Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) vyjádřil nad Okamurovými výroky znepokojení a vyzval ho, aby s nimi přestal. Okamura uvedl, že jeho hnutí nezpochybňuje utrpení lidí v letském táboře. Kritiku, které on i poslanec SPD Miloslav Rozner čelí, označil za součást kampaně vedené s cílem zabránit přímé i nepřímé účasti hnutí na sestavování vlády.

"Jsme přesvědčeni, že není možné, aby v tak vysoké ústavní pozici byl člověk, který říká, že v Letech nebyl koncentrační tábor, že tam lidi neumírali, že nebyli mučeni," řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek k návrhu na odvolání Okamury. Chce oslovit poslance dalších stran, aby věc bylo možné projednat na nejbližší schůzi Sněmovny.

Robert Pelikán
Přestaňte soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř, vzkázal Pelikán Okamurovi

Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský řekl, že poslanci Starostů lidovecký návrh podpoří. Stejně se zachovají i poslanci TOP 09, uvedla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Návrh osobně podporuje i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, celý klub sociálních demokratů ale bude o svém stanovisku teprve jednat.

Podporu lidoveckému návrhu nevylučují ani občanští demokraté. "Nicméně musíme se na to dívat realisticky. Hlasovací mašinerie 115 hlasů ANO, KSČM, SPD zvolila Tomia Okamuru do vedení Poslanecké sněmovny. Hlavně by muselo změnit hnutí ANO svůj názor," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že komunisté se k lidovecké iniciativě nepřipojí, odmítl ale zlehčování holokaustu. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš uvedl, že lidé pronášející podobné výroky jako Okamura by se nad sebou měli zamyslet.

Tomio Okamura.
SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech, reaguje na kritiku Okamura

Pelikán dnes v otevřeném dopise kritizoval Okamurovy výroky a vyzval ho, aby s nimi přestal. "Důrazně žádám, abyste zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř, a připojil se ke společnému uctění památky těch, kteří za války trpěli nebo zahynuli. Smrt totiž nezná rozdíly," napsal.

Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.

Kvůli výrokům o táboře v Letech čelí kritice i poslanec SPD Miloslav Rozner. Loni na sjezdu SPD kritizoval odkup vepřína nedaleko pietního místa v Letech, který schválila vláda. "Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půlmiliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku," řekl. V pondělí na něj proto podali trestní oznámení Mladí sociální demokraté, dnes totéž učinil senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

Lety - památník Romů. (ilustrační foto)
"Neexistující pseudokoncentrák,” řekl poslanec SPD. A padlo trestní oznámení

Okamura dnes prohlásil, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v letském táboře, má ale výhrady k tomu, jak stát přistoupil k ochraně pietního místa, zejména k odkupu nedalekého vepřína. Kritiku označil za kampaň médií a politické konkurence. "Cílem je dostat SPD na politický okraj a zabránit přímé i nepřímé účasti SPD na sestavování vlády," uvedl. Proti obvinění z popírání holokaustu se hodlá bránit právní cestou.