Všichni současní dobřichovičtí klienti by se měli podle plánu magistrátu přestěhovat do domova v Sulické ulici v Praze 4, který právě prochází rekonstrukcí. Do Dobřichovic se naopak přesunou problémoví klienti, byť nikdo na magistrátu dosud přesně neví, kolik jich v pražských domovech žije. „Žádnou statistiku si nevedeme. Nabídneme tu možnost ředitelům domovů, a pokud někoho takového budou v domově mít, tak dají návrh na přesun,“ popsal připravovaný systém Petr Valenta z magistrátu.

Podle radního Jiřího Janečka budou mít ředitelé určitě zájem: „Vyprávěli, že senioři, kteří chtějí komfort, své spolubydlící tak dlouho terorizují, až personálu nezbývá než je přesunout na žádaný jednolůžkový pokoj.“ Podle ředitelů je mezi klienty tři až sedm procent problémových lidí. „Jsme stále feminizované pracoviště. Co asi zvládne sestřička s opilým chlapem jak hora?“ ptá se Eduard Kaplan, ředitel domova v Zahradním Městě. V Dobřichovicích agresivní klienti zašli ještě dál. „Byli tu dva alkoholici, jeden zastřelil druhého,“ upřesnila zástupkyně ředitelky dobřichovického zařízení Zdeňka Kratochvílová.

S přesuny by se mělo začít ihned po dokončení rekonstrukce v domově v Sulické, které je plánováno na listopad 2007. Klienti dobřichovického domova o ničem nevědí. „Zatím jsme to nerozhlašovali. Příští týden o tom jdeme jednat na magistrát. Byli jsme kritizováni za příliš vysoké náklady, tak nám dali na vybranou. Buď se přeměnit v toto zařízení, nebo nás zruší,“ sdělila Deníku Kratochvílová.

Nikdo nemá zkušenost

Jak bude režim domova s problematickými klienty vypadat, si prý zatím nedovede představit. „Zřejmě budeme muset přijmout specializovaný personál. Nikdo z nás nemá zkušenosti s vedením takového zařízení,“ doplnila Kratochvílová. Podle ředitele DD na Zahradním Městě Kaplana by bylo dobré, kdyby provoz takového zařízení zajišťovalo zdravotnické zařízení. „Zdravotnická zařízení mají větší zákonné možnosti, protože v daných případech mohou člověka držet v péči. Sociální zařízení na toto oprávnění nemají.“

Obec je opatrná

Starosta Dobřichovic Michal Pánek (ODS/NK) zdůraznil, že provoz bude muset být takový, aby nezasáhl okolí a nepřinášel obci nepříjemnosti. „Jinak se to samozřejmě setká s nesouhlasem,“ zdůraznil. Kapacita zařízení v Dobřichovicích by měla podle magistrátu stačit. Pro problémové seniory zde bude k dispozici padesát až šedesát lůžek. Domov v Dobřichovicích byl podle Janečka vybrán proto, že v něm nelze zřídit malé jedno až dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. „Pokoje jsou tam tří až čtyřlůžkové se společným sociálním zařízením,“ dodal Janeček.