Výbor si vyžádal i celý policejní spis a pozval také zástupce policie. Zatím proto není jisté, zda už příští týden dospěje k doporučení pro sněmovní plénum, nebo nikoli. "Byla bych ráda, kdyby se nám to podařilo, ale nevím," uvedla Němcová. Plíšek se podivil nad tím, že na justičním portálu bylo zveřejněno oznámení o zahájení stíhání, aniž Sněmovna o vydání poslanců rozhodla.

Premiér Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka: Doufám, že to teď prezident nezkazí

Poslanci jsou podle státního zastupitelství podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Plíšek pokládá podezření za závažné, nedomnívá se, že by kauza měla politické pozadí. Vztahuje se k činnosti Novotného a Borky v době, když ještě nebyli poslanci, podotkl. Němcová nechtěla dotaz na případné politické pozadí komentovat.

Borka a někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný byli dříve členy výboru regionální rady ROP Severozápad. Cítí se nevinni.

Jaroslav Borka, KSČM
Potvrzeno. Jaroslav Borka (KSČM) míří do Sněmovny

Výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne. Sněmovna by měla rozhodnout ještě na nynější schůzi, pravděpodobně v červnu.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. V posledních letech již bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací z ROP Severozápad odsouzeno.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o pěti poslancích, které chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.

Jiří Kajínek.
Osobnosti regionů by nechaly Jiřího Kajínka za mřížemi