Desítky poruch na vedení nízkého i vysokého napětí řeší kvůli silnému větru energetici ve čtvrtek 5. října večer. „Bez elektřiny jsou v současné době stovky domácností,“ informovala před dvacátou hodinou Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ.

Nejčastějším důvodem poruch jsou pády stromů a větví na vedení a ulomené izolátory.

Problémy nastaly v Ústeckém kraji, hlavně na Děčínsku a samotném Ústecku. Poruchy dodávek elektrické energie jsou hlášeny také z Liberecka a Semilska a nebo z Benešovska ve středních Čechách. „Poruchy evidujeme také na západě Čech, na Karlovarsku, a na Moravě, na Krnovsku. Nicméně tam je situace klidnější,“ dodala Holingerová.

Energetici jsou v akci

Mluvčí ujistila, že čety jsou v terénu a snaží se dodávky co nejrychleji obnovit. „Posílili jsme jak poruchové čety, tak dispečink i call centrum ČEZ Distribuce, kam mohou všichni zcela zdarma volat hlášení o poruchách na linku 800 850 860. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory.

Problémy jsou také na železniční trati. České dráhy hlásí například 70minutové zpoždění osobního vlaku z Rumburku do Děčína. Důvodem je překážka na trati.

Nepříznivé počasí s vytrvalým deštěm doprovodil dnešní silný nárazový vítr, který se chvílemi na Sněžce dokonce proměnil v orkán. Kolem 17. hodiny tam nabral maximální hodnotu 47,5 metru za sekundu, tj. 171 km za hodinu. V nadmořské výšce nad 1200 metrů navíc mají napadnout první sněhové vločky, v kombinaci s dešťovými srážkami. Údaje potvrdil Deníku Český hydrometeorologický ústav.

Před silným větrem hlavně na severu Česka varovali meteorologové. Ve středu uvedli, že v nárazech může mít rychlost 70 kilometrů v hodině a na hřebenech Krkonoš mohou poryvy dosáhnout až 125 km/h. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro všechny kraje s výjimkou Jihomoravského a Zlínského.