Akci Dobrovolné návraty, během které zaplatil stát cizincům letenku a 500 Eur jako kapesné, tak považuje ministerstvo vnitra (MV) za úspěšnou. Projekt, do kterého už stát vložil 60 milionů korun, a který vláda v únoru posvětila v obavě, že rostoucí počet nezaměstnaných cizinců by pro republiku mohl představovat bezpečnostní riziko, proto bude pokračovat. V pondělí to prozradil náměstek MV Jaroslav Salivar.

Přidají se Vietnamci?

„Dnes spouštíme druhou fázi projektu, během které chceme poslat domů další dva tisíce cizinců. Od první fáze zpuštěné v únoru 2009 se bude lišit tím, že cizinci dostanou kapesné pouze 300 Eur,“ uvedl Salivar. „Právě proto počítáme s náklady jen 50 milionů. Kdybychom ale k tomuto opatření nepřistoupili, byly by finanční náklady státu na řešení vzniklých problémů daleko vyšší,“ doplnil.

Podle Tomáše Haišmana, ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstvo navíc počítá s tím, že ve druhé fázi rapidně naroste počet Vietnamců, kteří využijí šance republiku opustit legálně a neztratit šanci se sem v budoucnu vrátit. „Máme takové informace. Vietnamské zastupitelstvo v zimě lidi vybízelo, aby tady zůstali, protože krize rychle skončí. To se však nestalo,“ doplnil Haisman a varoval, že v zimě, kdy nebude nabídka sezónních prací, se situace ještě zhorší.

Vnitro chce navíc poslat domů i cizince, kteří v Česku pobývají nelegálně. „Nebude to žádná amnestie, pouze těm lidem umožníme odejít za přesně stanovených podmínek a zakážeme jim vstup do země na mnohem menší dobu, než na kterou by byli vyhoštěni za normálních okolností,“ dodal Salivar.

Republiku už opustilo:

Občanů Mongolska – 1220

Uzbekistánu – 287

Vietnamu – 239

Ukrajiny – 52

Indonésie – 20

Moldavska – 15