Dobeše také rozzlobilo, že jeho strana nyní uvažuje, že by místo ministerstva školství ušetřila jiná ministerstva, která řídí VV. Toto řešení označil za farizejské, učitelé prý nejsou žádní žebráci. Dobeš v minulých dnech také naznačil, že by kvůli neshodám kolem rozpočtu mohl složit i poslanecký mandát.

Vláda minulý týden rozhodla, že ve školství se letos zmrazí 2,5 miliardy korun. Proti hlasoval jen Dobeš, kvůli škrtům nakonec rezignoval. Grémium Věcí veřejných nyní zvažuje, že by peníze místo školství ušetřila jiná ministerstva VV, tedy ministerstvo dopravy a ministerstvo pro místní rozvoj.

„Toto řešení považuji za krajně farizejské a úhybné. Pokud chtěli dodržet programové prohlášení vlády, program Věcí veřejných, ale i závazek výkonné rady, pak měli jednoznačně hlasovat proti škrtům ve školství. V tu chvíli byla některým z ministrů bližší jejich židle než rozhodnutí stranického orgánu a programové prohlášení vlády,“ uvedl Dobeš v tiskové zprávě. Učitelé podle něj nejsou žebráci, aby se na ně někdo skládal.

Ohledně případného složení poslaneckého mandátu nebo vystoupení ze strany se zatím Dobeš příliš konkrétně nevyjadřoval. Když vláda minulý týden schválila škrty ve školství, stranu na protest opustila Dobešova manželka Lucie, která byla předsedkyní klubu VV ve Slaném.