Pokud má majitel auta uzavřené havarijní pojištění a vozidlo i s doklady ukradne zloděj, hrozí, že od pojišťovny dostane méně peněz. Anebo taky žádné. „V krajním případě, neprokáže-li vlastník odcizení, může pojistitel až odmítnout pojistné plnění,“ upozorňuje právnička České asociace pojišťoven Lucie Žulavská.

Statistiky ukradených aut

• rok 2021 –1 812 odcizených vozů
• rok 2020 –2 526 odcizených vozů
• rok 2019 –3 033 odcizených vozů

Zdroj: Policie ČR

Pojišťovny mají na krácení sjednané pojistky právo. Šoféři totiž usnadňují zlodějům manipulaci s vozem. Ti pak mohou po lupu klidně i beztrestně „překonat“ policejní kontrolu, pokud auto ještě není nahlášené v policejní databázi odcizených. „V okamžiku, kdy někdo disponuje vozidlem, k němuž má k dispozici i doklady, může se tvářit, že vozidlo provozuje oprávněně a nikoli, že došlo k odcizení,“ připomíná Žulavská.

Pokud v autě majitel vozil i velký technický průkaz, pak je situace ještě komplikovanější. Oproti malému technickému průkazu totiž ten velký umožňuje jednodušší legalizaci krádeže. „Proto pojišťovny krátí plnění, my také. V pojistných podmínkách máme informaci, že je povinností klienta nenechávat doklady v autě. Je to podobné, jako kdybyste si nechal klíče od bytu zvenku dveří,“ podotýká mluvčí pojišťovny Direct Nela Maťašeje.

Češi čím dál více při pohybu po městě volí přesun pomocí elektrokoloběžky
Jezdíte na časované bombě, varují pojišťovny e-koloběžkaře. Nehod přibývá

Vlastník vozidla tak může přijít o desetitisíce korun. Záleží na konkrétní pojistce a hodnotě automobilu. „Obvykle se krácení pojistného pohybuje do 10 procent,“ říká mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek.

Krácení pojistného není automatické. Pojišťovny jednotlivé případy posuzují individuálně. Může se totiž stát, že majiteli je odcizeno vozidlo v den, kdy se vlastník chystá na STK či se z ní vrací. „V takovém případě je logické, že v autě měl klient velký techničák oprávněně. Pokud by ale bylo odstavené na tmavém místě se všemi doklady, tak je to podezřelé,“ dodává Maťašeje.

Tisícové pokuty

Jaké doklady byste měli mít u sebe, než usednete za volant? „Jedná se o řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla, tedy ,malý techničák´a doklad potvrzující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla,“ připomíná mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík. Řidiči nad 65 let pak doklad o zdravotní způsobilosti.

Pokud některý z dokladů řidič není schopen předložit, hrozí mu pokuty. Zapomenutí řidičského průkazu může šoféra vyjít až na dva tisíce korun, ve správním řízení o 500 korun dráž. Pokuta za nepředložení „zelené“ karty, která už může být i vytištěná na bílém papíru, se může vyšplhat až na tři tisíce korun ve správním řízení. Na místě mohou policisté udělit blokovou pokutu do částky 1 500 korun.

Cyklista - Ilustrační foto
Zmatení řidiči i cyklisté. Pletou si cyklopruh a koridor, zjistil průzkum

Kartu o povinném ručení lze nově předložit už i v elektronické podobě, třeba vyfocenou v mobilu. „V případě silniční kontroly však musí řidič umožnit hlídce náhled do zařízení, kde je zelená karta v elektronické podobě uložena,“ říká Moravčík. 

Možná už příští rok by řidiči mohli i v elektronické verzi ukazovat také řidičský průkaz. Vláda se k tomu zavázala v programovém prohlášení. Elektronická verze dokladu však bude dobrovolná, i nadále zůstanou v platnosti "plastové" kartičky.