Přírodní katastrofy a obecně špatné zprávy jsou pro původce počítačové kriminality záminkou k podvodnému jednání. Internetoví zločinci v minulosti zneužili například vlny tsunami, pád letadla Air France či smrt Michaela Jacksona, připomněla společnost Eset.

Spamy s přesměrováním

Počítače uživatelů nejčastěji napadají škodlivé programy, které následně nabízí falešné antivirové produkty. Další forma útoků spočívá ve spamových e-mailech volajících po dobročinných darech. Objevily se i varianty přímých proseb od lidí, prohlašujících, že byli obětí této katastrofy a prosí o pomoc. Tyto e-maily často obsahují odkazy, kterými je obvykle uživatel přesměrován na stránky s žádostmi o převod finanční částky na konkrétní účet či poskytnutí detailů kreditní karty k převodu peněz.

Eset doporučuje uživatelům počítačů používat k vyhledávání aktuálních zpráv pouze dobře známé a legitimní zpravodajské servery. Uživatelé by rovněž měli velmi opatrně přistupovat k nejrůznějším sbírkám všeho druhu. Zemětřesení na Haiti podle odhadů Červeného kříže nepřežilo na 50.000 lidí, desítky tisíc jsou pohřešovány.