Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žádný luxus. Deset postelí a skříněk. Vítejte detenčním zařízení v Drahonicích

Drahonice - Správa uprchlických zařízení otvírá zařízení pro nelegální migranty, ukázala ho veřejnosti.

5.10.2015 137
SDÍLEJ:

Takhle vypadá pokoj v Drahonicích. Jen postele a skříňky. Sprchy a záchody jsou na chodbě, žádný luxus.Foto: Deník/Petr Kinšt

Deset postelí, deset skříněk, zamřížované okno. Nic víc. Tak vypadá pokoj, kde stráví většinu svého času nelegální migranti zadržení na území ČR a následně umístění v Drahonicích u Lubence na Podbořansku. Na konci tohoto týdne tam začne fungovat v pořadí čtvrté detenční zařízení pro cizince v ČR.

Toalety a sprchy na chodbách

Jeho maximální kapacita bude 240 lidí. Výše popsaných pokojů je v areálu celkem 24, nepředpokládá se ale, že budou zcela naplněné. Toalety a sprchy se nacházejí na chodbách, pro migranty se připravuje k využívání společenská místnost s televizí, sportovat mohou na venkovních hřištích. Pracovat s nimi budou pedagogové volného času. Pokud si budou chtít vyprat své oblečení, k dispozici je v celém zařízení šest automatických praček a šest sušiček. Strava se bude vydávat v jídelně - snídaně, oběd, večeře. Na výběr příliš nebude. Zohledňovat se ale budou vegetariáni nebo třeba jídlo pro muslimy.

Prostory hodně připomínají vězení, a to zcela právem. Ještě v roce 2013 byl objekt mužskou věznicíZařízení místností a chodeb je strohé, stejné jako ve věznici. K tomuto účelu totiž areál v Drahonicích až do roku 2013 sloužil. A jelikož se jednalo o mužskou věznici, budou do areálu umisťováni jen uprchlíci muži. Kolem dokola je dva metry vysoký plot zakončený žiletkovým drátem a za ním hned další, asi čtyři metry vysoký. Dění v prostoru mezi nimi bude hlídáno ze strážních věží. „Lidé tady budou mít přes den volný pohyb po areálu. Ven ale nemohou," vysvětluje Jan Novotný, pověřený vedoucí drahonického zařízení.

První migranty přivezou v sobotu

První migranty by měla Správa uprchlických zařízení přivézt auty do Drahonic v sobotu 10. října. Některý nábytek, kancelářské vybavení nebo třeba počítače ještě chybí. „Musí se také sladit personál a ještě doplnit část vybavení," řekl J. Novotný.

Do Drahonic se prý zatím nebudou vozit lidé, které česká policie chytne na našem území při jejich pouti za novým životem hlavně do Německa. „Přivezeme sem uprchlíky, kteří jsou nyní umístěni v ostatních třech českých zařízeních. Aktuálně v nich je přibližně 750 cizinců," sdělil Miloslav Koudelný, ředitel Správy uprchlických zařízení.

Zařízení pro zajištění nelegálních cizinců fungují už v Bělé Jezové na Mladoboleslavsku, Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Jejich kapacita není zcela naplněná, ale třeba v Bělé lidé bydlí ve stanech a buňkách, před zimou je chce Správa uprchlických zařízení „dostat" do kamenných ubytoven. A areál v Brně znovu přetvořit na přijímací středisko. Proto se otevírají Drahonice a počátkem příštího roku má vzniknout detenční zařízení ještě v nedaleké Balkové s kapacitou 220 lůžek.

Lidé uprchlíky většinou nechtějí

Velká část obyvatel Drahonic a okolních obcí zařízení pro uprchlíky nechce. Bojí se o svou bezpečnost. „Jsme zvědaví, jak to mají zabezpečené, aby někdo neutekl. Mám malého kluka, kamarádka desetiletou dceru, bojíme se o ně. Tyhle uprchlíky tady nechci," řekla Jitka Hrabětová, která v pátek 2. října odpoledne využila nabídku Správy uprchlických zařízení a areál si přišla stejně tak jako několik desítek dalších lidí prohlédnout.

„S migranty se vůbec nedostanete do styku, nemusíte se bát," dostalo se jí a dalším návštěvníkům areálu odpovědi. „Areál bude nepřetržitě střežit celkem 95 policistů, kteří sem budou převeleni z celé republiky," sdělil Jan Kučera, náměstek ředitele služby cizinecké policie. „Většinu migrantů, jakmile budou propuštěni, vezeme auty na hranice s Rakouskem, odkud k nám přišli a kde si je převezmou naši kolegové. Zbylí musí naší republiku opustit sami. Určitě je nepropustíme ale tady na bráně areálu v Drahonicích, odvezeme je na nějaké větší nádraží. Nebude to ale třeba do sousedního Lubence, kde jezdí párkrát za den místní vláček, ale na větší nádraží, odkud budou mít možnost naši zemi bez problémů opustit," vysvětlil J. Kučera. Konkrétnější ale v tomto nebyl.

Policie posílí oddělení v Podbořanech

Policie přesto vyslyšela obavy místních a posílí své nejbližší obvodní oddělení v Podbořanech o deset tabulkových míst. „Budeme se je snažit obsadit co nejdřív. A navíc bude na Podbořansku v terénu nepřetržitě další dvoučlenná hlídka policie. Tyto služby budou zajišťovat policisté z celého kraje," řekl Tomáš Landsfeld, ředitel Policie ČR v Ústeckém kraji.

V současné době slouží v Podbořanech celkem 18 policistů, dalších deset je v nedalekých Kryrech.

Pokud bude potřeba, přijedou těžkooděnci

Objekt je obehnán plotem s žiletkovým drátem, hlídkuje bezpečnostní služba. Nyní je areál v Drahonicích pod dohledem bezpečnostní agentury. To se změní, jakmile se do zařízení přivezou první uprchlíci. S nimi přijdou i policisté, kteří se mají starat o ostrahu areálu. Pracovníci bezpečnostní agentury budou pomáhat zajišťovat provoz uvnitř. A co když se něco stane, nějaká vzpoura, poradí si s tím policie, vždyť tady bude na směně 20, 25 policistů? Těch chlapů tady bude dvě stě, desetkrát tolik? Zní také obavy místních.

„Pokud by se v Drahonicích stalo něco mimořádného, během krátké doby tam dorazí speciální útvary policie z několika krajů. Určitě si s tím poradíme," řekl Milan Majer, ředitel Služby cizinecké policie.

Dalším z místních, kdo si nenechal v pátek ujít prohlídku areálu v Drahonicích, byl Jiří Krhounek z Očihova. „Chci vidět, v jakém luxusu tu budou žít. Ti chlapi, co sem přijdou, nejsou chudáci, co utíkají před válkou. Tady mají vše, co budou chtít. Za čí peníze?!" říkal před bránou.

Za peníze státu. „Zprovoznění a vybavení areálu stálo přibližně 10 milionů korun. Provozní náklady budou něco přes dva miliony korun měsíčně, mzdové náklady asi milion a půl měsíčně," má odpověď Miloslav Koudelný, ředitel Správy uprchlických zařízení. Přímo v areálu bude pracovat 60 lidí, většinu už Správa uprchlických zařízení přijala. Většina zaměstnanců areálu v Drahonicích jsou lidé z okolí.

Denně dá stát 160 korun za jídlo

Náklady na provoz zařízení se budou odvíjet také od toho, kolik migrantů v Drahonicích bude. Hovoří se o čísle 150. Jeden z nejvyšších výdajů je platba za jídlo. Denně dá Správa uprchlických zařízení za stravu každého cizince v Drahonicích 160 korun. Jídlo se bude do areálu vozit.

„A co když sem cizinci zavlečou nějaké exotické nemoci?" Ptají se také často místní. „Každý uprchlík, který sem přijde, projde vstupní lékařskou prohlídkou. Podle našich zkušeností tito lidé nejčastěji trpí běžným nachlazením. Nejsou totiž zvyklí na naše klimatické podmínky," říká Jaroslav Rotek, lékař, který pracuje pro Správu uprchlických zařízení. Uprchlíci pocházejí z „teplých" krajů - Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Pákistánu.

Přímo v Drahonicích budou nepřetržitě dvě zdravotní sestry, celkem jich tam je zaměstnáno deset. „K tomu máme nasmlouvané externě tři lékaře, jeden z nich tady bude čtyři hodiny denně," vysvětlil J. Rotek. Pokud bude potřeba, uprchlíka z Drahonic převezou do nemocnice v Žatci. Vždy pod dohledem policie.

Autor: Petr Kinšt

Místo události:
5.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 137
SDÍLEJ:
Tisíce Katalánců protestují v ulicích Barcelony proti uvěznění separatistických lídrů
2 6

Tisíce Katalánců protestují v ulicích proti uvěznění separatistických lídrů

Ilustrační foto
1 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Třebové se nemocnice bourá, v Třebíči staví: Prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. října 2017.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

/FOTOGALERIE/ Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení