Nižší částka pro rok 2015 je podle ministra dána menším výnosem z emisních povolenek, které jsou hlavním zdrojem financí pro NZÚ. V příštích letech ale ministerstvo počítá s růstem cen povolenek, v roce 2016 by tak v rámci NZÚ mohl stát rozdělit 1,5 miliardy korun a o rok později 2,8 miliardy korun. MŽP pro letošek přichystalo řadu opatření, které by měly žádost o dotace zjednodušit. „Nově umožníme, aby lidé mohli žádat peníze jen na dílčí opatření, například jen na zateplení fasády, jen výměnu oken nebo třeba jen výměnu kotle.

Už nebude podmínkou pro dotaci, aby se dělala kombinace několika úsporných opatření. To by mělo oslovit i lidi, kteří neměli finanční prostředky na nějaké komplexní přestavby a proto nepožádali o dotaci. Nyní mohou dělat i menší investice, pokud splní kritéria energetických úspor," řekl regionálnímu Deníku ministr Brabec. Žadatelé o dotace také nebudou muset vybírat z dosavadního seznamu takzvaně certifikovaných dodavatelů, materiál na rekonstrukci rodinného domu budou moci dodávat všechny firmy v ČR, samozřejmě za předpokladu, že po opravě bude naplněna úspora energií navržená v projektu. Peníze z NZÚ napříště lidé dostanou rychleji, Státní fond životního prostředí (SFŽP), který program NZÚ administruje, bude o žádosti rozhodovat ve lhůtě tří týdnů.

Zelená úsporám bude přívětivější

Ve stejném časovém horizontu by pak na účet úspěšného žadatele měly dorazit peníze. Stát také v novele zákona rozšíří okruh lidí, kteří mohou zpracovávat projekty v rámci NZÚ. Vedle takzvaných energetických auditorů budou moci projekty zpracovávat také takzvaní energetičtí specialisté. Zatímco auditorů je v ČR zhruba 400, specialistů je přibližně 1400. „Když to shrnu, program Nová zelená úsporám by měl být daleko přívětivější a rychlejší," konstatoval ministr pro regionální Deník. Letos poprvé z by peněz NZÚ měly být financovány kromě rodinných také bytové domy, na jejich energetické úspory by mohla jít až polovina z částky 1,1 miliardy korun.

Chybí ale definitivní dohoda s ministerstvem pro místní rozvoj(MMR), které spravuje další dotační tituly pro bytové domy. Spuštění NZÚ pro bytové domy tak ministr Brabec odhaduje se zhruba měsíčním zpožděním proti rodinným domům. Zatímco dotace z MMR budou platit bytové domy v celé ČR, program NZÚ bude určen jen pro pražské bytovky. Velký rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, přinese pondělní regionální Deník. Šéf resortu v něm mimo jiné prozrazuje, jak by od příštího roku mohly vypadat kontroly lokálních topenišť.

Rozhovor s ministrem Brabcem najdete v pondělním vydání regionálního Deníku.