Kardinál po schůzce s premiérem Jiřím Rusnokem uvedl, že budovy, které církve v areálu Pražského hradu užívají, by měly zůstat jim. Naopak ty budovy, které jsou potřebné pro bezpečnostní chod státu, mají náležet státu. Podle Duky tato dohoda platí již od Václava Klause, potvrzena měla být i současnou hlavou státu, Milošem Zemanem.

Duka se rozčílil již při vysvětlování, že nedochází k porušení tři roky staré dohody, ve které se církev zavázala, že si na budovy v areálu Pražského hradu nebude dělat nárok. „To nebyla dohoda, která by řešila otázku majetkoprávního vyrovnání se státem. A ten požadavek, který já jsem podepsal – víte, já si vážím slova, a kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám českého občanství, já odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí, pokračoval Duka s tím, že není majitelem církve, ani majitelem státu. „Ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Už dva roky upozorňuju, že v této zemi někteří lidé nás chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali. Pokud přijme naše společnosti toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, kde neplatí ani právní řád, ani žádné zásady. A vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem…"

„Děkuji za cenzurované vysílání"

Dukovi se v jeho rozčíleném projevu však dočkalo přerušení od moderátorky, která jej požádala, aby v době před volbami nedával žádné návody, koho volit nebo nevolit. Kardinál však rozlíceně pokračoval s tím, že nikomu žádné návody nedává. Pro redaktorku však byl rozhovor pohybováním na příliš tenkém ledě. „Paní redaktorko, potom náš Český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody. Já se právem obávám," hřímal dál Duka. Moderátorka následně kardinálovi poděkovala a ukončila rozhovor. „Děkuji za cenzurované vysílání," uzavřel kardinál.

Za moderátorku se postavil podle vyjádření pro Médiář.cz i šéfredaktor stanice Jan Pokorný. „Na Radiožurnálu platí Pravidla volebního vysílání. V jejich duchu mají moderátoři instrukce, aby vedli rozhovory podle hesla – nikomu nepomáhat, nikomu neškodit. Rozhovor s Dominikem Dukou se v závěru dostal už na hranu toho, co vyplývá z výše uvedeného pravidla. Moderátorka jej na to upozornila a pak vedla k závěru. A to po nonverbální domluvě s editorem vysílání," uvedl Pokorný s tím, že nikoho z vedení Radiožurnálu poté pan kardinál nekontaktoval a nestěžoval si. „Hanka Shánělová postupovala profesionálně. Ode mě dostala vpodvečer, kdy se objevily první negativní i pozitivní reakce na její postup, mail, v němž jsem její vyhodnocení situace schválil," uzavřel Pokorný.

Schwarzenberg: K ničemu nevyzýval

Reakce na Dukovo vystoupení na sebe skutečně nenechaly dlouho čekat. „Se zájmem jsem četl o vyjádření kardinála Dominika Duky v Radiožurnálu, kde mu moderátorka utnula slovo. Četl jsem to pozorně, nikde nestálo, že by vyzýval k volbě jakékoliv strany. To je mu naprosto cizí. Má obavy z vývoje u nás a já tyto jeho obavy sdílím. To, že už se proti tomu nesmíme ohradit na veřejnosti, je opravdu pozoruhodné. Český rozhlas má informovat, nikoli cenzurovat," napsal na svém facebookovém profilu předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Opačného názoru je však bývalá komunistická poslankyně Kateřina Konečná. „Nepřekvapuje mne, že katolická církev natahuje ruku po každém majetku, který jí Gazdíci, Stanjurové a zástupci 'české šlechty' přinesli takříkajíc na 'zlatém podnose'. Co mne ale překvapuje, je arogance, s jakou dokáže vystupovat na veřejnosti současná hlava katolické církve v České republice. Jeho rétorika mi nápadně připomíná vystupování československých politiků první poloviny padesátých let minulého století, které znám naštěstí jenom z filmových dokumentů. Kardinál Duka a jeho arogance je však tady a teď. Je děsivou realitou dnešní a nejspíš i budoucí České republiky," napsala k celému rozhlasovému vysílání Konečná ve svém tiskovém prohlášení.

Záznam rozhovoru si poslechněte zde.