Nečas chce změnit systém penzijního připojištění
Praha - Penzijní fondy zřejmě dojdou řady změn. Chystá je ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který v pondělí předložil vládě návrh na druhou etapu důchodové re-formy. Do poloviny ledna by už měl na stole ležet hotový zákon.
Vedle dosavadních fondů penzijního připojištění by do budoucna měly vzniknout nové důchodové společnosti, které budou moci například odvážněji investovat peníze ze vkladů klientů, než tomu je doposud. Návrh počítá také s tím, že majetek klientů bude důsledně oddělený od majetku akcionářů.
Zavedení nového typu důchodových fondů přinese i úplně nový systém penzijního spoření. Na něj by měli podle Nečase přejít i již existující penzijní fondy. „Noví účastníci od určeného data nebudou moci do starého systému vstupovat,“ vysvětluje Nečas.
Nově vzniklé společnosti by přitom měly nabízet klientům více způsobů, jak spořit. V současnosti jsou fondy ve svých investi-cích velmi konzervativní, protože ze zákona musí vykazovat zisk buď nulový nebo být v plusových částkách. Reforma by ale novým důchodovým společnostem umožňovala i rizikovější investice, které by mohli klientům mohly přinášet i vyšší výno-sy.
Nečas chce také více motivovat zaměstnavatele, aby přispívali více na připojištění svým zaměstnancům. Lákadlem mají být zvýšení daňových slev ze současných 24 tisíc korun na 32 a možná až na 36 tisíc korun.
Podle řady ekonomů je změna penzijního systému nevyhnutel-ná. Může za to populační vývoj – rodí se málo dětí a přibývá lidí důchodového věku a dlouhodobě má ubývat ekonomicky aktivních lidí. To bez reformy povede k tomu, že na budoucí důchody nebude pracovat dostatečný počet lidí. Právě proto si lidé mají na stáří spořit ve fondech penzijního připojištění a nebýt pouze závislí na nejistých státních důchodech.
I k tomu jsou ale někteří ekonomové skeptičtí. „Fondy mají v Česku nízkou důvěru. Lidé si zde jsou ochotni spořit jen díky státní podpoře. Bez ní by zájem nebyl vůbec. Je také těžko hle-dat důvěru na tak dlouhou dobu: jakou mám mít jistotu, že mi skutečně za čtyřicet let začne někdo peníze vyplácet?“ říká eko-nom Lubomír Mlčoch z Fakulty sociálních věd UK v Praze.