Oznámil to dnes ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Jeho návrh ještě musí v polovině září schválit vláda, ale to by měla být formalita.

„Základní složka důchodu se zvyšuje o 130 korun na 1700. Vzhledem k tomu, že jsme dopady zvýšené DPH a nových ekologických daní spočítali na 115 korun na osaměle žijícího důchodce, tak to pokryje s rezervou zvýšení spotřebitelských cen,“ řekl Nečas.

Na rozdíl od minulosti je procento valorizace stejné pro všechny a neliší se podle toho, kdy lidé odešli do důchodu.

Opozice Nečasovým výpočtům nevěří a zvýšení penzí je podle ní nedostatečné.

„Reforma zdraží měsíční náklady důchodce nejméně o 550 korun,“ tvrdí Nečasův předchůdce a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Valorizace penzí přijde státní kasu na 11,3 miliardy. Celkem tak stát v příštím roce vyplatí na důchodech 299 miliard korun. Schodek státních financí se podle Nečase podaří udržet pod třemi procenty.

Příští rok se stejně jako letos vybere na důchodovém pojištění o zhruba deset miliard korun víc, než se rozdá. Přebytek půjde na zvláštní účet důchodových rezerv.

„Ten přebytek je jen díky tomu, že se prudce zvýšily průměrné mzdy a klesla nezaměstnanost. Důchodová reforma je stále potřeba,“ upozornil Nečas.

Důchody jsou jediná dávka, u níž vláda nechala automatickou valorizaci. Každoročně by jako dosud měly i nadále růst o inflaci a třetinu nárůstu mezd.

Tento rok se průměrný důchod zvýšil z 8190 na 8690 korun. V roce 1990 odpovídal průměrný důchod 51,6 procenta průměrné mzdy. O rok později to bylo dokonce 55,3 procenta. Pak se poměr začal snižovat. V roce 1996 se dostal na 43,5 procenta, v následujících letech se mírně zvedl. Od roku 1998 opět klesá. Loni dosáhl 40,7 procenta. Nečas uvedl, že i přesto bude důchod vpříštím roce vreálné hodnotě o osm procent vyšší, než byl vroce 1989.