V návrhu programu druhé schůze, která začne v úterý odpoledne, je i policejní žádost o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Prvním bodem schůze bude volba místopředsedy Sněmovny. Jedno místo ve vedení dolní komory zůstalo neobsazené potom, co na ustavující schůzi neuspěl předseda ODS Petr Fiala. Bude kandidovat znovu, je jediným uchazečem.

Hned v úvodu schůze by měli složit slib tři noví poslanci, starosta Milovic Milan Pour, lékařka Eva Matyášová (oba ANO) a někdejší starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (STAN). V dolní komoře nahradí středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, bývalého senátora Jiřího Hlavatého (oba ANO), který se chce v lednových doplňovacích volbách na Trutnovsku vrátit do Senátu, a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (STAN). Mandátů se vzdali v pátek na závěr první schůze.

Opencard. Ilustrační foto.
Sněmovna už má žádost o vydání Svobody (ODS) kvůli opencard

Předpokládá se, že druhá schůze potrvá několik dní, přičemž může být i přerušena, a to i na delší dobu. Kdy přijde na řadu rozhodování o Babišově a Faltýnkově vydání k stíhání, není známo. Sněmovna musí podle jednacího řádu vynést verdikt na první následující schůzi potom, co jí policie žádost doručila. V dolní komoře je od minulého úterý. Toto úterý se žádostí začne zabývat mandátový a imunitní výbor. Členové určí zpravodaje a rozhodnou o další proceduře projednávání žádosti ve výboru.

Dodatečně by poslanci měli zařadit na schůzi také žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k soudnímu řízení kvůli případu opencard. Přišla v pátek podobně jako žádost o vydání Půty, kterého policie stíhá pro podezření z korupce a ze zneužití pravomoci v souvislosti s opravou kostela v Liberci. Tato žádost se ale stala bezpředmětnou, když se Půta poslaneckého mandátu vzdal.

Vojtěch Pikal a Jan Hamáček.
Sněmovna nezvolila Fialu místopředsedou. Je to diktát, zaútočil Farský na ANO

Žádostí o Svobodovo vydání se bude muset nejprve zabývat imunitní výbor. Soud uložil bývalému primátorovi loni v září podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal. Policie ho spolu s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze opencard.

Sněmovna založí stálé komise, které dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Národního bezpečnostního úřadu a Finančního analytického úřadu. Bude také potvrzovat předsedy výborů dolní komory, které si jejich členové v přestávkách schůze zvolí. Poslanci se budou věnovat rovněž sněmovním delegacím do meziparlamentních organizací. Na programu je podle návrhu také harmonogram sněmovního projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok a potvrzení částek, které stát vyplatí politickým stranám na úhradu volebních nákladů.