Dostaveníčko, Poryvy větru či Vinní chlapci. To je jen malý výběr ze 430 děl, která mladí čeští výtvarníci dali k dispozici již šestnáctému charitativnímu aukčnímu salonu výtvarníků pod patronací Konta Bariéry. Dobročinná aukce, která se letos konala on-line na portálu Artslimit.com, nakonec vynesla 4 054 800 korun. Z výtěžku nadace přispěje na stipendia pro handicapované studenty.

Dražbě předcházela výstava v pražském Karolinu. Pak už následovaly on-line příhozy. „Pro mě to byla premiéra a byla jsem nadšená. Sledovat on-line aukci v přímém přenosu byl chvílemi velký adrenalin. A mám radost, že jsme přesáhli hranici čtyř milionů korun a budeme moci dál podporovat handicapované studenty,“ uvedla ředitelka Nadace Charty 77 - Konta Bariéry Jolana Voldánová.

Barokní obraz Madony s dítětem se po osmdesáti letech vrací do Polska. Ze země ho ukradli nacisté:

Předání navráceného obrazu Madona s dítětem na Polském institutu v Tokiu
Byl jedním z 521 nejcennějších děl, které nacisti ukradli. Teď se obraz našel

Velký dík podle ní patří nejen výtvarníkům, kteří do aukce díla věnovali, ale i všem kupcům, kteří byli v mnoha případech velmi aktivní. Ze 430 nabízených děl od 367 českých umělců se nakonec vydražilo 258 obrazů.

Nevydražená díla nyní míří do prodeje a možní zájemci je najdou na stránkách www.aukcnisalon.cz. „Vydražené peníze pomohou studentům s handicapem zaplatit třeba dopravu do školy, nebo služby asistenta, bez kterého se neobejdou. Stipendium Bariéry ročně využívá více než 50 handicapovaných středoškoláků a vysokoškoláků,“ doplnila Voldánová.

Top 5 vydražených děl:

  1. Rittstein Michael, Dostaveníčko, 215 000 Kč
  2. Mádrová Mirka, Vinní chlapci, 150 000 Kč
  3. Kolíbal Stanislav, Spojitosti a průniky II, 108 000 Kč
  4. Jahodová Merlin, Poryvy větru, 102 000 Kč
  5. Vašíček Aleš, Sektor, 93 000 Kč