„Polypy se většinou nijak neprojevují. Člověk může maximálně zaregistrovat mírné krvácení, které třeba falešně přičítá hemoroidům, ale řádově lidí s pozitivním nálezem bývá tři až pět za měsíc,“ říká litoměřický gastroenterolog Ondřej Štěrba.

„Nepamatuji si, že bychom o tom s paní doktorkou někdy mluvily,“ zamyslela se včera na litoměřickém náměstí důchodkyně Antonie Hlavicová z Litoměřic. „I kdyby, bojím se toho. Je to moc choulostivé,“ dodává.

„Můj kolega zemřel na rakovinu konečníku. Krátce potom jsem měl absolvovat vyšetření u gastroenterologa. Bál jsem se,“ svěřil se Josef Zemánek z Litoměřic. „Test jsem dostal už dvakrát. Byl vždy negativní. Jsem teď daleko klidnější, všechno je v pořádku,“ dodává muž s úlevou.

Test problémy odhalí

Test na skryté krvácení by lidé měli dostat zdarma u svého praktického lékaře. Preventivní program se týká populace od 50 let výše, která nemá žádné příznaky nemoci. Pokud je ve stolici prokázána krev, následuje vyšetření tlustého střeva endoskopicky.

„Samozřejmě, že někteří test odmítnou. Je jich ale minimum,“ říká praktická lékařka z Úštěku Eva Vraštilová. „Ročně rozdám 400 testů, z nich je tak do 10% pozitivních,“ uvádí lékařka.

„Prevenci pacientům doporučuji. Vysvětluji, takže ji ani neodmítají. Z celkového počtu testovaných osob bývá do 10% pozitivních,“ sdělil lovosický lékař Milan Štosek.

Výkon není bolestivý

„Výkon nemá charakter celkové anestezie. Probíhá tak, že pacientovi znecitlivíme sprejem ústní dutinu a polykací cesty, takže hadičku, kterou mu do žaludku zasouváme, příliš necítí. Na zklidnění může dostat i injekci,“ vysvětluje Ondřej Štěrba.

„Při vyšetření horní části trávicího traktu trvá výkon celkem pět minut, při vyšetření dolní části trávicícho traktu zhuba dvacet minut. Když bezbolestně odstraňujeme polyp, může se doba vyšetření prodloužit o deset minut. Krvácení je během samotného výkonu prakticky ihned zastaveno. Je to jako nějaký tlak, rozhodně ne bolest,“ tvrdí lékař.

Rakovinu lze zastavit

Nádorová přeměna z přednádorových stadií probíhá relativně pomalu, řádově léta. A právě přednádorová stadia jsou podle Štěrby dobře viditelná a vyšetřitelná koloskopií. Jsou to polypy, které v sobě mají nádorový potenciál. Pokud je odstraníme, mizí důvod toho, aby rakovina vůbec vznikla. Tyto relativně neškodné žlázové přednádorové struktury se ale mohou postupně měnit a růst až ve formu invazivního nádoru.
„Během letošních prázdnin bylo nalezeno stadium relativně velkého polypu, který po histologickém zhodnocení měl v sobě jasně deklarované přednádorové struktury, u deseti lidí,“ říká Ondřej Štěrba.

Roudnický gastroenterolog Miroslav Murár uvádí za poslední dva roky tři případy zachycení karcinomu, rakovinového nádoru. „Většina pozitivních testů neznamená vážnou nemoc. Ve většině případů jde o věc neškodnou. Jen asi v 5 až 8% jde o nález vážného polypu,“ dodal Štěrba.