Na vzpomínkovém setkání byla představena také Cena Pavla Dostála, která se má příští sobotu předávat na mezinárodním festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) zavzpomínal na Dostála jako na člověka, který nepodrazil své přátele, ale dokázal také uzemnit jejich společného politického gurua, nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Připomenul, že Senát ve středu nominoval Dostála na státní vyznamenání, Medaili Za zásluhy.

„Věřím, že i ten hradní Bimbo zohlední náš návrh na vyznamenání Pavla Dostála a že možná právě těch deset let od jeho úmrtí bude důvodem takového odpuštění nebo smíření se," uvedl Škromach. Oslovením Bimbo se Zeman a Dostál vzájemně titulovali.

Bývalý slovenský ministr kultury, herec Milan Kňažko řekl, že Dostál byl výjimkou z pravidla, že v politice neexistuje přátelství, jen spojenectví, partnerství a nezřídka pouta nejsilnější – spolupachatelství. Podotkl, že k jejich společným projektům patřilo založení visegrádského fondu kultury.

Na ministra, režiséra, scenáristu i textaře Dostála přišli do Senátu zavzpomínat nejen jeho političtí souputníci včetně kolegů z vlád, ale také divadelníci, kteří večer protkali písněmi s Dostálovými tex­ty.

Dostál byl nejdéle sloužícím polistopadovým ministrem, byl členem čtyř sociálnědemokra­tických vlád. V 90. letech byl zvolen poslancem, po celý život ale patřil mezi divadelníky. Divadlu se začal věnovat v polovině 60. let. Režíroval, psal do novin i pro televizi, v srpnu 1968 se podílel na protiokupačním vysílání rozhlasu a režim mu další kariéru v divadle až do 80. let znemožnil.