Hnutí Kořeny a Greenpeace se odvolala proti změně integrovaného povolení, které umožnilo navážet odpady na skládku firmy Celio u Litvínova. Ekologové tvrdí, že jsou opomenutým účastníkem, podle kraje je ale rozhodnutí už pravomocné a ekologové se mají odvolat k ministerstvu životního prostředí. Aktivisté zároveň prohlašují, že návoz je nyní nelegální a měl by se zastavit.

Už minulý týden se proti změně integrovaného povolení odvolalo litvínovské sdružení Kořeny a dnes se k němu přidalo hnutí Greenpeace. Jejich zástupci varují sdružení firem Čistá Ostrava, které laguny likviduje: čím dříve přestanete kaly vozit, tím víc problémů si ušetříte. "Od chvíle, kdy vědí o nepravomocnosti té změny, to navážejí protizákonně, a pokud v tom budou pokračovat, riskují pokutu," řekl ČTK Miroslav Otcovský z Kořenů. Greenpeace dnes zase vyzvali Českou inspekci životního prostředí, aby transport kalů do Ústeckého kraje zastavila.

Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun; místa, kde se shromažďovaly odpady z někdejší chemičky Ostramo. Jsou považované za jednu z největších ekologických zátěží, která se řeší už od 90. let a zakázka na likvidaci vyjde stát na 2,6 miliardy korun. Likvidaci provádí sdružení firem Čistá Ostrava, které vede firma Geosan. Současná verze počítá s tím, že kaly zbavené hlíny se smíchají s vápnem a spálí se během šesti let v cementárně v Čížkovicích, která je podle Čisté Ostravy nejvhodnějším zařízením v Česku. U Litvínova bude uskladněno asi 110.000 tun hmoty.

Mechanismus, který si ekologové zvolili, je následující: odvolají se jako opomenutý účastník řízení. Krajský úřad by sice mohl své rozhodnutí změnit teoreticky sám, ale potřeboval by k tomu souhlas provozovatele skládky, který je velmi nepravděpodobný. O odvolání tak bude muset rozhodnout ministerstvo životního prostředí, kde si dávají větší šance. A až do té doby je podle nich napadené rozhodnutí nepravomocné.

Pokud by jim dalo ministerstvo za pravdu, musela by si Čistá Ostrava kaly z Litvínova zase odvézt. A řešit možnou sankci za nedodržení státní zakázky; podle lidí z dotčených radnic má sdružení odvézt všechny kaly z Ostravy do konce roku, jinak přijde o desetinu ceny, deponovanou právě kvůli eventuálnímu pokrytí nákladů na likvidaci hmoty. "Měli by to asi blbé, ale to nás nezajímá. Měli si vymyslet šetrnější způsob likvidace," řekl ČTK ekolog Jan Rovenský.

Podle Ústeckého kraje je rozhodnutí pravomocné a případné další stížnosti má řešit rovnou ministerstvo. "Odvolání v tomto případě není přípustné," řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř. I tak zřejmě hrozí, že se okolo navážení a spalování ostravských kalů rozvine série nepřehledných sporů jako v jiných případech. Vyjádření ministerstva se ČTK získat nepodařilo, Čistá Ostrava jej rovnou odmítla s odkazem na to, že integrované povolení je věcí skládky Celio.