Její manžel Václav se rozhodl, že se o ni bude starat. „Dokud jsem schopný, chci o Ivanku pečovat. Určitě je jí lépe v rodině," podotkl jednašedesátiletý Plzeňan.

Nejdříve se Václav Pícka snažil pro svou ženu zabezpečit veškerý komfort úplně sám. Loni v září už vyhledal i odbornou pomoc v plzeňském denním stacionáři Domovinka. „Ivanka byla zpočátku soběstačná a fungovala. Občas si jenom něco spletla. Mohl jsem ji nechat několik hodin doma, odkud neutíkala. Pak se ale její stav rapidně zhoršil," řekl.

Doplnil, že služby sociálního zařízení využívá především kvůli tomu, že stále ještě chodí do zaměstnání. „Jsem sice v penzi, ale od pondělí do středy pracuji
v pojišťovně. Peníze totiž potřebujeme. Ivanku ráno odvezu do stacionáře a odpoledne ji já nebo dcera, která je mou velkou pomocnicí, vyzvedneme," řekl.

Jako pečující osoba má Václav nárok na nejvyšší možný příspěvek od státu, který se od srpna zvedne na 13 200 korun. „Desetiprocentní zvýšení je dobré a jsem za něj rozhodně rád, nicméně více než polovinu částky posíláme do Domovinky. Pak je nutné pořídit kompenzační pomůcky a další věci," vypočítává.

Každý čtvrtek prchá se svou manželkou z města a až do neděle tráví čas na chalupě. „Tam už jsme zase konečně jenom spolu," uzavřel Plzeňan s úsměvem.