Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středeční ráno na silnicích: nehody kamionů, uzavřené silnice

Praha /ČERSTVÉ INFORMACE/ - Noční sněhová nadílka na většině území republiky přinesla řidičům, kteří ráno vyrazili na vozovky, opět komplikace.

11.2.2009 2
SDÍLEJ:

Noční sněžení z úterka na středu udrželo na vozovkách okresu Uherské Hradiště kašovitou vrstvu, kvůli které museli řidiči výrazně zpomalit jízdu.Foto: DENÍK/Pavel Bohoun

Většina silnic na území republiky byla minimálně mokrá, na některých se vyskytovala ujetá vrstva sněhu, ojediněle mohli řidiči narazit i na ledovku. Silný vítr, který v republice vane již od pondělního večera, nafoukává na silnice další vrstvu bílé nadílky, především ve vyšších polohách se vytváří závěje a sněhové jazyky. Výstraha kvůli tvorbě sněhových jazyků platí hlavně pro Vysočinu a další vysokohorské oblasti.

Nepříznivá situace bránila ráno v jízdě především na vozovkách nižších tříd, dálnice většinou silničáři stihli upravit.

Aktuální informace:

Kvůli sněhové kalamitě policisté zatarasili cesty do Vejprt. Nedá se projet ani po obchvatu, víceproudové I/7.

Na odbočce na Horu Svatého Šebestiána stojí dokonce kolony aut – většinou jde o kamiony. Stojí tam policejní auto a nikoho nepustí dál. Auto městské policie zase zatarasilo cestu u vodárny směrem na Křimov. Řidiči jsou zoufalí, často se příslušníků ptají na jiné cesty.

„Nepouštějí je především kvůli nulové viditelnosti,“ upřesnil Karel Schrötter ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. „Řidiči dohlédnou nejvýše těsně před svůj vůz.“ Policisté nechávají projet jen záchranné složky a autobusovou dopravu, aby oblast nezůstala odříznutá. Ostatní řidiči se tam nedostanou. Policisté je nepouštějí z preventivních důvodů, aby zbytečně nedocházelo na hromadné autonehody.

Silničáři doporučují řidičům cestu do hor přes Klášterec na Petlery nebo z Klášterce na Hradiště. Jak si ale vyzkoušel náš fotoreportér, ani tam není cesta úplně pohodlná. Několikrát zapadl.

Kvůli sněhové kalamitě jsou navíc od středečního rána uzavřeny dva úseky horských silnic. Už od sedmé hodiny ranní nemohou řidiči projíždět v úsecích mezi Výsluním a Rusovou a Horní Halží a chatou Nástup. Řádí tam vichřice a řidiči nemají šanci vidět na cestu, jak informoval Karel Schrötter. Vyprošťovali tam několik aut a linkových autobusů. Sypače jezdí směrem k hranicím v předjížděcím pruhu a snaží se zbavovat komunikace od nadílky. Stejně tak pracují i směrem ke Klínovci. Stačí ale deset minut a cesty jsou opět přikryté sněhem.

Kamiony v příkopu

Na silnicích Vysočiny leží rozbředlý sníh a sjízdné jsou pouze se zvýšenou opatrností. Většina vozovek prvních tříd už je prosolená a mokrá. Obloha je na Žďársku zatažená a sněžení na většině míst sněžení neustává. Teplota od –1 do 1°C. Viditelnost může být zhoršená vlivem srážek. Mezi obcemi Laštovičky a Ostrov nad Oslavou je silnice velmi špatně průjezdná. „Na silnici je nafoukaný sníh a stojí zde několik nákladních aut, na místě řídí dopravu policisté a dopravu odkláníme směrem k Netínu,“ uvedl dopravní policista Jan Kostečka. Potíže měli řidiči v kopci u obce Olešná. Ráno zde uvízly dvě dodávky a jeden kamion, před polednem již byl vozovka v kopci pouze mokrá. Těžký terén byl zrána rovněž v úseku mezi Pohledcem a Věcovem. Při průjezdu obcí Nové Dvory pak museli řidiči dávat pozor na ucpcaný jeden jízdní pruh. Zapadl zde nákladní automobil.

Problémy byly také na dálnici D1 v úseku Žďárska. Na 130. kilometru ve směru na Brno kolem osmé hodiny ranní havarovala dodávka a zablokovala levý jízdní pruh. Na 127. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu pak dopoledne havaroval řidič osobního auta.

Od středeční osmé hodiny ranní až do poledne trvala uzavírka silnice z Bystřice pod Hostýnem směrem do Mrlínku. „Dva kamiony tam brzy ráno sjely do příkopu. Řidič, který je chtěl objet, pak s autobusem skončil v protějším příkopu,“ podotkla kroměřížská policejní mluvčí Blanka Králová. Vyprošťování tunových kolosů podle ní zabralo několik hodin.

Zatímco v řadě míst České republiky bylo v uplynulých dnech krušno řidičům i silničářům, Krkonoše zaznamenaly jen minimální sněhový přírůstek. "V noci na středu 11. února napadlo v horských úsecích zhruba pět centimetrů, dole tak dva. Nic zvláštního nás tedy nepotkalo,“ konstatoval mluvčí Správy a údržby silnic v Trutnově Bohuslav Strouhal.

Až patnáct centimetrů sněhu přibylo na horách na Kraslicku. Navíc dál sněží. Nejvíce sněhu hlásí Bublava. Na svazích leží už šedesáticenti­metrová pokrývka. „To je nejvíc v letošní zimě. Tratě jsou upravené. Nic nebrání kvalitnímu lyžování v celém areálu. Upraveny jsou i parkoviště,“ informoval mluvčí Sdružení Ski-Bublava Jiří Lhota.

V kopci u pošty v Dolním Žandově na Mariánskolázeňsku uvízl kamion.

Silnice Středočeského kraje pokrývá rozbředlý sníh. V nejvyšších polohách na Příbramsku napadlo až 15 centimetrů sněhu. Někteří řidiči kamionů raději zastavili a čekají, až se situace zklidní.

Na Šumavě zatím není kvůli nesjízdnosti uzavřena žádná silnice, řidiči však musejí být maximálně opatrní. Deníku to ve středu ráno řekl ředitel klatovské Správy a údržby silnic Jiří Velíšek. „Od noci máme venku veškerou techniku. Na Šumavě napadlo až 20 centimetrů nového sněhu, práci nám však výrazně komplikuje silný vítr. Nejhorší situace je na Zhůří, pozor si však musejí dávat motoristé všude,“ uvedl Velíšek. Dodal, že práci silničářům komplikují někteří řidiči kamionů, kteří stojí na silnicích.

V terénu byli během noci několikrát i hasiči z Klatovska, kteří odstraňovali popadané stromy.

Kvůli dopravní nehodě nákladního automobilu je uzavřen nájezd na dálnici D5 od Heřmanovy Huti ve směru na Plzeň (100 km). Na přivaděči havaroval nákladní automobil převážející prázdné skleněné láhve. Náklad se po nehodě vysypal a nyní budou hasiči ve spolupráci s SÚS odstraňovat následky nehody. Při nehodě se zranil řidič, kterého hasiči z vozidla vyprostili. S tržnými ranami a bolestí hlavy jej do péče převzala ZZS. Informovala o tom mluvčí hasičí Alena Marešová. Osobní auto havarovala také u na přivaděči na dálnici D5 u Dobřan. U Chválenic na jižním Plzeňsku se zase tvoří kolony, protože v kopci zde uvízlo několik kamionů.

Na Plzeňsku v úterý vichřice vyvracela stromy, hasiči pracovali v noci na jejich odstranění.

Razantní zklidnění nastalo oproti večeru v Brně, kdy husté sněžení v celém Jihomoravském kraji zkomplikovalo dopravu. V Brně vyjela MHD teprve v noci. Ačkoliv v noci nesněžilo, silničáři stále mají pohotovost a vozovky neustále upravují. Sněžit by na území Jihomoravského kraje mělo nejen dnes, ale i v příštích dnech, řidiči proto musí dávat velký pozor.

Klid v Praze

Mokrý a těžký sníh pokrývá komunikace nižších tříd na Strakonicku. Řidičům komplikuje cestu do práce také nárazový vítr a déšť se sněhem, který se z oblohy snáší na celém území Česka.

V Praze je situace klidná, řidiče kvůli sněhu nečekají žádné výrazné komplikace.

Klidná situace panuje na v Moravskoslezském kraji, sníh střídá déšť se sněhem. V horských oblastech v noci nasněžilo kolem 7 centimetrů. Silnice jsou mokré a plně sjízdné. Teploty se pod nulu dostaly jen v Jeseníkách, kde vítr oproti ostatním místům v kraji dosahuje rychlosti kolem 12 metrů za sekundu.

Autobus, který sjel do příkopu, zablokoval ráno silnici u obce Ostrov u Macochy. Hasiči s vyprošťovací technikou, policie a záchranná služba pomáhali nehodu, která se stala krátce před sedmou hodinou ranní, odstranit. Autobus pak pokračoval v cestě dál.

Ve středu brzy ráno zlobil opět řidiče na Karlovarsku čerstvě napadaný sníh. Komunikace na hlavních tazích ovšem byly průjezdné. „Jel jsem z Lokte do Karlových Varů v půl šesté ráno a v Lokti se sypalo, cesta do obce Hory byla trochu náročnější, ale na šestce už to pak šlo v pohodě,“ řekl Václav Riegl, který jezdí do lázní z Lokte za prací. V noci z úterka na středu napadlo asi deset centimetrů nového sněhu. Větší komplikace se ovšem očekávaly v Krušných horách, kde kromě nového sněhu foukal silný nárazový vítr.

Teploty k minus sedmi a 20 centimetrů sněhu

Na horách napadne během středy 5 až 20 cm čerstvého sněhu, v nížinách bude sněžit celé dopoledne, během odpoledne bude sněžení postupně slábnout.

Vítr ve středu bude podle očekávání meteorologů foukat rychlostí 5-10, v nárazech 15 m/s, na horách až rychlostí 20-30 m/s.

V následujících dnech a o víkendu očekávají meteorologové mírně sněžení, vítr bude poměrně slábnout, teploty klesnou pod nulu, v sobotu dokonce k minus sedmi stupňům.

Británie bez proudu

Orkán, zaplavené ulice, domácnosti bez proudu, prudký déšť i sněhové kalamity zasáhly velkou část Evropy. Tři tisíce domácností se v pterý ocitly bez proudu na západě Británie.

Na některých místech napršelo za 24 hodin tolik, jako je průměr za celý únor. Řada dálnic a silnic byla zaplavena vodou, některá města zasypaná sněhem.

Francii bičoval vítr až 140 kilometrů za hodinu, omezený musel být provoz na letištích.

Řidiče ve středu ráno pořádně potrápil vichr a sníh také v Německu. Na dálnici kolem Norimberku napadlo okolo dvaceti centrimetrů sněhu a uvězněné kamiony způsobily dopravní chaos. Podobné problémy byly i kolem rakouského Lince.

Michaela Červená s přispěním lokálních zpravodajů Deníku

Autor: Michaela Červená

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jamie Harron
9

V Dubaji se nechtěně dotkl muže, hrozily mu tři roky

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Volný z SPD: Za úspěch vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

/ROZHOVOR/ Moravskoslezský kraj byl s 13,87 procenty všech hlasů pro SPD nejúspěšnějším volebním regionem v ČR. Uvedl to zdejší lídr Lubomír Volný. 

Jednání Sněmovny podle ANO? Upravené přestávky pro kluby i přednostní práva

K námětům vítěze voleb hnutí ANO na úpravy jednání Sněmovny patří zkrácení přestávek na porady poslaneckých klubů, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a prodloužení doby pro schvalování zákonů.

Zaorálek s Chovancem jedou do krajů, budou se zpytovat z propadu ČSSD

Volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek a úřadující šéf strany Milan Chovanec navštíví všechny regiony a se straníky budou debatovat o příčinách volebního neúspěchu ČSSD. Poslanecký klub sociálních demokratů se podle Zaorálka poprvé sejde v pátek, favorita na funkci jeho předsedy zatím nechtěl konkretizovat.

Nejúspěšnější kandidát ODS Václav Klaus ml.: Zrušil bych 90 procent zákonů

Se ziskem 22 635 preferenčních hlasů vstoupil do velké politiky syn někdejšího prezidenta Václav Klaus mladší. Stejně jako jeho otec, ve věku 48 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení