Ve sdělovacích prostředcích vystupujete jako velmi rozhněvaný mladý muž. Co vás jako ekonoma tak rozčiluje?

Když jezdím za svým dědou do Jižních Čech, tak vidím, že se taky rozčiluje. A tak si řeknu, že když už to štve mého dědu, tak jsou rozpočty dlouhodobý problém.

Co ho štve?

On zažil ještě první republiku a má dojem, že nejdeme správným směrem. Chybí tady to nejdůležitější, tedy morálka.
My pořád nadáváme a stěžujeme si, ale není na co. Jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Chyba je v nás.

V čem byli tehdejší podnikatelé jiní? Byli snad poctivější a chtěli jen spravedlivý zisk za kvalitní práci?

Jsem přesvědčen, že ano. Já věřím na kvalitu za rozumnou cenu. To nás může nastartovat. Česko je průmyslová země, která byla mezi pěti nejvyspělejšími zeměmi v Evropě. Osobně nesázím na služby, ale na průmyslovou výrobu. Podívejte se ně mne. Mám sako z Prostějova, hodinky Prim. Jsem si jistý, že jsou stejně dobré jako produkty jiných světových značek. Tyhle tradiční výrobky nás mohou nakopnout.

Za první republiky jsme byli především strojírenská velmoc. Za socialismu jsme vyráběli investiční celky pro ostatní státy RVHP i rozvojové země. Když dnes chcete oslovit zákazníky na asijském či ruském trhu, tak nemáte co nabídnout.

Tak jistě jsme prošli transformací a restrukturalizací. Už to skutečně nejsou ty klasické továrny chrlící důlní zařízení, ale třeba právě v energetice máme stále velkou šanci uspět. Cesta není ve vývozu materiálu a energie, ale například v ekologických inovacích.

Takže doporučujete návrat ke strojírenství?

Masový návrat pochopitelně možný není, ale cílený určitě ano. Podívejte se na sklářství. Hodně podniků zkrachovalo, ale dost se jich stále drží a ti, kteří se zaměří na kvalitu, mají šanci uspět.
Nebude to chrlení tun skla, ale bude to ruční práce s menším počtem zaměstnanců. V tom máme tradici, tak proč to všude tady pozavírat?

Budoucnost je v regionech

Přesně na to se ptají rodiny těch lidí, kteří v regionech přicházejí denně o práci, protože jediná fabrika široko daleko zkrachovala.

Věřím na regionální politiku, v té je budoucnost. Každý občan by se měl zajímat o svého hejtmana a tlačit ho k co nejlepšímu výsledku. Rodinám nepomůže, když se uzákoní třináctý důchod nebo vyšší dávky, na které stát stejně časem nebude mít. Pomůže jim, když v regionu budou perspektivní zaměstnavatelé, kteří nabídnou práci. Krajští politici musí ty firmy do regionu nalákat a udržovat je tam.

Jak to může hejtman ovlivnit?

Má spoustu možností. Řada úspěchů plyne z toho, jak je kdo vstřícný vůči investorům, jak se dokážete prodat. Nevidím důvod, proč by sem ještě řada firem neměla přijít. Já je nechci vidět v Praze, ale v regionech.

A není to klišé, které bez jakékoli odezvy slýcháme už řadu let?

Pokud bychom mluvili o investičních pobídkách, tak ano. Dnes je ale na pořadu dne úplně něco jiného, konkrétně profesionalita jednání. V Rusku nebo Asii musíme lákat investory na naši pružnost i svého druhu pokoru. Pamatuji si na doby, kdy jsme jednali s Toyotou. Šlo hlavně o to, aby tady byl kvůli časovému posunu i ve tři ráno po ruce úředník, který ochotně zvedne telefon. Nebo je schopen předložit na jednom papíru projekt, v němž srozumitelně popíše výhody regionu. Tak si představuji kvalitní státní správu. Nemůžeme si myslet, že jsme mistři světa.

A co může udělat vláda, poslanci?

V ekonomii se tomu říká efekt vytěsňování. Když přidáte důchodcům nebo na sociálních dávkách a rozpočet je zároveň v mínusu, tak stát musí vydat nové dluhopisy. Čili jednu korunu přidáte penzistům a jednu vydáte na dluhopisy. Když se bankéř rozhoduje, jestli má půjčit nějakému malému podniku nebo koupit si bezpečně návratné dluhopisy, raději si vybere druhou možnost. Čím víc bude stát vydávat dluhopisů na své výdaje, tím méně budou banky tlačeny k tomu, aby šly do rizika.

Nicméně čeští politici, ať už zprava či zleva, zatím vždy došli k názoru, že tu korunu na důchody či dávky je třeba vydat. Hlavně před volbami.

Já jsem vůči politikům strašně skeptický. Na levici ani na pravici totiž nevidím jakoukoli vůli k úsporám. Za posledních pět let výdaje permanentně rostou. Pokud si řekneme, že na dávkách a důchodech se šetřit nebude, protože senioři si prostě svůj důchod zaslouží a nemohou za vývoj schodku, pak stát musí uspořit jinde. Nejlépe u sebe, tedy na výběrových řízeních, na provozu ministerstev.

Ušetřit se dá

Vy jste měl svého času k politice blízko, byl jste poradce vicepremiéra Jahna. Jak se dají ušetřit miliardy na výběrových řízeních?

Ušetřit se dá tak, že úředník, který má tendr na starosti, bude motivován, aby se kilometr dálnic postavil za nižší cenu než loni. My v bance také musíme snižovat poplatky, protože nás k tomu klienti nutí. Stát jako zákazník prostě musí donutit stavební firmy, aby dálnice stavěly levněji.
Nechápu, proč by to úředník dělal. V Česku je motivován ke stanovení co nejvyšší ceny, z níž má vysokou provizi do kapsy.
Žádná provize být nesmí. To je korupce, tudíž trestný čin. Všimnému do kapsy se musí zamezit.

Nedokázal to za dvacet let nikdo.

Státní správa potřebuje dobrého lídra. Ministr si musí hlídat své zaměstnance, udělat si pořádek v resortu a rozloučit se třeba s třetinou z nich, nechat si jen ty poctivé, kteří chtějí pracovat. Pak se s korupcí zatočit dá.

Jenže politici potřebují odměnit své věrné, rozdat trafiky a hlavně vyhrát ve volbách. Před nimi naslibují lidem i spolustraníkům cokoliv. Kde vidíte ty spravedlivé?

Říkám tomu moment procitnutí. Podívejte se na finančnictví. To se dostalo na dno kvůli své mizerné morálce a sobectví. Všichni tam jeli na provize, na bonusy a oprávněně to schytali ze všech stran. Stejnou očistou teď musí projít politika. Zřejmě se vzpamatuje až poté, co přijde nějaký velký třesk, možná státní bankrot. Myslím si, že se v tom ještě budeme muset vykoupat jako třeba Maďaři.

Takže máme nečinně čekat, až dopadneme na dno?

To jistě ne. Měli bychom jít k volbám a pokusit se zvolit lídra, který to nedopustí.

Vy snad takového vidíte?

Když se podívám na posledních osm let, tak je to bída. Nevidím nikoho, kdo by fakticky bojoval s korupcí a snažil se snížit schodky. Na tématu boje se zadlužováním by se navíc měla levice s pravicí shodnout jako na nejvyšší prioritě. O daňovou sazbu se hádat mohou, ale ne o potřebu vyrovnaného rozpočtu.

O daně vůbec nejde

Žijete vůbec v Česku? Vždyť tady pravice chce vyrovnaný rozpočet, ale levice tvrdí, že zadlužení kolem 40 procent je velmi zdravé a proti většině evropských zemí velmi střídmé.

Je fakt, že kritická hranice zadlužení neexistuje, na to není žádná knižní poučka. Pobýval jsem v největších bankách a fondech v New Yorku, Tokiu a Londýně. Tam jsou lidé, kteří kupují naše dluhopisy. Pokud přestanou, máme problém a spadneme do bankrotu. Když budou kupovat dál, dluh není na překážku. Musíte se vžít do hlav těchto investorů a snažit se odhadnout, jak se na naši malou zemičku dívají a zda jí pořád věří.

Co v hraje při jejich rozhodování největší roli?

Pro ně jsme jeden z excellovských řádků. Tam mají seřazeno třicet zemí, u nichž jim po měsíci naskakují ekonomické ukazatele. O nás moc toho nevědí, ale přesně dokážou z těch čísel odhadnout, zda se posouváme výš nebo níž. Chtějí vidět nějakou strategii. Jestliže rok co rok slibujeme snížení schodků, k nimž ale s železnou pravidelností nedochází, slíbíme euro a pak od něj couvneme a nemáme jasno vůbec v ničem, tak si zahráváme s ohněm. Rozhoduje tedy dynamika pohybu. Když vidí, že tři roky jdeme špatným směrem, tak zpozorní, začnou si nás všímat a ze dne na den se mohou rozhodnout, že nás přestanou kupovat.

Kravaťáci z Washingtonu

Pak by nastalo co?

Premiér či ministr financí zavolá do Washingtonu na Mezinárodní měnivý fond, který půjčuje zemím v potížích. Oni k nám vyšlou tzv. misi, což je partička kravaťáků, které v Čechách nikdo nikdy neviděl, ti se sednou do Kramářovy vily a nadiktují premiérovi, kde má škrtat. Přesně podle přísloví, že když to nejde po dobrém, půjde to po zlém.

Sněmovna přijala rozpočet se schodkem 162 miliard. Vy říkáte, že do tří let by tam měla být nula. Jak k ní dojít?

Nemůžete například zvyšovat daně, to je ekonomický nesmysl.

Takže vy jste proti návratu k progresivnímu zdanění, které navrhuje jak ministr financí Janota, tak šéf ČSSD Paroubek?

Daňová pásma můžete zavést, aniž by se zvýšily daně. To s tím nesouvisí.

Tomu nerozumím.

Progresivní zdanění v celkovém objemu nemusí vést ke zvýšení daní. My máme celou řadu slev a odpočitatelných položek. Mně je jedno, jestli tu bude rovná daň nebo daňová pásma, ale chci daně jednoduché. Druhou cestou je probrat státní rozpočet po položkách a každou z nich nějak racionalizovat.

Takže kdybyste se podíval na výdaje ministerstva práce a sociálních věcí, bez milosti byste zavelel k návratu před květen 2006, kdy se skokově zvedla mateřská i rodičovské přídavky?

Rozhodl bych nikoli o návratu, ale o nulovém růstu do budoucna. Přitom pro příští rok výdaje tohoto typu zase mají vzrůst o čtyři procenta. Navíc na další roky je schodek plánován na 190, respektive 200 miliard korun. Což je velký průšvih. Proto bychom měli dát hlas jen tomu politikovi, který se zaručí, že do čtyř let bude mít vyrovnaný rozpočet a jasnou vizi ekonomiky.

A je přitom jedno, zda půjde o liberální nebo sociální stát?

Určitě. Moderní sociální demokrat může mít někdy deficit, ale v dobrých časech musí mít přebytek.

Ťukám si na čelo

Jenže ten neměla ani pravicová vláda Mirka Topolánka a její ministr financí Kalousek.

To už si lze jen klepat na hlavu, protože to je přímo v rozporu s liberálním konceptem. V ní se stát občanům neplete příliš pod nohy, dáte jim nízké daně a necháte ekonomiku volně plynout. Poslední čtyři roky skutečně vnímám jako průšvih, kdy se podsekly příjmy a všichni se zabývali hlavně tím, kolika procenty se má danit superhrubá mzda. Místo aby se vláda zabývala výdaji, řešila tyhle nepodstatné věci. Hodnotím končící volební období jako promeškanou příležitost a velkou prohru liberální politiky.

Prohrála nejen pravicová politika u nás, ale třeba i v Americe. Nový prezident Obama za ní udělal tečku přijetím tvrdých pravidel pro finanční sektor. Stalo se minulý rok něco zásadního ve světové ekonomice?

Podle mne se nacházíme na plastické chirurgii. Obama udělal totéž, jako když si žena nechá zvětšit prsa. Vevnitř se nestalo nic. Nevěřím, že došlo k nějaké kvalitativní změně. Za tři čtyři roky se recese vrátí.

Čili podle vás jsme loni prožili cosi významnějšího než jen cyklickou hospodářskou krizi?

Myslím, že jsme se skutečně ocitli v nové realitě. Už nikdy to nebude tak slavné, jako to bylo dřív, kdy zisky rostly a prodávalo se všechno. Je to jako když jdete do hospody, dáte si osm piv a druhý den máte kocovinu. Musíte vystřízlivět a říct si, že dál to tak nejde a příště si můžete dát jen jedno.

Omyl, když vystřízlivíte, jdete tam znovu a dáte si jich devět.

Když to uděláte, je to malér, z něhož není východisko.

Co s tím, kromě toho, že takového člověka, ekonomiku či svět zavřete do protialkoholní léčebny?

Proč ne, když tam najdete schopného primáře, který vám pomůže? Aspoň do příští recidivy. Takže když zvolíme do čela státu lídra, který bude umět šetřit na zakázkách a poradit si se zneužíváním sociálního systému, mohlo by to vyjít.