Distribuční středisko Amazonu má v obci fungovat od podzimu. Zastupitelé Dobrovíze o zřízení obecní policie rozhodli loni v prosinci. V pondělí převzala starostka od zástupců developerské společnosti Panattoni Europe, která v obci provozuje průmyslovou zónu, vůz Škoda Roomster speciálně upravený pro obecní policii.

"Chtěli bychom mít ve službě aspoň šest strážníků, abychom mohli pokrýt čtyřiadvacetihodinový provoz policie," uvedla starostka. Předpokládané roční náklady na obecní policii jsou zhruba 1,5 milionu korun. Zda je bude hradit i Panattoni, vedení obce nyní se společností řeší.

Generální ředitel Panattoni Europe ČR Pavel Sovička uvedl, že si společnost uvědomuje, že každodenní provoz zón přináší i negativa. "Ty se ale ve spolupráci s obcemi a spolky snažíme co nejvíce minimalizovat," dodal.

Panattoni Europe je součástí Panattoni Development Company, jednoho z největších průmyslových developerů na světě. Má 26 poboček v Severní Americe a Evropě. Ve střední Evropě Panattoni Europe podniká od roku 2005. Panattoni nedávno prodala logistický park pro Amazon společnosti AEW Europe za zhruba za 4,2 miliardy korun, jeho správcem však zůstala.

Distribuční centrum americké společnosti Amazon bude mít rozlohu 95.000 metrů čtverečních a do tří let od uvedení do provozu by v něm mělo získat stálou práci 2000 lidí a další 3000 sezonní práci. Od roku 2013 v Dobrovízi už funguje centrum vráceného zboží společnosti Amazon. Další distribuční centrum Amazonu mělo vzniknout v Brně, po průtazích kvůli změně územního plánu ale developer od plánu ustoupil.

Amazon je největší internetový obchod na světě, po celém světě nyní zaměstnává 97.000 lidí. Firmu založil v roce 1994 Jeff Bezos a stále ji vede.