"Kromě pozitivních témat, jako je naše pomoc v boji proti koronaviru, které si Čína váží a děkuje za ni, byla řeč i o korespondenci mezi velvyslanectvím a Hradem, která se objevila v médiích. Dali jsme najevo, že toto není standardní forma diplomatické komunikace. Nicméně ne nadarmo se diplomacie nedělá veřejně, takže k tomu v tuto chvíli víc říkat nebudu," uvedl Petříček.

Podle serveru Aktuálně.cz předala čínská ambasáda v lednu Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční plánovaná cesta na Tchaj-wan. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Ústavní činitelé Kuberovi cestu na Tchaj-wan nedoporučovali

Nejvyšší ústavní činitelé na svém posledním setkání bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) nedoporučili cestu na Tchaj-wan. Vyplývá to z oficiálního zápisu ze schůzky, jehož část na svém twitteru zveřejnil Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Pražského hradu. Také premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před odletem na mimořádný summit v Bruselu uvedl, že Kuberovi cestu nedoporučoval a že šlo o oficiální pozici více ústavních činitelů.

"Miloš Zeman upozornil, že takto vysocí ústavní činitelé na oficiální cestu na Tchaj-wan nejezdí, a to ani v rámci Evropské unie, a že zamýšlené aranžmá cesty by v Pekingu nepochybně bylo viděno jako provokace a diplomaticky necitlivý a nevhodný krok. Ke kritice záměru Jaroslava Kubery se přidal Andrej Babiš, podle něhož by se jednalo o nevhodnou cestu i z vnitropolitického hlediska. Citlivost takto vysoké oficiální návštěvy Tchaj-wanu zdůraznil i (předseda Sněmovny) Radek Vondráček," píše se v dokumentu o schůzce z loňského 10. října. Jména politiků jsou v něm značena iniciálami.

Následného jednání v širším formátu se zúčastnili také ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "V tomto rozšířeném formátu se nejvyšší ústavní činitelé vrátili také k záležitosti oficiální cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan. Tomáš Petříček opětovně poukázal na velkou citlivost a z hlediska dosavadní praxe i zahraničněpolitických zájmů ČR nevhodnost tohoto záměru. Nejvyšší ústavní činitelé se proto shodli, že nedoporučují, aby předseda Senátu oficiální cestu na Tchaj-wan uskutečnil," uvádí materiál.

Čínská ambasáda varovala

Čínská ambasáda v lednu před cestou varovala. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly. Dopis je podle Vystrčila mrazivý a zavání vyhrožováním. "Myslím, že není možné, aby tímhle způsobem byla narušována suverenita kterékoli země, tím méně České republiky," poznamenal.

Kubera si podle webu dopis odnesl z Hradu i s Jindrákovým přípisem. "Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," napsal Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem.

"My jsme všichni měli stejnou pozici. I pan prezident Zeman i předseda Parlamentu i já v rámci koordinace zahraniční politiky jsme to nedoporučovali, protože máme politiku vůči jednotné Číně nezměněnou de facto od revoluce," řekl Babiš před cestou na summit. Jindrák Babišovi nově také radí s diplomacií.

"Není to nic, co by bylo tajného. Pan Jindrák radí panu prezidentovi a teď s ním spolupracuji. On má velké zkušenosti, byl víckrát velvyslanec a hlavně se orientuje ve vztazích s Německem," uvedl Babiš. S Jindrákem konzultoval i nadcházející schůzku s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem, která by se podle Lidových novin měla uskutečnit 10. března.

Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se chce o cestě na Tchaj-wan radit s odborníky. Nebrání se jí, ale je podle něj třeba postupovat v zájmu českých občanů. Po prostudování podkladů, které s cestou souvisí, chce jednat s dalšími ústavními činiteli, diplomacií i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit.