Dudová podle obžaloby pomáhala s daňovým řízením obchodníkovi s trvanlivými potravinami Macourkovi. Jeho společnosti DUHAN byla podle státní zástupkyně neoprávněně vyplacena daň z přidané hodnoty 22,5 milionu korun a o vyplacení dalších 5,8 milionu se pokusil. Podle obžaloby se na tom podílely pracovnice finančního úřadu Lenka Burianová, Jarmila Červinková a Alena Olšinová, které ale tvrdí, že samy odhalily Macourkův podvod.

Dnes u soudu vypovídali svědkové obhajoby, mimo jiné znalci, kteří oponovali odbornému vyjádření zpracovanému generálním finančním ředitelstvím. Soud ještě čeká přehrání pořízených odposlechů. Hlavní líčení pokračuje v úterý a ve čtvrtek.

Podle obžaloby Macourek na radu Burianové a Červinkové vyráběl fiktivní doklady od dodavatelů za daňová období v letech 2011 a 2012. Podnikatel je podezřelý, že úřednicím za to, že nebudou ověřovat fiktivní doklady ani padělané bankovní výpisy, poskytl každé úplatek 550.000 korun. Olšinová podle obžaloby prostřednictvím Dudové žádala úplatek 500.000 Kč, který ale Macourek, jenž je považován za spolupracujícího obviněného, nevyplatil.

Policie na finančním úřadu zasahovala v září 2013. Pracovnice úřadu jsou stíhány pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, přijetí úplatku a pro zneužití pravomoci úřední osoby. Až 12 let hrozí i Dudové. Podnikatele státní zástupkyně viní také ze zkrácení daně a navíc z podplácení, hrozí mu až deset let vězení.