Společnost Cross Point údajně prodávala jízdenky ve vestibulech metra dráž než její předchůdce. Policie podle dozorujícího státního zástupce Adama Borguly začala stíhat čtyři lidi. Obvinila je z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za což hrozí až osmileté vězení. Podle médií je mezi stíhanými bývalý radní pro dopravu Radovan Šteiner, obvinění se podle serveru Lidovky.cz týká také exředitele úseku služeb dopravního podniku Tomáše Petanu a jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce.

Dvořák obvinění odmítá s tím, že auditorská firma KPMG zakázku prověřila a ta byla v pořádku. „Jasně se ukázalo, že celá analýza pana Lásky je naprosto účelová, právně naprosto negramotná a nesmyslná, což ukázaly všechny ostatní materiály, které mám já k dispozici a samozřejmě i dopravní podnik," prohlásil. Podle něj také policisté v usnesení o zahájení trestního stíhání zamlčeli důležité informace, které ale již nyní mají. Bývalého ředitele dopravního podniku také prý zarazilo, že o jeho obvinění věděli novináři již 15 minut poté, co ho obdržel.

Stížnost chce podle serveru Lidovky.cz podat i Petana, také on obvinění odmítá. Dvořák pouze poznamenal, že jeho spoluobvinění nemají s kauzou „objektivně nic společného".

Dopravní podnik hlavního města Prahy vypověděl smlouvu s firmou Cross Point loni na podzim. Vedení dopravního podniku se tak rozhodlo na základě trestního oznámení advokáta Václava Lásky, který pro nové vedení dopravního podniku prověřoval některé ze starších smluv.

Účelově předražený obchod

Firma Cross Point získala kontrakt před pěti lety, když se do tendru přihlásila jako jediná. Prodej jízdenek pražského dopravního podniku měla předtím 15 let na starosti společnost Šoch. Šéf firmy Petr Šoch řekl v roce 2008 serveru Euro, že jednou z podmínek tehdejšího výběrového řízení byl nově certifikát ISO 9001, který Šochova firma neměla a nemohla si ho ani dostatečně rychle vyřídit. Cross Point pak podle dřívějších informací České televize inkasoval od roku 2009 za poskytované služby 130 milionů korun, přičemž předtím dopravní podnik platil 30 milionů korun. Podle Láskovy analýzy byl obchod účelově předražený.

„Analýza rozebrala jednotlivé případy a doporučila, které by se měly řešit civilněprávně, které by se měly řešit trestněprávně. Ve druhé etapě byla podána trestní oznámení," řekl dnes  Láska s tím, že se nemůže blíže vyjadřovat kvůli tomu, že ho dopravní podnik zavázal mlčenlivostí. „Nechci klesnout na argumentační úroveň pana Dvořáka, ponechám to čistě na orgánech činných v trestním řízení. Nemám potřebu se k jeho atakům jakkoli vyjadřovat," reagoval pak na vyjádření exšéfa dopravního podniku ohledně účelovosti analýzy.