Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhý rok krize: Česko obchází strach z dluhů

Praha – Zadluženost českých domácností každým rokem vzrůstá. A to i v krizi, kdy by se dalo očekávat, že se spíš bude šetřit.

16.1.2010 22
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

Podle posledních údajů České národní banky už každý občan České republiky, kojence nevyjímaje, dluží bankám v průměru přes dvaadevadesát tisíc korun. Přitom ještě před dvěma lety, v roce 2006, to byla skoro poloviční suma. Kolik lidí má s dluhy problémy a kolik lidí je ještě zvládá?

Alarmující výsledky

Na tuto otázku se nedávno snažil odpovědět průzkum Poštovní spořitelny. Výsledky byly alarmující. Celých 10 procent českých domácností spadá do nejrizikovější skupiny, která by mohla mít nebo již má problémy se splácením úvěrů. „Průzkum jsme dělali na reprezentativním vzorku české populace. Třetina dotázaných byla z velkých měst, třetina lidí do sto tisíc obyvatel a třetina jich byla z menších obcí,“ říká mluvčí banky Denisa Salátková.

Lichváři mají žně

I samotná občanská sdružení hlásí nebývalé nárůsty počtu lidí, kteří mají problémy se splácením úvěrů. Před čím ale varují nejvíce, jsou lichvářské společnosti poskytující rychlé půjčky.

Podle obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni se tato uskupení nejvíce množí v sociálně slabých oblastech České republiky. „Setkáváme se s nimi například v severních Čechách, západních Čechách či na Kladensku,“ říká Daniel Hůle z Člověka v tísni a dodává: „Sociálně vyloučení lidé v krizi bohužel nedokážou rozlišit adekvátnost svých potřeb a chtějí si půjčit u kohokoliv.“

Lichvářům nahrává i opatrnost bank a úvěrových společností, které udělování půjček výrazně zpřísnily. Na úvěr u nich zpravidla nedosáhne člověk, který například nemá pravidelný příjem. Takové věci lichváře nezajímají, protože se svých peněz domohou i nezákonnými prostředky. „Dluhy představují velký problém,“ přiznává Lena Tomšů z občanského sdružení Remedium.

Zkusili jsme si spočítat plat

Některé banky si svízelnou situaci českých domácností uvědomují a snaží se je před dluhovou pastí varovat. Například zmiňovaná Poštovní spořitelna spustila web www.rozumnezadluzeni.cz, který dokáže spočítat, kolik si může domácnost dovolit. Abychom nevařili z vody, sami jsme si zkusili spočítat, jak na tom jsme. Zadali jsme zhruba dvacetitisícový příjem redaktora, nájem v bytě v Praze ve výši deset tisíc korun, náklady na jídlo čtyři tisíce. Pak jsme ještě přičetli úvěr s pravidelnými splátkami patnáct set korun měsíčně, několikadesetitisícové úspory a ojetý motocykl. A resultát webu? „Nejste na tom finančně nejhůř, příliš velká sláva to ovšem není.“

Podle dalších rad webu bychom měli šetřit a vytvořit si rezervu pro případ nutnosti ve výši šesti až devíti platů. I když se nám to zdálo, asi jako většině zaměstnanců, nereálné, upozornění jsme si vzali o k srdci, protože podle expertů krize jen tak neskončí.

Šetřit, šetřit, šetřit

Prognózy totiž varují před dalším nárůstem zadluženosti, která se má za celý minulý rok zvýšit zhruba na 980 miliard, ale hlavně varují před dalším nárůstem nezaměstnanosti.

Doporučení proto znějí následovně: nekupujte si nic na úvěr, hlavně ne zboží, které nutně nepotřebujete a které má pomíjivou hodnotu, jako třeba dovolená. Pokud si přeci jen budete chtít na splátky něco koupit, pořádně si spočítejte, zda na to budete mít.

Ekonom: Není důležité kolik vyděláte, ale kolik ušetříte

Zní to jednoduše: Není důležité, kolik vyděláte, ale kolik ušetříte. Pokud by se poučkou finančního poradce Davida Kučery ze společnosti Partners řídily všechny české domácnosti, vyhnuly by se problémům s penězi.

Jak jsou na tom podle vás Češi s dluhy? Na jedné straně se hovoří, že zadluženost domácností roste. Banky zase říkají, že zadluženost českých domácností je zdravá.
České domácnosti oproti západním zemím nejsou moc zadlužené. Na druhou stranu jsou Češi mnohdy lehkovážní, takže utrácejí za věci, které nemají příliš velkou hodnotu.

Změnilo se třeba nahlížení na dluhy v průběhu krize?

Určitý posun je patrný. Hlavně díky osvětě v médiích. Lidé jsou televizí či novinami alespoň trochu masírováni, že by své finance měli řešit s odborníkem. Řada Čechů si ale stále myslí, že dluhy zvládne a problém se snaží tutlat. Za námi pak přicházejí, když už se jim vše sype na hlavu. A to už je samozřejmě pozdě.

Co si myslíte o „rychlopůjčkách“, kterými jsou oblepeny autobusové zastávky po celé republice?
Reklama na produkty je normální. Kdybych měl firmu, která poskytuje úvěry, asi bych nepostupoval jinak. Ovšem lidé by si měli zvyknout, že si musí dát pozor na úvěry, které jsou nějak nestandardní. Měli by si spočítat, zda vůbec jsou schopni splácet, což je další nebezpečí.

Jste součástí populárního pořadu Krotitelé dluhů. Podle čeho si vybíráte lidi, kterým budete v pořadu pomáhat s dluhy? Dáváte přednost těm nejkřiklavějším případům?
V podstatě jiní lidé, než ti s nejkřiklavějšími problémy, se do pořadu ani nehlásí. Jak mezi nimi vybíráme? Základní je životní příběh, jakým způsobem se dotyčný dostal do problémů. Řešení i zmiňované potíže jsou si vždy nějakým způsobem podobné, ale životní cesta, ta už je odlišná.

Vybavuje se vám nějaký konkrétní případ, který ze své praxe považujete za nejkurióznější?
Skoro všechny případy, které se v pořadu objevují, se vymykají standardu. A skoro všechny patří k těm nejhorším. Zajímavý byl příběh člověka, který se dostal do problémů jen kvůli tomu, že nepoužil zdravý selský rozum. Rekonstruoval byt a bral si na to bezplánovitě spotřebitelské úvěry. Jednoduše, vzal si úvěr, a když peníze došly, vzal si další a takto postupoval několikrát za sebou. Pokud by to naplánoval dopředu a vzal si jeden úvěr, měl by nyní kompletně zrekonstruovaný byt, stálo by ho to o desítky tisíc méně a neměl by problémy se splácením. Jedná se o chybu, kterou dělá spousta lidí, že si vezmou nedostatečný úvěr, a pak to všelijak dolepují.

Osobně mám zkušenosti, že spousta lidí před finančními poradci zabouchla dveře, protože je hází do jednoho pytle s podomními prodejci. Setkáváte se s tím?
S tímto přístupem jsem se rozhodně setkal, zvláště na začátku. Je pravda, že na trhu funguje spousta poradců, kteří se tak jen tváří a ve skutečnosti prodávají pojistky nebo stavební spoření. To ale není finanční poradenství. Věřím, že se situace nějakým způsobem konsoliduje. Důležité je, aby si lidé zvykli, že kromě domácího lékaře je dobré mít také svého rodinného finančního poradce.

Vy osobně se řídíte radami, které dáváte svým klientům? Říká se, že kovářova kobyla často chodí bosa…
Já jsem byl vychovaný v duchu, že na co nemám, to si nekoupím. I když mám teď vyšší příjmy než kdykoli předtím, pořád takto přemýšlím. Nejste totiž bohatý podle toho, kolik vyděláváte, ale kolik dokážete ušetřit. Mám samozřejmě hypotéku, protože si myslím, že úvěry na bydlení jsou v pořádku a zpravidla nezbytné. Žádné jiné úvěry nemám. Ale investuji a spořím, a svým klientům radím přesně to, co sám dělám.

Autor: Vojtěch Janda

16.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 14 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 a:14/8/2018, Práce na HPP, pracovní doba pondělí až pátek od 6:00 hod., případně od 7:00 hod., Požadujeme: , - vyučení, základní svářečský kurz CO2 stačí, výroba sportovního nářadí a vybavení pro tělocvičny. Pracovní doba - dle dohody (i zkrácený úvazek), se zájmem o uvedený druh činnosti - firma si zaučí., Vhodné i pro absolventy škol., Osobní schůzku si domluvit telefonicky viz výše.. Pracoviště: Dor - sport s.r.o. - provozovna lučina, 739 39 Lučina. Informace: Mohyla, +420 777 812 819.

Marketing, média a tisk - PRODUKTOVÝ MANAŽER V ANNONCI 42 500 Kč

VLTAVA LABE MEDIA shání pro svůj inzertní web a noviny Annonce produktového manažera/ku, co se orientuje na inzertním poli, dokáže rozvíjet Annonci jako produkt, dohlédne na vývoj a zpracuje analýzu konkurence. Co bude vaším denním chlebem? Správa svěřených služeb, tvorba zadání (specifikací) pro vývojový tým, úzká spolupráce s provozním týmem + koordinace a kontrola celého procesu vývoje i jeho spuštění. Plat 35–50.000 Kč dle zkušeností. Termín nástupu podle dohody.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Slavkov 25, Olbramovice + okr. Benešov, mzda: 16 000,- + osobní ohodnocení za dosažené výsledky, stačí zákl. vzdělání + praxe výhodou, požadujeme ŘP sk. B, - služební automobil při svozu více zaměstnanců, - příspěvek na obědy, kontakt: p. Kadlec Jaroslav tel. 728 114 785. Pracoviště: Jaka, spol. s.r.o., 257 53 Vrchotovy Janovice. Informace: Jaroslav Kadlec, +420 602 684 863.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 18 000 Kč

Zubní instrumentáři Zubní instrumentáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Krajířova č.p. 137/2, Mladá Boleslav I, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 773 867 032, e-mail: stom1@email.cz. Pracoviště: Buveus s.r.o., Krajířova, č.p. 137, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Oleksandr Dubanovskyi, +420 773 867 032.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyšetření znaménka. Ilustrační foto

V Česku přibývá rakoviny kůže. Nejvíc je jí v Praze

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
19

Záhada hejtmančiny limuzíny: Kraj zveřejnil smlouvu o využívání auta

Úraz na dovolené v cizině? Převoz pacienta do Česka se může prodražit

Stačí chvíle nepozornosti nebo onemocnění a zatím příjemná zahraniční dovolená skončí hospitalizací v nemocnici. V řadě případů se pak k tomu přidá nutnost řešit speciální transport, aby se dopravou domů zdravotní stav pacienta nezhoršil. A ten bývá opravdu hodně drahý a bez sjednaného cestovního pojištění s dostatečným pojistným limitem dokáže turistu nepříjemně zaskočit.

Stovky mostů po celé Evropě jsou v havarijním stavu, varují experti

Neštěstí v italském Janově, při kterém se zřítil dálniční most, vyvolalo napříč Evropou diskuze o bezpečnosti mostů. V ohrožení jsou viadukty v Německu či Francii. Většina zdejší infrastruktury totiž byla - stejně jako Morandiho most - vybudována v šedesátých letech minulého století. Pád hrozí ale i u dalších 300 mostů v Itálii. Tragédie zkázy díla architekta Ricardo Morandi si vyžádala zatím 42 mrtvých a 16 zraněných.

Švédská muslimka odmítla na pohovoru podat ruku muži. Soud se jí zastal

Švédský soud se zastal muslimky, která byla vyhozena od pracovního pohovoru poté, co z náboženských důvodů odmítla podat ruku přítomným mužům. Podle soudců se společnost dopustila diskriminace a ženě tak má být vyplaceno odškodné ve výši čtyřiceti tisíc švédských korun (více než 98 tisíc českých korun). 

Bravo! Olomouc v Almaty nepřipustila drama a jde dál

/FOTOGALERIE/ Úkol splněn! Boj fotbalistů Olomouce o postup do Evropské ligy bude pokračovat. Sigma zvládla dvojutkání 3. předkola s Kajratem Almaty a k domácí výhře 2:0 přidala venkovní triumf 2:1. Těšit se teď Hanáci mohou s největší pravděpodobností na atraktivní dvojzápas se španělskou Sevillou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT