14:00 - Volební místnosti se uzavřely, začíná se sčítat. Kvůli technickým problémům je ještě půl hodiny otevřena jedna z volebních místností v Plzni, kde se ráno začalo o půl hodiny déle. Zde se bude volit až do 14:30 hodin. Odpolední výsledky sledujte ZDE.

13:57 - U volebního štábu SPOZ se zatím nic neděje, novináři čekají dole v kavárně, volební štáb mezi ně ještě nezavítal.

13:56 - Lídr pražské kandidátky KDU-ČSL Daniel Herman odhaduje volební výsledek pro lidovce mezi šesti až sedmi procenty. „I když se jmenuji Daniel, nechci býti prorokem, ale věřím, že šance je veliká," řekl Deníku Herman.

13:49 - Sociální demokracie jde do voleb s tím, že v nich vyhraje a do konce roku sestaví vládu. ČTK to sdělil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který chce povolební jednání s komunisty zahájit ještě dnes večer. Od 18:00 má v Lidovém domě zasednout grémium ČSSD, které se situací bude zabývat. Mohlo by vybrat vyjednávací tým. Více čtěte ZDE.

Neznámý umělec FIA umístil v Blansku v sobotu ráno před vchod tamní galerie plastiku kálející postavy. Z kapsy riflí jí čouhala volební obálka.13:41 - Smích, šok, pobouření. To vyvolala v sobotu dopoledne další instalace neznámého pouličního umělce se zkratkou FIA v Blansku. Před vchod do Galerie města Blanska totiž v sobotu brzy ráno umístil plastiku kálející postavy. Té z kapsy riflí čouhala volební obálka. Kolem plastiky chodili Blanenští o kousek dál k urnám do volebních okrsků číslo devatenáct a dvacet. Více čtěte ZDE.

13:28 - Členové volební komise v Karviné řešili dnes incident s mužem, který chtěl volit bez občanského průkazu. Když se mu snažili vysvětlit, že volit nemůže, okradl komisi o služební mobilní telefon a jednoho člena napadl pěstí. Není vyloučeno, že byl pod vlivem drog, řekla mluvčí radnice Šárka Swiderová. „Jde o velmi vážné narušení průběhu voleb," uvedla. Nyní muže hledají karvinští kriminalisté. Více čtěte ZDE.

13:26 - Prvovoličem byl ve třetím okrsku ve Františkových Lázních také student Daniel. Ten podle svých slov vůbec neuvažoval o tom, že by k volbám nešel.

13:08 - V Luhačovicích na Zlínsku při předčasných sněmovních volbách výrazně zvyšují počet voličů klienti lázeňských zařízení. Mohli si buď doma vyřídit voličský průkaz nebo se nechat zapsat do speciálního seznamu voličů. Druhé možnosti využilo podle Vladislavy Janíkové z radnice pět desítek lidí, počet klientů lázní s voličskými průkazy však dosahuje několika stovek. „V prvním dnu odvolilo asi 480 lázeňských hostů a dnes jich očekáváme dalších zhruba 300 až 350," řekl Vít Šerý, předseda okrskové volební komise na radnici, kde volí většina klientů zapsaných na seznamy i lidí s voličskými průkazy. Provoz v lázních však volby výrazně neovlivňují.

13:03 - Nejstarší obyvatelka České republiky, stodevítiletá Evangelia Čarasová, volila ve svém domku v Dívčím Hradě na Bruntálsku. Urnu k ní přinesli komisaři. Hlasovací lístek do ní vhodila krátce po 11:00. Žena pocházející z Řecka volila stejně jako v předchozích volbách. ČTK to řekla její dcera Polyxeni Čandasová. „Babička vždy volí stejně. I když zbytek rodiny říká, že budeme volit někoho jiného, ona vždy trvá na svém," uvedla žena, která o důchodkyni pečuje. Nejstarší obyvatelka země i přesto, že nemluví česky, sleduje politickou situaci. „Pravidelně se dívá na zprávy a pak se ptá, kdo co říkal," dodala.

Radomil Kotásek z Mikulčic přišel k volbám v Mikulčicích v kroji.13:01 - Poněkud netradičně oděný volič přišel vhodit lístek do urny v tělocvičně kulturního domu v Mikulčicích na Hodonínsku. Před komisi se s občanským průkazem postavil v lidovém kroji. Radomil Kotásek je členem místního mužáckého souboru, který měl v pátek večer vystoupení. „Přišli jsme se sborem zazpívat na vernisáž výstavy výtvarníků Genesis Holíč. A protože tělocvična je součástí kulturního domu, řekl jsem si, že nemusím chodit dvakrát a hned se zúčastním voleb," řekl muž v kroji. A kterému z politiků dal v letošních volbách hlas? „Já vždycky říkám, volím komunisty, ale ještě nevím, za kterou stranu," zažertoval Kotásek. Mužácký sbor z Mikulčic zpívá na různých kulturních akcích. „Nedávno jsme vystupovali v Kosticích, Pohořelicích nebo na místním Slovanském hradišti," dodal Kotásek.

12:53 - Po pátečním náporu, kterým lidé s voličským průkazem atakovali volební místnost ve Špindlerově Mlýně a dostavili se v počtu tří set, už sobotní zájem není tak vysoký, jak se očekávalo. „Ráno přišla zhruba ještě stovka těchto voličů. Měli na zádech batohy a vydávali se do hor. Je tu dnes nádherné počasí. Někteří z voličů se rozčilovali, že nemohou volit své kandidáty z míst svých bydlišť. Nevěděli, že to není možné. Byli zjevně špatně informováni," konstatovala Jiřina Staruchová ze špindlerovského okrsku v Městské knihovně. „Volební hlas u nás odevzdali i slavní lyžaři Olga Charvátová - Křížová nebo Bohumír Zeman," dodala. Členové volební komise vyjádřili uspokojení nad slušnou účastí místních lidí. Nyní, zhruba hodinu před koncem voleb, jich tu odvolila polovina.

Volby si nenechal ujít ani lékař ve službě Michal Al Hajjar.12:51 - Volby v České republice byly vždy otázkou pravice a levice. Toto rozdělení zůstalo sice silné i v nynějším hlasování do parlamentu, hlavní roli ale hrají staré politické strany proti novým. Nováčci, stejně jako tomu bylo ve volbách v roce 2010, v sobě slučují klíčové prvky, a to celebrity a peníze, píše autor blogu The Monkey Cage na portálu listu The Washington Post. Více čtěte ZDE.

12:49 - I maminka těsně před porodem se rozhodla odevzdat svůj hlas, a to v benešovské nemocnici.

12:47 - O svůj občanský průkaz taktak že nepřišel jeden z návštěvníků volební místnosti ve škole v Jánošíkově ulici v pražské Krči. Mnoho totiž nechybělo k tomu, aby průkaz totožnosti putoval do urny. „Nevěřil bych, že se mi to může stát," svěřil se Deníku Jihočech středního věku, který přišel uplatnit svůj hlas s voličským průkazem, „s takovouhle roztržitostí bych počítal až tak v devadesáti nebo spíš ve stovce – a ne když je mi čtyřiačtyřicet." Málem se to ale semlelo, když toho měl v rukou najednou nějak moc: tašku, peněženku, z níž vyndal občanský průkaz – a pak najednou ještě vrácenou občanku, vydanou úřední obálku a k tomu převzatou sadu hlasovacích lístků. Průkaz totožnosti užuž putoval do obálky, místo aby se vrátil do peněženky… Podle slov předsedkyně volební komise by se ale nejednalo o tragédii, i kdyby se volič nezarazil včas. Jen by bylo třeba přijít ještě jednou – po 14. hodině, až se volební urny otevřou. Nebyl by prý první. Letos ale nikdo neavizoval, že se mu něco podobného přihodilo – což ale ještě neznamená, že se po vysypání urny nějaké překvapení neobjeví.

12:38 - Na českém velvyslanectví v Bratislavě ve volbách do Poslanecké sněmovny hlasovalo už téměř tolik lidí jako v roce 2010. Během pátku a sobotního dopoledne odvolilo více než 400 Čechů, sdělila volební komise. Ve volbách konaných před třemi lety přišlo do volební místnosti na ambasádě v centru slovenské metropole 430 českých občanů. Více se dozvíte ZDE.

12:36 - Volební účast na většině míst České republiky se dopoledne podle informací ČTK od volebních komisařů pohybovala mírně nad 50 procenty, někde je ale výrazně slabší. Lidí dnes chodí už méně než v pátek, kdy přišly o složení nové Sněmovny rozhodnout zhruba dvě pětiny voličů. Největší komplikaci dnes řešili v Plzni, kde se o půl hodiny opozdil začátek druhého volebního dne v jedné z volebních místností. Lidé tam budou moci volit do 14:30, ostatní místnosti v ČR se zavřou ve 14:00. Více čtěte ZDE.

12:24 - Policisté přijali oznámení, že v obci Luže-Radim došlo před budovou, ve které se nachází volební místnost, k úmrtí 77letého muže z Chrudimska. Jednalo se o člena volební komise. Přivolaný lékař konstatoval smrt bez cizího zavinění. Policisté následně vyrozuměli o této smutné události pozůstalé. Čtěte ZDE.

12:23 - Nadprůměrnou volební účast hlásí členové volebních místností z Chebu i v sobotu. Možnost vhodit hlasovací lístek do volební urny si nenechaly ujít ani děti v Okrouhlé.

12:19 - Naprostý klid. Tak se sněmovní volby jeví z pohledu pražských strážníků, z jejichž řad na veřejný pořádek u 160 volebních místností v hlavním městě dohlíží po oba volební dny téměř 350 uniforem. A zatím mohou hlásit: Nestalo se nic neobvyklého. To, že jejich zákroku nebylo zapotřebí, Deníku v sobotu v pravé poledne potvrdila Milena Bližňáková z centrály městské policie. „Nemám žádné informace, že by kdekoli nebylo něco v pořádku," konstatovala dvě hodiny před uzavřením volebních místností.

Svůj hlas v Pardubické krajské nemocnici odevzdala i Irena Bláhová.12:17 - Voleb se účastní také pacienti Pardubické krajské nemocnice. Svůj hlas odevzdala v pátek také paní Irena Bláhová. "Jsem tu sice jen na krátkodobém pobytu, ale volit jsem chtěla hned, abych mohla něco ovlivnit. Má to i výhodu, že nemusím ani nikam chodit," pochvalovala si Irena Bláhová. "K volbám chodím pokaždé. Je totiž špatné, když lidé k volbám nejdou, protože tam je vždycky někdo, koho znají. I já jsme měla syna v komunální politice, tak mi to od té doby není jedno," dodala paní Irena Bláhová.

12:08 - V teplické čtvrti Prosetice zpestřuje hlasování voličům člen volební komise, který má na hlavě cedník. Prý se hlásí k tzv. pastafariánům. Osloveným voličům netradiční ozdoba hlavy nevadí, podle některých členů volební komise to ale není důstojné. Informaci přinesl Český rozhlas na svém facebookovém profilu.

11:35 - Je už pravidlem, že se horské městečko Přebuz na Sokolovsku může při volbách pochlubit hned několika nej. Má nejméně voličů, je nejmenším městem a má nejstarší urnu v republice. Volební lístky tam lidé při volbách do Poslanecké sněmovny České republiky hází do dřevěné urny, která pochází z první republiky. "Je to taková naše rarita. Ještě jsme neslyšeli o tom, že by měli jinde něco podobného. Všude mají klasické plastové," říká starostka Přebuzi Miluše Ženteková. Horské městečko si ji pečlivě střeží a ošetřuji ji. Když volby skončí, uskladní ji v archivu, kde je pro ni dobré klima. "Nechceme, aby se dřevo nijak poničilo," vysvětlila starostka. Urna toho od první republiky hodně pamatuje. Úřad se několikrát stěhoval a urna s ním. "Bude tady i pro další generace," shodují se obyvatelé Přebuzi.

Je to už pravidlem, že se horské městečko Přebuz na Sokolovsku může při volbách pochlubit hned několika nej. Má nejméně voličů, je nejmenším městem a má nejstarší urnu v republice.

11:28 - Opožděné otevření místnosti v Husově ulici v Plzni rozzlobilo Michaela Radu, který tam ráno s manželkou přišel volit před odjezdem rodiny mimo Plzeň. „My jsme to měli naplánované, protože jsme pak museli odjet, přijeli jsme někdy v 8:20, bylo nám sděleno, že pan předseda není, že se mu nemohou dovolat. Čekali jsme plus minus deset minut," popsal ČTK. K volbám prý vždy chodil, nepamatuje, že by je vynechal. Letos ale už svůj hlas odevzdat nestihne. Nepomůže ani půlhodinové prodloužení volební doby v místnosti. „Jsme mimo Plzeň a už se nedokážeme vrátit zpátky, protože v rámci aktivit, které má dcera, se nemůžeme vrátit," řekl Rada. Volby považuje za důležité a se ženou chtěli volit. „Nechtěli jsme volit žádnou z těch stran, které budou mít asi nejvíc hlasů. Některé strany a některé přední hráče těch stran nepovažuji za adekvátní na to, aby vedli českou politickou scénu, proto bych tam rád minimálně ten svůj hlas dal. Myslím si, že politická scéna potřebuje optimalizaci jako sůl," dodal Rada.

11:21 - Recesisté v Nymburce polepili popelnici v Komenského ulici před Janovou dílnou. Nápis vyzývá především levicové voliče, aby svůj hlas odevzdali do této nádoby. Jaká je však volební účast na tomto místě, to se nám nepodařilo zjistit…

11:19 - Ve volebních místnostech v Praze na Zličíně si komise jen tak neodpočinou. Lidé (a často rodiny s dětmi) pořád ještě chodí v hojném počtu.

11:18 - Přenosná volební urna se uplatní i na dohled od volební místnosti. Doslova jen pár metrů od ní. Ukázalo se to pět minut před jedenáctou hodinou v Základní škole U Krčského lesa v Praze 4, kde jsou volební místnosti pro krčské sídliště. Jednu z voliček, seniorku, přivezla dcera na vozíčku – a v cestě k urnám stálo schodiště. Na místě se sice našlo dost rukou ochotných pomoci (v té chvíli zrovna začalo přicházet tolik voličů, že chvílemi bylo třeba čekat, než se uvolní místo za plentou), ale tyhle nabídky dcera odmítla. „Děkuji; já pro ně dojdu," vysvětlovala, že v tomto případě je rozumnější, když se po schodišti nebude stěhovat volička, ale zástupci volební komise přemístí urnu.

Volební sobota. 11:13 - Jak před chvílí uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Petra Špornová, volební účast v kontrolovaných volebních místnostech se pohybuje odhadem kolem 40 procent. "Kontrolní skupina krajského úřadu provádí kontrolu průběhu hlasování ve volebních místnostech. Zatím nebyly zaznamenány žádné nedostatky," uvedla Špornová. Dění v Moravskoslezském kraji sledujeme ZDE.

11:00 - V Olšinkách museli v pátek večer volby na půl hodiny přerušit, ve volební místnosti nefungovala elektřina. "Proud nešel od 20.00 do 20.30 hodin, takže jsme museli volby přerušit a svítit svíčkami. Když bylo vše v pořádku, volali jsme lidem, že mohou opět začít chodit," řekla předsedkyně tamní volební komise Jindřiška Tupá. Dodala, že u nich odvolilo zatím asi 35 procent voličů, z toho 30 lidí přišlo v sobotu ráno.

10:56 - Zájem Čechů v Německu o volby do Sněmovny překonává lednové prezidentské volby. V Berlíně a v Düsseldorfu jen za první den voleb odevzdalo svůj hlas víc lidí než v lednu, vysoká účast je i v Mnichově a v Drážďanech. Češi mohou na všech čtyřech místech hlasovat i v sobotu od 08:00 do 14:00. Stejně jako v ostatních zahraničních volebních místnostech si budou voliči vybírat z kandidátů Středočeského kra­je.

10:47 - Zhruba o půl hodiny se dnes ráno opozdil začátek druhého volebního dne v jedné z volebních místností v Plzni. Důvodem byly technické problémy. Volby se zde odpoledne o půl hodiny prodlouží, už je to vyvěšené u volební místnosti, řekl dnes ČTK Roman Matoušek, který má na plzeňském magistrátu volby na starosti. Podle některých informací neměla komise ráno klíče k odemčení místnosti. Někteří svědci ale uvádějí, že otevření se zdrželo kvůli pozdnímu příchodu předsedy komise. Před místností se ráno sešlo několik nespokojených lidí, někteří se během půlhodiny k zamčené místnosti vydali opakovaně.

10:36 - Zatímco na americkém kontinentu již hlasování skončilo, jinde v zahraničí stejně jako v Česku pokračuje. Například v Belgii v Bruselu, sídle evropských institucí i Severoatlantické aliance, přišlo podle Hany Peškové z konzulárního úseku velvyslanectví v pátek volit přibližně 430 lidí. „Dnes ráno je to pozvolnější, zatím dorazilo okolo tří desítek voličů," řekla Pešková ČTK krátce před 10:00. Většina voličů je v Bruselu zapsána na voličský seznam. Lidí, kteří přišli s voličským průkazem, je podle Peškové ale také poměrně dost. Na seznamu je zapsáno 733 lidí.

10:33 - Zajímavé porovnání nabídlo v sobotu kolem desáté srovnání pražského volebního a dopravního zpravodajství. Zatímco volební místnosti hlásí podstatně skrovnější zájem voličů oproti pátečnímu odpoledni a večeru, na výjezdech z metropole je hustý provoz. V praxi – a někde i v kolonách, jako třeba na příjezdech k dálnici D1 i na některých přivaděčích k Pražskému okruhu – se tak potvrzují předpoklady, že spousta lidí se snažila odvolit již v závěru pracovního týdne; před odjezdem na prodloužený víkend.

10:31 - Právo volit má více než osm milionů českých občanů, v zahraničí se letos k volbám přihlásilo zhruba 8000 z nich. Volit mohou Češi starší 18 let, kteří nebyli zbaveni způsobilosti k právním úkonům a nebyla jim omezena osobní svoboda kvůli ochraně zdraví lidu.

10:30 - O přízeň voličů v letošních volbách usiluje rekordní počet 5899 kandidátů, které nominovalo 23 volebních stran a hnutí. Zvoleno ale může být jen 200 z nich, takže na jedno poslanecké křeslo připadá zhruba 30 uchazečů.

Druhý volební den měli možnost využít k předání svých hlasů do přenosné urny ti, kteří jsou hospitalizováni v Domažlické nemocnici.10:28 - Jestliže před volebními místnostmi čekali v pátek netrpěliví lidé, aby mohli odevzdat hlasy svým favoritům v parlamentních volbách, sobota se vyvíjí zatím jinak. Což se ale nakonec očekávalo. K urnám se od rána, kdy se v osm hodin volební místnosti otevřely, lidé spíše jen trousí a zájem není zdaleka tak velký, jako v pátek. Potvrzoval to vývoj například v takzvaném lázeňském okrsku v Karlových Varech. V pátek tady ze zhruba tří stovek oprávněných voličů odevzdalo hlasy kolem třiceti procent. A k tomu přišlo asi 150 lidí s voličskými průkazy. „To jsou ti, kteří v době voleb nejsou ve svém trvalém bydlišti, a přesto chtějí volit. Byli to vesměs účastníci nějakého kongresu," uvedl mluvčí magistrátu a člen volební komise Jan Kopál. A podotknul, že už má za sebou řadu voleb, ale tolik voličských průkazů ještě neviděl. „Dnes ale přišlo od rána pouze pár lidí a volební účast zatím příliš nevzrostla. Uvidíme během dne," dodal.

10:13 - V Dolních Stakorách na Mladoboleslavsku už odvolilo 57 procent lidí a komise se má vskutku výtečně - právě dostala od jednoho z voličů hrnec teplé polévky.

10:09 - Jen pár hodin před volbami odstoupil z druhého místa kandidátky hnutí ANO na Vysočině Miloslav Bačiak. Ukázalo se, že zamlčel svou minulost politruka i komunisty udělovaný titul RSDr. Vedení hnutí se o Bačiakově minulosti údajně dozvědělo až z tisku. Více se dozvíte ZDE.

10:06 - "Sobotní dopoledne. Nikdo neví, jak dopadnou volby; kdekdo se ptá. Pamatuju čas, kdy to předem věděli všichni, takže se nikdo na nic neptal. Žijeme v nádherné době," napsal si na svůj facebookový profil textař Michal Horáček.

9:50 - Ve Spojených státech byla účast krajanů ve volbách do Poslanecké sněmovny větší než při výběru prezidenta před více než půl rokem, ve zbytku Ameriky byl zájem naopak spíš nižší. Vyplývá to z informací poskytnutých ČTK českými zastupitelskými úřady po skončení dvoudenních voleb a definitivním uzavření drtivé většiny volebních místností v USA, Kanadě, Brazílii a Argentině.

9:37 - Aby mohli v pátek a sobotu jít lidé k volbám, zažili čeští statistici hektické dva měsíce. Museli se totiž připravit na jejich sčítání. Více se dozvíte ZDE.

9:23 - Komise po 14. hodině začnou sčítat hlasovací lístky a další údaje, jako je například počet voličů. Tyto údaje následně postoupí ke zpracování výsledků voleb Českému statistickému úřadu, který výsledky hlasování zveřejní na volebním serveru www.volby.cz. Volební výsledky budou zveřejňovány průběžně, většina z nich by mohla být známa do pozdního večera.

8:57 - Lídři zůstávají klidní, těší se na spánek. Chcete se dozvědět více? Čtěte ZDE.

8:56 - Němčovice na Rokycansku prosluly nejen titulem Vesnice roku 2013 v Plzeňském kraji, ale také nestandardním vyzvedáváním poštovních zásilek v hospodě. Právě zde je volební místnost a šestičlenná dámská komise si její umístění pochvaluje. „Občerstvení máme doslova na dosah ruky," usmívala se předsedkyně Danuše Pavelková. Sama upekla dort, po němž se kolegyně ještě dlouho olizovaly.

Druhý volební den…8:40 - Volební účast v městské části Praha 6 dosahuje za první den voleb 50 %. Pro srovnání: V květnu 2010 byla v Praze 6 za první den účast až 55 %.

8:32 - Jindy nevídaný nával zaznamenaly v pátek večer volební komise na různých místech Prahy. Po osmé a před devátou byl zájem voličů takový, že občané dokonce museli čekat ve frontách, až na ně přijde řada k povinné cestě to prostoru vyhrazeného pro úpravu hlasovacích lístků – tedy za plentu. Podle toho, co voliči z hlavního města říkali, nesouvisí takový zájem až tolik s aktuálním děním, které by voliče vyburcovalo k cestě k urnám. Alespoň podle slov voličů. Před cestou na víkend přicházeli ti, kteří by dorazili tak jako tak – volbu ale si chtěli odbýt ještě v pátek. Před odjezdem „ven" na prodloužený víkend, aby sobota s nedělí, doplněné ještě o pondělní státní svátek a umocněné příznivou předpovědí počasí, již byly věnovány volnu, odpočinku a rekreaci. Volební dění v Praze sledují naši redaktoři i dnes, ZDE.

8:20 - Poslední voliči budou moci dorazit těsně před 14:00, kdy možnost hlasovat podle zákona skončí. Než členové okrskové komise volební místnost uzavřou, musejí však umožnit hlasování všem voličům, kteří jsou ve volební místnosti nebo před ní. Teprve poté prohlásí předseda okrskové komise hlasování za ukončené.

8:07 - O složení nové Sněmovny včera přišly do pozdního večera rozhodnout od volebních komisařů zhruba dvě pětiny voličů. Zájem se ale v jednotlivých regionech dost lišil. Někde přišla zatím hlasovat jen třetina lidí, jinde už polovina. V sobotu – ve druhý den voleb – očekávají volební komisaři mnohem menší zájem s ohledem na prodloužený víkend. Více se dozvíte ZDE.

8:00 - V Česku se rozhoduje už druhý den o novém složení Poslanecké sněmovny, a tím i budoucí vlády. Informace o tom, kdo byl vybrán, by mohly být známy pozdě večer. První volební den přišly odevzdat hlasovací lístky podle odhadů přibližně dvě pětiny voličů, zbývající mají možnost v sobotu od 08:00 do 14:00. Více čtěte ZDE.

CELÝ VČEREJŠÍ DEN JSME SLEDOVALI ZDE.