Řada twiterových účtů i facebookových profilů sdílí od tohoto týdnu fámu s tvrzeními, že „vyšetřovatel jménem Erik Olsen náhle zemřel“, příčinou jeho smrti prý bylo „bodnutí včelou“ a „do několika hodin byl zpopelněn“.

V Česku začal tuto zprávu šířit například dezinformátor vystupující na Facebooku pod přezdívkou Rob Rob, jehož profil se vyznačuje zejména sdílením nepodložených konspiračních teorií a dezinformačního obsahu. 

Český dezinformátor odkazuje na nizozemského

„Erik Ollsen je mrtvý Kdo je Erik Ollsen? Byl hlavním vyšetřovatelem útoku na Nord stream. Tweet zní: Olsen, nalezený doma. Příčinou smrti bylo bodnutí včelou, zpopelněný během několika hodin. Odpovědný za vyšetřování sabotáže na Nord stream. Dovolte mi to zopakovat: Vedoucí vyšetřovatel sabotáže plynovodu Nord stream právě zemřel na včelí žihadlo a byl během několika hodin kremován. Zní to důvěryhodně?“ napsal dezinformátor Rob Rob (jazykově neupravováno, pozn. red.). 

Zpráva, v níž se Rob Rob odkazoval na tzv. printscreen tweetu muže označovaného jako Remco Van Velzen, dosáhla od pondělí 10. října 2022 večer do středy 12. října dopoledne jenom z jeho facebookového profilu více než 60 sdílení.

Věc má ovšem několik háčků. Za prvé, uživatel Twitteru jménem Remco Van Velzen, který už v minulosti sdílel a nadále sdílí zejména nepotvrzené konspirační teorie, mezitím svůj tweet, jehož printscreen se šíří, ze svého účtu odstranil.

A za druhé, jediný známý Erik Olsen (ve skutečnosti pouze s jedním l v příjmení, byť se v tweetech o smrti údajného vyšetřovatele objevuje i verze se dvěma l), který má něco společného s mořským výzkumem a mohl by se teoreticky podílet na vyšetřování havárie Nord Stream, žije.

Co tedy opravdu víme a co si lze odvodit?

Žádná smrt není prokázána

Celou kauzu se pokusil ověřit zpravodajský a analytický web Asia Markets. Právě ten poukázal mimo jiné na to, že Remco Van Velzen svůj příspěvek, jehož printscreen se šíří, mezitím ze svého twitterového účtu odstranil.

„Van Velzen svůj tweet smazal s tím, že tak učinil, protože nebylo prokázáno, že Olsen má na starosti vyšetřování Nord Streamu. ‚To nic nemění na skutečnosti, že tento článek zůstává zajímavý,‘ napsal (Van Velzen, pozn. red.),“ uvedl web Asia Markets.

Van Velzen dále uvedl, že jeho původním zdrojem byla francouzská webová stránka (která, podotýká Asia Markets, se však ve skutečnosti ukázala být ruskou).

Na této stránce uváděla neznámá žena ve francouzštině následující tvrzení: „Zástupce vedoucího švédské prokuratury Erik Olsson, který slíbil, že řekne světu pravdu o výbuchu potrubí Nord Stream, byl nalezen mrtvý ve svém domě. Byla objevena závěť s žádostí o jeho zpopelnění ihned po smrti, která byla o několik hodin později vykonána. Olssonova tragická smrt se již stala příležitostí pro spekulace a šíření konspiračních teorií. Například na internetu byly nalezeny fotografie pořízené před deseti lety, na kterých je zachycen ve včelíně.“

Tato žena vystupovala beze jména a nic zatím nepotvrzuje, že by její slova měla nějaký kontakt s realitou.

Jeden Erik Olsen určitě žije

Existuje vůbec nějaký Erik Olsson nebo Erik Olsen či Ollsen, který by mohl mít něco společného s vyšetřováním havárie plynovodu Nord Stream? Zatím to tak příliš nevypadá.

Pod jménem Erik Olsson nabízí vyhledávač Google na prvních místech představitele švédské realitní společnosti, nabízející pomoc s prodejem a koupí nemovitostí ve třech švédských městech, konkrétně ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö. Dále již zesnulého švédského herce, a konečně více než osmdesátiletého švédského zločince Jana-Erika Olssona, což byl hlavní viník loupeže na náměstí Norrmalmstorg ve Stockholmu v roce 1973, z níž vzešel termín Stockholmský syndrom. Žádného představitele švédské prokuratury, policie či soudnictví.

A pokud jde o jméno Erik Olsen, je to ještě zajímavější. Jeden Erik Olsen, který se věnuje mořskému výzkumu, totiž opravdu existuje. Jenže je naživu a s vyšetřováním havárie Nord Streamu nemá nic společného. 

Jak uvedl Asia Markets, jde o předního norského odborníka na mořský výzkum Erika Olsena, jenž se sám přihlásil poté, co zjistil, že si ho někteří uživatelé Twitteru pletou s jakýmsi jeho „švédským jmenovcem“, který měl údajně náhle zemřít. 

close Deník proti fake news. info Zdroj: Deník zoom_in Deník proti fake news.

„Několik lidí si všimlo mého retweetu zahraničního článku a spletlo si mě se švédským jmenovcem, který (prý) měl na starosti vyšetřování sabotáže Nord Streamu a zemřel za podezřelých okolností,“ uvedl pro Asia Markets Erik Olsen. Dodal, že celý příběh se mu zatím jeví jako založený na fámách a cítil potřebu ozvat se poté, co tuto fámy zachytil právě web Asia Markets, který také upozornil na jeho twitterový účet.

„Asia Markets poukázal na to, že na Twitteru existuje účet Nora, kterého lidé označují za vyšetřovatele. Takže jsem nakonec musel zveřejnit několik tweetů na téma, že nejsem chlápek z Nord Streamu 2 – a že jsem velmi živý,“ uvedl Erik Olsen.