Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už zítra do vlády předloží plán pro rok 2016 až 2020. Pokud ho ministři schválí, počet policistů by se měl do čtyř let zvýšit o čtyři tisíce, nejvíce lidí by mělo zamířit do pořádkové policie a na kriminálku (viz grafika). Státní kasu to vyjde na zhruba 11 miliard korun.
Nejde přitom jen o problémy s migrací, která letos personálně zaměstnala policisty napříč ČR. „Omezena je i schopnost dodatečného pokrytí území hlídkami policie tak, aby mohla v dostatečném časovém intervalu provést prvotní zásah," píše se v materiálu pro vládu. Vnitro proto navrhuje „rozvrstvit" policisty ideálně tak, aby na celém území republiky byl průměrný dojezdový čas od oznámení do příjezdu hlídky maximálně deset minut.
Navíc po zkušenostech s loňskou střelbou v restauraci v Uherském Brodě by měly vzniknout i lepší podmínky pro speciální zásahové jednotky. Ty jsou nyní v osmi krajích a na obou jaderných elektrárnách a jejich dojezdový (doletový) čas maximálně do dvou hodin není možné nepřetržitě garantovat. I počet členů speciálních jednotek by se mohl zvýšit a navíc by na každém územním odboru měly vzniknout minimálně dvě dvoučlenné „minijednotky". Ty by byly vybaveny samopaly, balistickými vestami, helmami a autem s trezorem na ukládání zbraní a dokázaly by zasáhnout či jistit situaci do doby příletu „velké" zásahovky.
Pokud vláda návrh ministerstva vnitra posvětí, s náborem se může začít téměř okamžitě. Jenže jednou věcí jsou tabulková místa a druhou reální adepti na práci u policie. Zájem lidí je slušný, ale v přijímači jich většina vypadne. „Nejde jen o slabší fyzickou výkonnost, hlavním problémem je, že neprocházejí psychologickými testy. Z deseti adeptů nakonec zpravidla přijmeme tak jednoho až dva," řekl včera regionálnímu Deníku ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Psychologické testy jsou úskalím třeba u mladých mužů. „Ukazuje se jejich celková nevyzrálost, nejsou schopni rozhodovat sami o sobě a s našimi psychology v tom vidíme i absenci někdejší vojenské služby," podotýká plukovník Tržil. Podle něj ale není možné z požadavků na psychickou a fyzickou odolnost slevit. „Za nějaký čas by se nám to vrátilo ve výkonu služby," uzavírá Tržil.