Podle průzkumu celých 38 procent žen zažilo násilí ze strany svého partnera. V 84 procentech domácností, kde dochází k domácímu násilí, vyrůstají děti. Ty, které jej zažívají ať už jako přímé oběti nebo svědci, jsou podle WHO ohroženy syndromem CAN (týrané, zneužívané a zanedbávané dítě).

Domácí násilí je specifické. Pachatel je známý, útočí na své nejbližší, a místo činu dobrovolně neopouští. Skutečnost, že se odehrává v privátním prostoru, přispívá k obtížnému odhalování a potírání tohoto nebezpečného fenoménu.

„Děti zažívající domácí násilí přicházejí o základní pocit bezpečí. Při včasné odborné pomoci se dá hodně napravit. Pokud pomoc nepřijde, lidé se potýkají se vztahovými problémy, vlastní nejistotou, někdy až sebevražednými sklony, celý život," řekla Hana Prokešová, která se zabývá terapeutickou a sociální pomocí v této sféře již 40 let.

Vzorce chování

Podle ní až u 80 procent traumatizovaných dětí dochází k transgeneračnímu přenosu chorobných vzorců chování. Zatímco dříve bylo běžné, že syn přejímal vystupování svého otce, dcera přejímala matčino. Dnes je ale stále častější, že s agresorem se identifikují i dcery.

„Rodiče by si měli uvědomit, že kromě partnerského vztahu existuje i vztah rodičovský. Ten by měl fungovat, i když partnerský už zanikl. Děti nesmějí být prostředkem k vyřizování si účtů mezi partnery ," řekla Prokešová.

K nejzákeřnějším formám týrání patří psychické, které se často opomíjí v naději, že časem přejde. „Domácí násilí začíná velmi nenápadně a je třeba zachytit počáteční signály," varovala Petra Wünschová, vedoucí centra Locika, které je zatím jediným specializovaným centrem pro děti zažívající domácí násilí. Podle ní dříve ženy tolerovaly týrání i deset let, dnes se se svým problémem svěří již po třech až čtyřech letech. To dává větší šanci na pomoc hlavně dětem. Zásadním problémem už podle odborníků není identifikovat ohrožené děti, ale skutečnost, že není kam je posílat. V Česku totiž chybí psychologové, terapeuti i psychiatři, kteří by se na tuto problematiku specializovali.

Odborná pomoc

Komplexní odbornou pomoc ohroženým osobám poskytuje neziskové centrum Acorus, které vedle telefonické linky, sociálně-právního a psychologického poradenství provozuje i azylový dům. Základní informace a rady poskytne i Bílý kruh bezpečí, nepřetržitou telefonickou pomoc Dona linka. Touto problematikou se zabývají i dětská krizová centra. Dospělým obětem domácího násilí pomáhají intervenční centra České republiky, která jsou ve všech krajích.

Od dnešního dne probíhá 16 akčních dní proti násilí. Jde o období mezi Mezinárodním dnem za odstranění násilí páchaného na ženách – 25. 11. a Mezinárodním dnem lidských práv – 10.12. Informovat veřejnost, rozpoutat mezioborovou diskusi a zbořit mýty o domácím násilí chtějí hned dvě kampaně: Co je doma normální a Mlčení bolí.

„Domácí násilí není normální a má dlouhodobé důsledky i pro děti jako svědky. Podle výzkumu norských kolegů se právě tyto děti dožívají nižšího věku a častěji trpí vážnými nemocemi," říká Barbora Hořavová z Nadace Open Society Fund Praha.

V případě fyzického ohrožení odborníci radí:
Neutíkat do místnosti, odkud není úniku a kde jsou nebezpečné nástroje. Dostat se na bezpečné místo. Kontaktovat policii a co nejdříve i intervenční centrum. Neuklízet stopy po napadení, naopak důkazy třeba nafotit, uchovávat výhružné SMS. Na policii požádat o kopii oznámení. Vyhledat lékaře a sdělit mu pravý důvod zranění. Zvažovat podání trestního oznámení. Pro případ dalšího útoku si připravit bezpečnostní plán: kdo a jak může pomoci, jak přivolat pomoc, přichystat si důležité doklady, adresy, důležitá telefonní čísla a léky.

Teror v rodinách.

Vladimír Kadlec alias VladaVideos – jeden z nejvlivnějších mladých Čechů na sociálních sítích se 160 tisíci fanoušky – pro regionální Deník řekl: 

Polovina klipů, které se pro děti udělají, fungují

Praha – Upozornit na problematiku dětí, které zažívají domácí násilí a přímo je oslovit, má za cíl kampaň Co je doma normální. Její Vladimír Kadlec alias VladaVideos –  jeden z nejvlivnějších mladých Čechů na sociálních sítích se 160 tisíci fanoušky.spojení s mladým youtuberem Vláďou má prostřednictvím sociálních sítí pomoci navázat kontakt s dětmi a náctiletými. „Moji fanoušci se na mě často obracejí se svými problémy a mě mrzí, že nemůžu pomoci všem. Proto jsem přijal nabídku účinkovat ve spotu pro sdružení Locika, které dětem hodně pomáhá," vysvětluje youtuber Vláďa.

Co vás vedlo k tomu, že jste se k tomuto projektu připojil?
Rozumím dětem, které domácí násilí zažívají, protože vím, jak se cítí. To byl asi jeden z důvodů do toho jít. Podle mě je v každé rodině něco. I bohatí lidé mají problémy, je tam častá nevěra, děti jsou závislé jenom na penězích…

Jakou máte zkušenost s domácím násilím?
Ani já to doma neměl úplně podle obrázku. Nikdy jsem nezažil rodinnou idylku. Ale věřím, že to na mě následky nezanechá. Měl jsem rok a půl vztah, který jsem musel kvůli práci poslat k ledu, což mě ještě dneska mrzí. Ale vím, že bych něco takového, jako je domácí násilí, nikdy neudělal. Až budu mít nějaký vztah, manželku a děti, nebojím se toho.

Co od tohoto projektu očekáváte?
Dělal jsem to hlavně kvůli sobě. Dal jsem do toho kousek sebe a budu rád, až video uvidí nějaké dítě a pomůže mu. Vím, že polovina klipů, které se pro děti udělají, funguje. Něco si z toho vezmou. I když část se třeba bojí někam jít nebo volat, protože dají na matku, která je uklidňuje, že to přejde. Jsou ale děti, které s tím žít nemohou a pomoc přímo hledají. Doufám, že ji spolu s mým videem najdou. Snažím se jim dát vzor, ukázat, že když něco dělám, jdu si hned za tím a říkám věci na rovinu, tak jak jsou.

Věříte, že sociální sítě budou v tomto směru nápomocné?
Určitě. Ve svých videích vyjadřuji svůj názor, a když se v něm najdou, vezmou ho za svůj. Takhle to funguje úplně všude. Polovina lidí, kteří nemají svůj vlastní názor, berou za své to, co je právě v médiích. Myslím tím hlavně mladší lidi, kteří si svůj pohled na věc ještě neumí udělat. Já se snažím, aby ten můj, byl správný a pomohl jim v životě nechybovat.

Jak dlouho pracujete jako youtuber?
Asi dva roky, od svých 17 let. Když jsem byl menší, dělal jsem videa a časem se z toho pro mne stala práce. Za dva roky mám 20 milionů zhlédnutých videí. Kdybych byl aktivnější, udělal bych jich ale dvakrát víc. Česká komunita jede na kvantitu, já se snažím o kvalitu, dělat to tak, abych z toho měl dobrý pocit. Takže těch 20 milionů považuji za úspěch a jako odrazový můstek.

ZDENA KOLÁŘOVÁ