V Česku nicméně už v minulosti byly odborářské protesty, kterých se zúčastnilo výrazně více lidí. Stávku pořádá Koalice dopravních odborových svazů na protest proti vládnímu návrhu reforem.

Dosud největší protesty se v ČR uskutečnily v prosinci 1994 a v červnu 2008. Před více než 16 roky, 21. prosince 1994, se konala výstražná patnáctiminutová stávka v podnicích proti návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle odborů přerušilo tehdy práci na půl milionu odborářů a akcí na podporu požadavků Českomoravské konfederace odborových svazů se zúčastnilo 1,680.000 lidí. V červnu 2008 se do hodinové výstražné stávky proti vládním reformám zapojilo 985.000 lidí, z toho 306.000 zaměstnanců na hodinu přerušilo práci.

Podle Dufka se nadcházející stávky nezúčastní pouze dopravní odboráři

"Podpůrné akce připravují hlavně zemědělci a horníci," řekl Dufek. Ti by se měli zúčastnit doprovodných akcí, především blokád a demonstrace v centru Prahy.

Své zapojení do stávky dnes ohlásily i školské odbory, které přeruší v poledne na určitý čas výuku. "Školští pracovníci zůstanou s dětmi, ale na určitou dobu přeruší výuku," řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl. Otázkou je, zde děti ve školách budou, protože v řadě případů se ředitelé chystají vyhlásit volno. Účast dopředu avizovaly i některé odborové svazy České pošty.

KDOS vyhlásila celodenní stávku na čtvrtek, a to poté, co jí Městský soud v Praze zakázal stávku plánovanou na dnešek. Nebudou jezdit vlaky a zastaví se hromadná doprava v některých městech, například v Praze či Brně. "V Brně bude stávkovat asi 2000 z 2800 zaměstnanců," řekl dnes na tiskové konferenci předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. V Praze by ze zhruba 11.000 zaměstnanců dopravního podniku podle něj mělo stávkovat asi 70 až 80 procent. Cílem odborů je, aby vláda stáhla z parlamentu návrhy reforem a začala jednat o jejich nové podobě.

Desetitisíce lidí se zapojily i do jiných protestů v předchozích letech

Především 8. listopadu 1997 demonstrovalo na Staroměstském náměstí v Praze proti hospodářské a sociální politice vlády podle odborů až 120.000 lidí, podle policie jich bylo 60.000. Demonstrace zhruba 90.000 lidí se konala 25. března 1995 na Staroměstském náměstí v Praze. Účastníci požadovali změnu nových sociálních zákonů. O téměř rok dříve protestovalo na stejném náměstí na 40.000 odborářů proti způsobu parlamentního projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění. Stejný počet demonstrantů se loni 21. září sešel na pražském Palachově náměstí, kde protestovali proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády.

V červnu 2007 demonstrovalo na Václavském náměstí v Praze 35.000 lidí (podle odhadu policie 30.000) proti vládní reformě veřejných financí. Předloni v květnu se sešlo 30.000 lidí na odborové demonstraci na Hradčanském náměstí v Praze proti dopadům krize na zaměstnance. Protestu se zúčastnili odboráři z 11 evropských zemí.

Média v souvislosti s odborovými protesty upozornila na to, že počet odborářů v Česku klesá. Například dnešní Mladá fronta Dnes píše, že odbory už nemluví hlasem dvoumilionové členské základny, ale jen necelého půlmilionového "zbytku" - tak rapidní propad odborové svazy zaznamenaly za posledních 15 let. Deník uvádí, že jen počet členů největší centrály - Českomoravské konfederace odborových svazů - klesl v letech 1995 až 2009 o více než 1,8 milionu.

Ministerstvo dopravy: Stávka nás bude stát 302 milionů korun

Praha - Čtvrteční stávka proti vládním reformám vyjde České dráhy, ČD Cargo a Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) na 302 milionů korun. Vyčíslení ztrát novinářům oznámil Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva. Na rozdíl od původní stávky, která se měla uskutečnit dnes a která nakonec byla předběžným opatřením soudu zakázána, nebude možné tyto ztráty po odborářích vymáhat. O dalších 20 milionů korun by mohlo v případě nižšího výběru mýtného přijít Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Největší škody podle ministerstva postihnou Správu železniční dopravní cesty. Ta kvůli ztrátě poplatků za nevyužité koleje, náhradě škod za nerealizované opravné a investiční práce, následnému obnovení provozu na železnici a jiným ztrátám přijde o 176 milionů korun.

Celková ztráta 68 milionů korun hrozí Českým drahám zejména za neuskutečněnou dopravu a penalizaci ze strany odběratelů za nesplnění objemu dohodnuté dopravy. O dalších 58 milionů korun by měl přijít nákladní dopravce ČD Cargo.

Uvedené ztráty jsou zatím pouze orientační, uvedl Novák. Konečné vyčíslení bude možné až po skončení protestu, na základě skutečného rozsahu stávky a blokád.

Na rozdíl od čtvrteční stávky, která má trvat 24 hodin, počítalo ministerstvo dopravy během protestu původně ohlášeného na dnešek se škodami 197 milionů korun bez možné ztráty 20 milionů na výběru mýtného. Dnešní stávka ale měla trvat pouze 13 hodin a chystalo se jí účastnit méně odborových centrál.

- VŠE K TÉMATU STÁVKY ČTĚTE ZDE -