Chystáte se na dovolenou po českých a moravských zemích? Tak spěchejte, protože v budoucnu by mohla podražit. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž navrhuje zvýšit místní poplatky a obce by je musely vybírat povinně. Návrh se nesetkal vždy s pochopením.

Podle posledního žebříčku Světový index míru, který každoročně vydává organizace Institute for Economics and Peace, je Česká republika šestou nejbezpečnější zemí světa. To se také odráží na její návštěvnosti. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku přijelo podle agentury CzechTourism o čtrnáct procent zahraničních turistů více než loni. Ani Češi se dovolené doma nevyhýbají. Zatímco do zahraničí vyrazily na prázdniny přes čtyři miliony Čechů, doma své volno trávilo sedm milionů. A ti všichni by si v dohledné době měli za dovolenou v Česku ještě připlatit.

Ministerstvo pro místní rozvoj totiž navrhuje, aby se poplatek za rekreační pobyt zvedl ze současných maximálních patnácti na 27 korun. Navíc by obce musely tento poplatek vybírat povinně, což mnohé z nich dosud nedělají. A tato povinnost také naráží na největší odpor.
„Jsme pro zvýšení poplatku, ale ne pro jeho povinné vybírání. Jsou obce, které mají na svém území třeba jen dva penziony. Kdyby musely poplatek vybírat, tak administrativa kolem nich bude stát více, než by nakonec vybraly," vysvětlila postoj Svazu měst a obcí ČR jeho mluvčí Štěpánka Filipová.

Poplatek v současné době vybírá jen čtrnáct procent obcí, přestože na jejich území nějaká ubytovací zařízení jsou. „Je to volitelné a my ho nemáme. Ani jsme o jeho zavedení neuvažovali, protože jednak administrativa s tím spojená je podle nás zbytečná, a navíc příjem do rozpočtu by nebyl nijak výrazný," uvedl starosta Příbraze na Jindřichohradecku Jiří Němec. Nedaleká Třeboň, v níž se vybírá nynější maximální výše patnáct korun, si ale na ročních poplatcích za rekreační pobyt přijde na čtyři miliony korun.

Motivace

Na poplatcích ročně obce vyberou 300 až 600 milionů korun. Kromě patnáctikorunové taxy za rekreační nebo lázeňský pobyt by hoteliéři povinně odváděli i dalších šest korun z ubytovací kapacity. „Co vidíme ale jako zásadní, je motivace obce k výběru a znovu investování do cestovního ruchu. Jde nám o to, aby větší část těchto poplatků obce reinvestovaly do této oblasti, například rozvojem infrastruktury cestovního ruchu a vybavenosti a tím i atraktivity obce pro návštěvníky a rezidenty," vysvětlila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Velmi zjednodušeně řečeno by si turisté zaplatili třeba opravu památek, na které by se pak přijeli podívat. Pokud by zvýšení místních poplatků prošlo, týdenní dovolená by čtyřčlennou rodinu přišla asi o 800 korun dráž.