"Podezření na trestný čin se na MPSV nepotvrdilo již ve dvou případech," uvedlo dnes ministerstvo.

Policisté odložili podezření z neoprávněného přístupu k počítačovému systému na úřadě. "Přečinu se měl údajně dopustit neznámý pachatel tím, že z neznámého místa provedl přístup do počítačové sítě MPSV, kde obnovil tři emailové schránky zaměstnanců, kteří z MPSV odešli ke konci roku 2017. Prostřednictvím obnovených přístupů se pak podle prvotního podezření měl zmocnit dat z těchto emailových schránek, zálohovaných provozovatelem systému," uvádí tisková zpráva ministerstva práce.

Andrej Babiš a Jan Hamáček podepsali 10. července koaliční smlouvy o spolupráci ANO a ČSSD ve vládě.
Babiš šéfem protikorupční rady? Je to jeho právo, řekl Hamáček

Podle policie byl ale přístup obnoven na základě systémového nastavení. Všichni tři zaměstnanci museli být na přelomu let 2017 a 2018 opětovně přijati na ministerstvo, protože nebyli formálně propuštěni, ale jen postaveni mimo službu a stále pobírali část platu. Vzhledem k provázanosti personálního systému se systémem poskytujícím poštovní služby tak byly automaticky obnoveny i jejich emailové schránky, které navíc neobsahovaly žádná citlivá data. "Vzhledem k tomu, že se jednalo o důsledek automatizovaného procesu tvorby a správy emailových účtů a nic nenasvědčuje tomu, že došlo k trestnému činu, byl případ Policií ČR odložen," konstatovalo MPSV.

Státní zastupitelství se nebude dále zabývat trestním oznámením, které bývalé vedení úřadu podalo kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Údajně se ho dopustil neznámý pachatel z řad zaměstnanců ministerstva. "V tomto případě státní zástupce vůbec neshledal důvody pro zahájení úkonů trestního řízení," píše se v tiskové zprávě MPSV.

Jana Maláčová
Zeman přijal Krčálovu demisi. S Maláčovou chce mluvit příští týden

Němcovou po jmenování druhé vlády Andreje Babiše (ANO) vystřídal před prázdninami sociální demokrat Petr Krčál, který se v případě trestních oznámení rozhodl vyčkat na závěry orgánů činných v trestních řízení. Tento týden po necelých třech týdnech ve funkci rezignoval kvůli podezření z plagiátorství v bakalářské práci. Příští týden by měla Krčála vystřídat jeho stranická kolegyně Jana Maláčová, dosavadní vedoucí odboru rodinné politiky a politiky stárnutí.