Podle Schlangera je systém elektronických neschopenek, který by měl zjednodušit komunikaci mezi zaměstnavatelem, nemocným a Českou správou sociálního zabezpečení, téměř hotový, řeší se zbývající technické detaily. "Elektronická neschopenka je jakýsi předskokan projektu e-Health," uvedl Schlanger na konferenci věnované elektronizaci zdravotnictví.

Lékaři musí mít správný software

Neschopenku v elektronické podobě, která by měla uspořit čas i papír, bude spouštět ministerstvo práce a sociálních věcí v úzké spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Podle Schlangera se nyní ještě dolaďuje elektronická komunikace mezi Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a praktickými lékaři. Ti musí mít v ordinaci vhodný aplikační software, který elektronickou komunikace podporuje.

Podle stránek ČSSZ je možné hlášení o vzniku, změně režimu a ukončení dočasné pracovní neschopnosti, takzvané e-Podání HPN, od půlky října zkoušet ve zkušebním provozu. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který zahajoval dnešní veletrhy přednáškou o plánované reformě zdravotnictví, bude po spuštění systému třeba vyhodnotit jeho efektivitu. Vláda si od projektu slibuje ušetření administrativních úkonů i velké úspory.

Podobná očekávání má od celého projektu elektronizace zdravotnictví, která se v ČR rozbíhala dosud jen zvolna. Pro příští roky ji chce ministerstvo zdravotnictví intenzivně prosazovat, podle Schlangera na to potřebuje úzce spolupracovat s dalšími resorty včetně sociálních věcí a vnitra. Cílem by podle Schlangera měla být součinnost různých systémů včetně Czech Pointu, projektu e-government a datových schránek. Schlanger už dříve uvedl, že základem elektronizace zdravotnictví jsou informační systémy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a společnosti IZIP, která vede elektronické knížky s daty o zdraví a nemocech pojištěnců VZP.