Hygienici, kteří se soustředí zejména na restaurace a provozovny, kde se vyvařuje, za tu dobu rozdali šest blokových pokut. Posvítili si na takzvaná klubová zařízení, kde se vyhuluje zákaz nezákaz.

Strážníci zjistili nejčastější porušení zákona na zastávkách MHD a v okolí vlakového a autobusového nádraží.

„Výsledek kontrol hodnotíme velmi dobře. Zákon je v restauracích respektován, včetně formálních povinností týkajících se zejména označení provozovny,“ hodnotila ředitelka odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Jitka Švecová.

V podnicích, kde se lidé stravují či cukrárnách, nepřistihli hygienici kuřáka oddávajícího se své vášni. Kontrol v Olomouckém kraji provedou ročně tisícovku. Vyjeli také na podněty, většinou anonymní, ale na místě prohřešek nezjistili a nebylo možné jej prokázat.

Pokuty, které hygienici rozdali, trestaly většinou chybějící označení podniku, že je nekuřácký. Bylo jich šest.

„Zákaz jednoznačně přispěl ke kultivaci prostředí, pochvalují si jej nejen nekuřáci, ale i kuřáci, se kterými jsme hovořili. I když provozovna měla výkonnou vzduchotechniku, kouř zde byl a vše jím bylo cítit,“ poznamenala.

Další pokuty udělili hygienici klubovým zařízení, kde se kouří zákaz nezákaz. Vyjeli na podněty.

„Na místě se v době kontroly nekouřilo. Podnik však nebyl řádně označen, že je nekuřácký,“ popisovala první kontrolní zásah s tím, že bar dostal pokutu pět tisíc korun, kterou zaplatil.

Kouření s kartičkou

S kuřáckými kluby, které jsou v Olomouci tři, se hygienici potýkají sále. Fungují jako privátní zařízení pro uzavřenou společnost, kde mají hosté-kuřáci své členské průkazy.

„Tuto ´proměnu´, která spočívá v tom, že provozovatelé mají podnájemní a pachtovní smlouvu s Libertas, nám nemají povinnost hlásit. Že něco tvrdí jejich právníci, to jistě mohou, ale výjimku nemají,“ poukazovala Jitka Švecová. 

Na tato zařízení dostali hygienici nové podněty a již bylo zahájeno správní řízení.

„Sankce bude v řádu desítek tisíc korun. Nelze ignorovat zákon,“ popisovala Švecová.

Podle provozní jednoho ze zařízení pod právní ochranou spolku Libertas nemůže v podniku docházet k porušování protikuřáckého zákona.

„Jsme soukromý prostor a kdo k nám vstoupí, je členem uzavřené společnosti. Každý host má vlastní kartičku a splňuje podmínky klubu,“ vysvětlovala po první hygienou uložené sankci Pavla Mazánková.

„Po právní stránce jde vše za Libertas. Oni berou odpovědnost na sebe,“ uzavřela.

Na kuřáky volají strážníky

Dodržování zákazu kouření sledují i strážníci městské policie.

„Dílčí statistiku jednotlivých míst, kde došlo k porušení zákona, nevedeme, ale v drtivé většině případů se jednalo o zastávky MHD a blízké okolí zejména vlakového a autobusového nádraží,“ shrnul mluvčí Městské policie Olomouce Petr Čunderle.

Porušení takzvaného protikuřáckého zákona odhalili v roce 2017 přesně ve 119 případech, vloni pak ve 103 a v letošním roce k 28. květnu zjistili již 277 přestupků.

Případů, kdy strážníci vyjížděli do restaurací, hospod nebo klubů na udání, že se zde kouří, řešili v Olomouci jen několik.

„V žádném z těchto případů se nepodařilo protiprávní jednání prokázat, po příjezdu na místo nedocházelo k protiprávnímu jednání nebo se zde dotyčné osoby již nenacházely – ani podezřelý ani oznamovatel,“ popisoval mluvčí.

Hygienici, ale zejména městská policie zaznamenali desítky stížností na rušení nočního klidu v souvislosti s přesunem kuřáků před dveře pohostinských zařízení.

„Stěžují si obyvatelé domů, že jim kouří pod okny a obtěžují je hlukem,“ uvedla Švecová.

Olomoučtí strážníci vloni vyjeli k 714 podnětům na rušení nočního klidu. Přestupek byl zjištěn v 78 případech.

„Jsou zde zahrnuty nejen oznámení o rušení nočního klidu před bary, restauracemi a dalšími provozovnami, ale i ostatní případy rušení nočního klidu, například bujaré rodinné oslavy. Ke skupinám osob před různými provozovnami, na prověrky oznámení, vyjíždějí strážníci více během letních měsíců, kdy lidé chodí před kluby na „čerstvý vzduch“, hlavně v ulici Riegrova nebo na tř. Svobody,“ informoval Čunderle.

Hostů neubylo

Hostinští na venkově, kde se nejvíce obávali dopadu protikuřáckého zákona, se stopce podřídili a nakonec ji vyhodnocují jako krok správným směrem.

„Sama jsem kuřačka, ale ochotně si jdu zapálit ven. S manželem vedeme podnik založený na dobrém jídle a cigaretový zápach sem prostě nepatří. Se zákazem naprosto souhlasím,“ uvedla například Gabriela Horáková z Hospůdky u Johna v Dlouhé Loučce.

Hostů neubylo ani U Matýska v Daskabátě.

„Hostů je stejně, spíše je to ještě lepší,“ hodnotil Milan Smékal, spolumajitel známé restaurace.

„Že se nekouří, uvítal i personál. Kdo si potřebuje zapálit, jde ven na zahrádku. Problémy s tím nejsou,“ hodnotil.