Epidemie se Pardubicím vyhnula

Přestože poslední prognózy a statistiky uvádějí, že je prasečí chřipka na ústupu, v Pardubické krajské nemocnici jsou stále hospitalizováni pacienti s touto diagnózou. „V současné době hospitalizujeme čtyři pacienty s prokázanou chřipkou nového typu. Tři další pacienti pak čekají na výsledky testů,“ řekla včera našemu Deníku mluvčí pardubické nemocnice Alice Štrajtová Štefková. Podle krajské hygienické stanice je chřipka v Pardubickém kraji skutečně na ústupu. „Podle posledních čísel je současný výskyt nové chřipky skutečně nižší,“ potvrdila Deníku Alice Štrajtová Štefková. Podle ní měly Pardubice štěstí, že se tato nemoc v nějaké větší míře v městě a okolí neprojevila. A zřejmě snad ani neprojeví. „Dosud evidujeme v Pardubicích zhruba 1300 lidí, kteří tuto nemoc prodělali,“ upřesnila mluvčí nemocnice.

I přes pokles nemocnosti však nadále trvá zákaz návštěv pro všechny jednotky intenzivní péče, pro oddělení ARO a pro celé interní oddělení Pardubické krajské nemocnice. Příští týden by se však mohla situace s návštěvami přeci jen změnit k lepšímu. „Zatím to není jisté, ale vypadá to, že od pondělí bychom zrušili striktní zákaz návštěv. V praxi by to znamenalo to, že by si lékaři na jednotlivých odděleních rozhodovali o případných návštěvách příbuzných či blízkých individuálně,“ řekla Pardubickému deníku Alice Štrajtová Štefková.(saf)

Ostravské nemocnice ruší zákaz návštěv

Pacienti, kteří se léčí ve Vítkovické nemocnici, už mohou od soboty přijímat návštěvy. Nemocnice totiž ruší zákaz návštěv, který vyhlásila kvůli chřipkové epidemii. Od pondělí budou moci chodit hosté i do Městské nemocnice Ostrava. Jen fakultní nemocnice zatím zákaz návštěv nezrušila. (mch)

Na Karlovarsku 6 úmrtí

Chřipka v Karlovarském kraji ustupuje, vyplývá to alespoň z posledních údajů. V porovnání s minulým týdnem došlo k poklesu akutních respiračních onemocnění o 26 procent, což znamená 808 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Jen na Chebsku klesla nemocnost o pětatřicet procent na 571 nemocných. Virus H1N1 byl prokázán ve 100 případech a Karlovarský kraj eviduje šest úmrtí. (šma)

Méně nemocných na Olickoústecku

Chřipková vlna je snad konečně na ústupu i na Olickoústecku! Vyplývá to z aktuálních údajů, které v pátek Deníku poskytla vedoucí okresního protiepidemio­logického oddělení Marta Pavlová. Počet nemocných chřipkou totiž ve srovnání s minulým týdnem výrazně poklesl.

Zatímco minulý pátek bylo v okrese hlášeno 2572 nemocných na sto tisíc obyvatel, tento pátek to bylo podle vyjádření ústecké hygieničky „pouze“ 1902 nemocných. „Celkový počet nemocných se snížil o šestadvacet procent. Dostali jsme se tedy pod epidemický práh. Pokles byl zaznamenán v podstatě ve všech věkových kategoriích, výjimkou jsou pouze senioři,“ uvedla Marta Pavlová.

Nijak dramaticky se nezměnila ani situace ve školách a školkách, „chřipkové prázdniny“ byly vyhlášeny už jen v několika málo případech, některá zavřená školská zařízení se už opět znovu otevřela. Celkový vývoj nemocnosti by mohly nadále pozitivně ovlivnit i blížící se vánoční prázdniny.

Jak Marta Pavlová připomněla, ani média se už nijak zvlášť epidemii nevěnují. „Přestává to být zřejmě zajímavé, protože se neděje žádná katastrofa, což my jsme samozřejmě rádi. Osobně si myslím, že zažíváme běžnou sezónu akutních respiračních infekcí. Ale dá se čekat i další vlna, která může později zasáhnout ty, kteří zatím nemocní nebyli,“ uzavřela.

Pozitivní zpráva přišla také z Orlickoústecké nemocnice, ve které budou od pondělí opět povoleny návštěvy. (ký)

Chřipka je na ústupu i na Valašsku

Počet lidí trpících chřipkou nebo jiným akutním respiračním onemocněním v posledních dnech na Valašsku výrazně poklesl. Vyplývá to z vyjádření pracovníků vsetínské pobočky krajské hygienické stanice (KHS) ve Zlíně.

Hygienici ale zároveň varují, že i přes pokles nemocnosti, stalé mezi lidmi koluje virus klasické sezónní i takzvané prasečí chřipky. „V okrese máme nyní potvrzeno devětatřicet onemocnění pandemic H1N1 chřipkou. Žádný nemocný ale není v ohrožení života,“ přiblížila aktuální stav vedoucí protiepidemického oddělení KHS ve Vsetíně Jana Hošková.

Potěšující je také fakt, že již druhý týden se na Valašsku v souvislosti s respiračními onemocněními včetně chřipek nedá mluvit o epidemii. „V padesátém kalendářním týdnu jsme dosáhli poměrně nízkých hodnot, a to čtrnácti set osmdesáti sedmi nemocných na sto tisíc obyvatel,“ upřesnila Hošková. Aby šlo o epidemii, musel by počet nemocných překročit dva tisíce.

Méně nemocných dětí

Hlavní zásluhu na zlepšení stavu má podle hygieniků snížení počtu nemocných dětí, které vlna chřipek zasáhla nejvíce. Vyhráno ale ještě není. „V lednu a únoru předpokládáme znovu nástup klasické sezónní chřipky a nelze vyloučit ani druhou vlnu onemocnění novou chřipkou,“ varovala Hošková.

Na pozitivní vývoj nemocnosti už zareagovaly také obě nemocnice v regionu. Na počátku tohoto týdne zrušila zákaz návštěv nemocnice ve Vsetíně. K rozhodnutí přispěly také blížící se vánoční svátky. Zdravotníci chtějí lidem umožnit navštívit své blízké. Nabádají ale k zodpovědnosti. „Stále nemůžeme podceňovat riziko nákazy. Proto žádáme příbuzné, aby chodili na návštěvy, jen pokud nejsou sami nemocní či nachlazení,“ zdůraznila náměstkyně pro odbornou péči Jaroslava Hrabicová. „Nevíme, jak se situace bude dále vyvíjet. V případě opětovného rozšíření infekce budeme nuceni nemocnici znovu pro návštěvy uzavřít,“ doplnila.

S platností od čtvrtka mohou lidé znovu za svými blízkými také do nemocnice ve Valašském Meziříčí. Zákaz návštěv zde platil od 12. listopadu. „Návštěvy jsou od čtvrtka opět povoleny v celé nemocnici. Rozhodli jsme se k tomuto kroku na základě relativně příznivého vývoje epidemiologické situace v regionu,“ zdůvodnil ředitel nemocnice Milan Leckéši.