Upozorňuje na povalující se použité injekční stříkačky po městě, výrobu drog přímo pod okny městského úřadu, či rabování a rozkrádání cizího majetku a jeho následný prodej do sběrných surovin.

„Je pravda, že se po městě válejí použité injekční stříkačky. Mezi městy ale nejsme žádnou výjimkou. Úklid zajišťujeme pravidelně,“ řekl starosta Libochovic Jaroslav Beneš. Rychlé a razantní řešení není podle něj v silách městského úřadu, ale policie. Škody na majetku pak musí řešit jeho majitel.

Město bude například muset investovat zhruba 200 tisíc korun do nutné desinfekce a rekonstrukce městského bytu, který vybydlela problémová nájemnice a její spolubydlící. Podle starosty měli potíže se zákonem a objevilo se u nich nebezpečné onemocnění žloutenkou typu C.

Sociální demokrat Jan Piegl starší teď obviňuje město, že nechalo vyvézt kontaminovaný materiál, odpad z vyklizeného městského bytu, do Slatiny. „Mám to potvrzeno od několika lidí z Libochovic, jejich jména ale neuvedu. Nepřejí si to,“ řekl Jan Piegl starší.

„Došlo k tomu nedbalostí pracovníka, který má soudem nařízeny veřejně prospěšné práce. Po upozornění jsme odpad z vyklízeného bytu odvezli do našeho sběrného dvora,“ sdělil libochovický starosta Jaroslav Beneš s tím, že první vyklizení bytu provedl už otec nájemnice.

Podle policie není problém výskytu drog v Libochovicích horší než v jiných městech. „Horší situace je v Roudnici nad Labem a ve Štětí. Přesto litoměřičtí kriminalisté z oddělení drog mají v současné době v Libochovicích rozpracovaný případ, v němž nelze v průběhu vyšetřování poskytovat žádné informace,“ uvedla Pavla Kofrová z tiskového oddělení policejního ředitelství v Litoměřicích.

Litoměřické K–centrum v Libochovicích nakontaktovalo 15 klientů terénního programu, které pravidelně kontaktuje. „Devět z nich zneužívá opiáty, mezi něž patří heroin a nelegálně Subutex, který je jinak legálně brán jako léčivo,“ říká vedoucí Jaroslav Papež. „Situaci řešíme, schůzku s radnicí máme v září,“ dodal.