Opoziční ČSSD krok vlády bere jako přiznání toho, že nedokázala správně nastavit ekonomickou reformu. Oznámila ale současně, že zrychlenému projednávání, které je potřeba, aby se zvýšení penzí od prázdnin stihlo, nebude bránit.

„Každá koruna pro důchodce je dobrá,“ řekl stínový ministr práce a sociálních věcí a poslanec Zdeněk Škromach.

Podle současného zákona je totiž možné zvýšit penze buď pravidelně každý rok, či mimořádně. Ale to jen v případě, že od posledního data, kdy se stanovovala, inflace vyskočí o deset procent. Tuto hranici ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) navrhl snížit na polovinu, tedy pět procent.
Skutečný růst cen od srpna 2007 do ledna 2008 byl 5,1 procenta. Plánované zvýšení bude stát 6,6 miliard korun. Důchodový účet ale přesto zůstane v plusu.

Opozice současně zvýšení penzí označila za populismus. Nečas to ale odmítá. „Kdyby to tak bylo, šlo by o zvýšení jednorázové,“ uvedl. Podle něj jde o systémovou změnu, neboť může docházet ke zvyšování inflace přes pět procent.

Současný průměrný důchod je 9111 korun. Podle Nečase je dnes možné si zas průměrný důchod koupit více než před dvaceti lety. „Dnešní důchod dosahuje 112 procent reálné hodnoty důchodu v roce 1989,“ řekl.

Český statistický úřad současně oznámil, že únorová inflace ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku dosáhla 7,5 procenta.

Nečas ale odmítá, že by hlavní podíl na zvýšení inflace mělo zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent a zavedení poplatků ve zdravotnictví. „To mělo vliv pouze jeden až dva procentní body,“ říká.

Jeho slova potvrzuje i ekonom Patria finance David Marek. Hlavní zdražení je podle něj dáno vývojem cen na světových trzích. „Ty se zvýšily v průměru o tři procenta. Ať již jde o zemědělské komodity či energie – naftu, benzín, elektřinu. To vše je mimo vliv české hospodářské politiky,“ řekl Marek.