Většina lékařů se domnívá, že očkování nejenom že začalo pozdě ale je i nedostatečně otestováno. Doktoři se domnívají, že selhává také organizace očkování.

Očkování doporučí i když sami se očkovat nedají

Z průzkumu vyplývá, že 83 procent praktických lékařů si domnívá, že očkování nebylo načasované včas. „Lékaři obdrželi vakcínu v sadě pro deset pacientů najednou, nikoliv jako jednotlivé dávky, a připravenou očkovací látku je nutné spotřebovat do 24 hodin, což je velmi nepraktické," uvedla mluvčí Sdružení praktických lékařů České republiky Irena Kudrnovská.

Očkování jako dostatečně otestované vnímá 60 procent lékařů, podle 70 procent je onemocnění z srovnatelné s chřipkou sezónní. Překvapivým zjištěním průzkumu je fakt, že 69 procent lékařů se nechce dát očkovat. Lékaři však pacientům doporučí očkování. Očkování by nedoporučila pouze jedna šestina doktorů.

Lékaři by uvítali očkování v specializovaných centrech

Očkování by podle názoru doktorů mělo probíhat v očkovacích centrech a ne u praktických lékařů. „V minulosti bylo vždy mimořádné očkování nařízené státem prováděno právě v očkovacích centrech nebo na hygienických stanicích, a nikoliv u praktických lékařů, nicméně v úzké součinnosti s nimi," dodala Kudrnovská.

ČTĚTE VÍCE: V Česku na následky chřipky zemřelo již 11 potvrzených případů