Lidé, kteří se v České republice rozhodnou dítě na prvním stupni základní školy vzdělávat doma, se musí nejdříve domluvit se školou. Ředitel posuzuje závažnost důvodů pro domácí vzdělávání, pokud rodiče v jedné škole neuspějí, mohou se obrátit jinam.

Rodiče musí splnit některé podmínky, například mít minimálně středoškolské vzdělání. Dítěti musí domů opatřit základní materiální vybavení, které k výuce potřebuje. Řediteli školy předkládají vyšetření z pedagogicko-psychologické poradny.

Zákon stanovuje minimálně půlroční intervaly pro přezkoušení dítěte, školy by k němu měly přistupovat spíše neformálně. "Nás například učitelka hodnotí podle portfolia žáka, přineseme šanon, ve kterém jsou uložené vybrané práce dítěte," vysvětlila viceprezidentka asociace Dana Pražáková. Zkušená učitelka prý zkouší dítě tak, že to ani nepozná. Kromě přezkoušení mohou rodiče absolvovat i nepovinné aktivity, scházejí se, aby si vyměnili zkušenosti, docházejí také na konzultace.

Pokud rodič nerespektuje povinnost pravidelných přezkoušení, škola ho z projektu vyřadí a dítě se musí vrátit do školy. Představitelé asociace tvrdí, že se s "problémovými rodiči," kteří domácí vzdělávání nezvládají, setkali ojediněle. Se školu se navíc tyto rodiny dokázaly domluvit na ukončení individuálního vzdělávání.

Upozorňují však na to, že do asociace se hlásí bezproblémoví rodiče. "S Klárou Mauerovou jsme nikdy nebyli v kontaktu," řekl Tůma k případu matky, podezřelé z týrání syna, kterého měla v domácím vzdělávání. Podle Tůmy byl při schvalování zákona, který domácí vzdělávání upravuje, ve hře přísnější návrh, nakonec sněmovnou neprošel. Počítal například s tím, že rodiče budou muset mít k povolení individuálního vzdělání pedagogické vzdělání. "Díval jsem se na tu předlohu a tato rodina by jí zřejmě prošla," řekl Tůma. Přitom by prý podobná omezení komplikovala život lidem, kteří děti doma vzdělávají poctivě.

Domnívá se, že se vždy najde nějaká výjimka, které se podaří i přísné normy obejít. Připomněl také ženu, která v Rakousku držela doma v izolaci své vzdělávané dcery. Případ je podle něj selháním hned několika orgánů, vinit nelze pouze systém domácího vzdělávání.

V České republice je zatím povoleno domácí vzdělávání na prvním stupni základní školy, od září se však zřejmě začne experimentálně zkoušet tento typ výuky i na druhém stupni. Podle údajů asociace se v letošním školním roce doma vzdělává asi 350 dětí, některé rodiny jich doma vyučují i více.