnes přijal Dobešovu demisi, pochválil ho ale za jeho práci na ministerstvu. Dobeš po setkání s Klausem řekl, že se s ním chce potkávat i v budoucnu, a to na „bázi přátelského vztahu“.

„Bavili jsme se o tom, že situace je velmi těžká a je třeba všemi silami přispět ke zklidnění situace. Na druhé straně jsem řekl, že si dám měsíc čas, abych si to všechno srovnal v hlavě,“ odpověděl Dobeš na dotaz ČTK zda kvůli neshodám se spolustraníky ve věci škrtů ve školství neuvažuje o odchodu z VV a ze sněmovny.

„Když jsem mluvil s panem prezidentem, řekl jsem, že jsem připraven pomoci dobrým věcem, ale budu zvažovat, z jaké to bude pozice, a jestli to bude jasně stranické vyhranění,“ uvedl Dobeš bez bližšího upřesnění. S Klausem se prý domluvili, že se občas někde potkají. „Nebydlím daleko od Lán, tak jsme si řekli, že když nás pozve s manželkou, tak se rádi pojedeme podívat do Lán. Ale spíše to bylo na bázi přátelského vztahu než nějakého vztahu do budoucna,“ řekl Dobeš.

Dobeš se rozhodl rezignovat minulý týden. Zdůvodnil to nesouhlasem s dalšími škrty v rozpočtu svého úřadu. Vláda kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky plánuje zmrazit výdaje na vzdělání ve výši 2,5 miliardy korun. Svým spolustraníkům končící ministr vyčetl, že ho ve vládě nepodpořili v odporu proti škrtům ve školství a dali přednost svým židlím před programem strany. Dobeš v minulých dnech naznačil, že by kvůli neshodám kolem rozpočtu mohl složit i poslanecký mandát.

Klaus se v minulosti několikrát Dobeše zastal a hájil jeho politiku v čele ministerstva. Dobeš byl podle prezidenta nejlepším ministrem školství v posledních letech. Po Dobešově odchodu naopak v minulosti několikrát volala odborná veřejnost i někteří koaliční politici. Jeho úřad má vážné problémy s čerpáním evropských dotací. Dobeš i Klaus v minulosti obhajovali působení kontroverzního úředníka a předsedy konzervativní iniciativy D.O.S.T Ladislava Bátory na ministerstvu školství.