Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká části Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Libereckého, Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje, a také celého území Kraje Vysočina, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Rozbředlý sníh

V Libereckém kraji musí řidiči v sobotu počítat na silnicích s rozbředlým sněhem. Komunikace jsou zatím sjízdné se zvýšenou opatrností. Meteorologové však varují před vytrvalým sněžením v Jizerských horách, kde by mohlo napadnout až 15 centimetrů sněhu. V okrese Jablonec nad Nisou už je na cestách čerstvý sníh a v regionu padá déšť se sněhem. 

Vytrvalé sněžení snižuje viditelnost ve Zlínském a Olomouckém kraji. Silnice v nižších polohách pokrývá převážně rozbředlý sníh. Pozor pak musejí řidiči dávat i ve vyšších polohách, kde leží na vozovkách většinou souvislá uježděná vrstva sněhu krytá posypem.

Po nehodě kamionu byla neprůjezdná dálnice D1 v úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem. Nehoda se stala krátce po 09:00 na 125. kilometru D1 směrem na Brno. "Je to havárie kamionu, únik provozních kapalin. Na místě je hlídka a všechny složky IZS (Integrovaného záchranného systému). Byl nařízen odtah. Provoz je minimální," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. 

Před 11. hodinou se podařilo dálnici zprovoznit alespoň jedním pruhem, po poledni se podařilo uvolnit i druhý jízdní pruh a kolona se začala rozjíždět. Policie žádá řidiče o opatrnost.

Od sobotního rána sněží také i na většině území Středočeského kraje a řidiči musí být opatrní. Sjízdné se zvýšenou opatrností jsou v kraji dálnice D1 a D5 a také silnice první třídy na Kolínsku a Kutnohorsku. Na řadě silnic druhé a třetí třídy pak jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření.

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné i silnice v jižních Čechách. V kraji sněží, silničáři nasadili veškerou techniku. Podle meteorologů budou dnes teploty jeden až čtyři stupně nad nulou. 

Vlna sněžení

"Teď přechází přes kraj vlna sněžení, sněhových přeháněk, deště. Technika jezdí od tří hodin téměř všude," řekl dispečer. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, někde může být nová vrstva sněhu, už ale posolená. Ve vyšších polohách s inertními úseky je ujetá vrstva sněhu krytá posypem a drtí. Tam mohou nastat nebezpečné situace, řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Novotný.

Silničáři na Vysočině nasadili do boje se sněhem přes 110 sypačů a 60 traktorů. Teplota v sobotu ráno byla v průměru kolem nuly, na silnicích prvních tříd ležel rozbředlý sníh, na vozovkách druhých a třetích tříd byl sníh ujetý. V platnosti je stále výstraha meteorologů před přívalem sněhu.

Více o situaci na Vysočině:

Řidiči v Krušných horách nebo v Plzeňském kraji na šumavských silnicích si musí dát pozor na sněhové jazyky, kde místy hrozí i námrazy. Na silnicích, které nemohou silničáři na Šumavě kvůli ochraně přírody solit, je ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Husté sněžení od pátečního večera si zatím vyžádalo pár drobných nehod na Slovácku. U první z nich museli zasahovat hasiči z Hradiště. „Po páteční sedmé hodině večerní vjel řidič osobního vozidla mezi Starým Městem a Huštěnovicemi do příkopu. Zraněný pak byl předán záchranné službě,“ upřesnila za krajské hasiče Lucie Javoříková.

Více naleznete zde:

Vítr zastavil lanovku na Sněžku

Lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjela. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Mimo provoz byly oba úseky, řekl dnes v 08:30 náčelník lanové dráhy Jiří Martinec. Zatímco o provozu na dolním úseku Pec - Růžová hora se ještě rozhodne, horní úsek z Růžové hory na Sněžku podle něj nepojede celý víkend.

„V Peci prší, u staré stanice lanovky chvílemi foukalo i 20 metrů za vteřinu (72 km/h). Zatím tedy stojí i dolní úsek, uvidíme, jak se to vyvine. Na Sněžce drobně sněží a vítr dosahuje rychlosti okolo 90 kilometrů v hodině, tvoří se tam závěje,“ řekl Martinec. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu.

Horská služba v Krkonoších zároveň nedoporučuje kvůli silnému větru a sněžení hřebenové túry. Platí zde stále třetí stupeň lavinového nebezpečí