„Evropský parlament nám nepřeje a opět to rozhodnutí mě nijak nepřekvapilo. Já přesto doufám, že role Evropského parlamentu je pořád ještě mizivá, stejně jako celá demokracie v Evropské unii je mizivě zastoupena, takže myslím, že stejně budou rozhodovat jiní lidé a bude rozhodovat Evropská rada a Evropská komise. Takže počkejme si na konečný výsledek," řekl Klaus.

Svůj nesouhlas s doporučením Evropského parlamentu vyjádřila po svém dnešním zasedání také výkonná rada ODS. „Toto odmítnutí vytváří nebezpečný precedens, kterým Evropský parlament členským státům vzkazuje, že nehodlá dodržovat dohody, pokud se mu to nehodí," řekla novinářům místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Požadavek na výjimku z lisabonské smlouvy související s uplatňováním Listiny základních práv EU vznesl Klaus v říjnu 2009, neboť se obával možnosti prolomení tzv. Benešových dekretů a uplatnění majetkových nároků sudetských Němců odsunutých z Československa po druhé světové válce. Právní experti přitom takové riziko většinou vylučují. Výjimku Česku přiznal summit EU koncem října 2009.

Exprezident se dnes vyjádřil také k možné kandidatuře do Evropského parlamentu v příštím roce. „Není jasnější opravdu," odvětil na otázku, zda je již situace jasnější. „Kdybychom náhodou chtěli mít tiskovou konferenci o ambicích Václava Klause v červnu 2014, tak bychom to určitě do pozvánky na tuto tiskovou konferenci uvedli."

Institut Václava Klause dnes představoval svou novou publikaci „Dnešní polemika o včerejší privatizaci".